FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

973) Kaleidoskop05. 06. 2003

Dotaz: Co to je kaleidoskop a jak funguje. (Martin)

Odpověď: Milý Martine, kaleidoskop je v nejednodušším provedení trubička z tvrdého papíru, uvnitř které jsou dvě, tři nebo více rovinných zrcátek a několik barevných sklíček. Při otáčení kaleidoskopu se sklíčka různě přesypávají a v zrcátkách vidíme hezké pravidelné obrazce. Jak tedy vznikají?
Pokud postavíte před dvě zrcátka, která spoju svírají úhel alfa, nějaký předmět, uvidíte nejen předmět, ale i jeho obraz v každém zrcátku a pak také obraz obrazu z druhého zrcadla atd. Pro lepší pochopení si to nakreslete nebo si pohrejte se zrcátky a sledujte počty obrazů svého obličeje pro různá vzájemná nastavení zrcátek. Jestliže velikost úhlu alfa při vynásobení celým číslem dává 360°, potom vidíme pravidelný obrazec, který se skládá z n dílů (n = 360°/alfa).
(M.Urbanová)   >>>  

974) Jsme ve středu vesmíru?05. 06. 2003

Dotaz: Jestliže se všechny objekty ve vesmíru od nás vzdalují (tedy do všech směrů), pak by to znamenalo, že jsme ve středu Vesmíru? Nebo je někde "vpředu" a "vzadu"? (Pavel Dombrovský)

Odpověď: Jsme ve středu, a to stejně jako kdokoliv jiný. Příklad: dvojrozměrní mravenci lezou po nafukovacím míčku, který někdo nafukuje. Každý z nich vidí, že se každý jiný od něho vzdaluje (samozřejmě měřeno po povrchu míčku, jsou přece dvojrozměrní). Každý z nich má tedy (stejné) právo věřit, že je to on, kdo je středem Vesmíru.
(J.Obdržálek)   >>>  

975) Proč jsou látky průhledné?04. 06. 2003

Dotaz: Dokázal již někdo přijatelně vysvětlit proč jsou některé látky průhledné a průsvitné? Jak procházejí fotony hmotou? Nezdá se mi, že by šlo o postupné předávání vlnění z čelní plochy skrz až na plochu výstupní. Dopadající fotony přece nemají takovou energii, aby dokázaly rozkmitat celou tlošťku a navíc (u látek průhledných) bez zkreslení. Jak to ty fotony dělají? (Pavel Dombrovský)

Odpověď: Vaše formulace se mi zdá být zatížena takovou "materiální" představou fotonů jako kuliček z něčeho zformovaných - třeba střel, které si mají prorazit cestu "nepřátelským územím". Ale tomu tak není. Realitě je stejně blízká představa, že foton je pomluva, která se šíří mezi lidmi - vzruší je (rozkmitá je), oni ji předají dál, a zapomenou na ni. I toto je samozřejmě jen příměr.
Chcete-li hlubší fyzikální obraz, podle kterého by taky šlo něco spočítat, pak nezbyde než sáhnout po nějaké učebnici fyzikální optiky. Z hlediska kvantové teorie je to všecko jednak složitější, jednak jednodušší. Zavádíme tzv. účinný průřez pro to, abychom jednoduše popsali "velikost terče" při interakci (srážce); průběh srážky se počítá kvantově, ale o tom nemá smyslu mluvil takhle "letmo". Taky foton (coby kvantovaná elektromagnetická vlna) v látkovém prostředí je "něco jiného" než foton ve vakuu - v látce se prostě na elektromagnetických kmitech E, B "přiživí" i nabité částice tvořící látku (jádra, elektrony). Proto vychází ustálená rychlost menší než c. Rozbor přechodových jevů je dosti složitý i klasicky (viz např. Stratton: Teorie elektromagnetického pole).
Mimochodem, takové neutrino dokáže proletět Zeměkoulí s velice vysokou pravděpodobností, že se vůbec neodchýlí.
(J.Obdržálek)   >>>  

976) Rozpad neutronu04. 06. 2003

Dotaz: Neutron se rozpadne na proton, elektron a neutrino, přestože je neutron (1x up-kvark + 2x down-kvark i proton (2x up-kvark + 1x down-kvark) složen pouze z kvarků. Je nějaké jednoduché vysvětlení? (Rostislav)

Odpověď: Je. Rozpady elementárních částic jsou dosti nepodobné rozpadu například zteřelé nákupní tašky, ze které vypadávají jednotlivé věci, které tam byly. V případě částic jde o přechod do odlišného stavu (když řeknu do jiného stavu, tak to vyvolává jiné asociace) - ve vašem příkladu d-kvark přejde na u-kvark (vlivem slabé interakce) se současným vysláním elektronu a neutrína. d-kvark tam pak UŽ není, u-kvark tam před rozpadem nebyl, elektron a neutrino taky ne.
(J.Dolejší)   >>>  

977) Jaký tlak je v sifonové bombičce?03. 06. 2003

Dotaz: Je možné zjistit, jaký je tlak v sifonové bombičce? (Jakub Vodňanský)

Odpověď: Odhad lze udělat pomocí stavové rovnice. Změřit objem např. nalitím vody dovnitř - určení objemu, zvážením prázdné a plné bombičky - určení hmotnosti CO2, změřením teploty T a dosazením za molární hmotnost a plynovou konstantu.
(M.Rojko)   >>>