FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

976) Rozpad neutronu04. 06. 2003

Dotaz: Neutron se rozpadne na proton, elektron a neutrino, přestože je neutron (1x up-kvark + 2x down-kvark i proton (2x up-kvark + 1x down-kvark) složen pouze z kvarků. Je nějaké jednoduché vysvětlení? (Rostislav)

Odpověď: Je. Rozpady elementárních částic jsou dosti nepodobné rozpadu například zteřelé nákupní tašky, ze které vypadávají jednotlivé věci, které tam byly. V případě částic jde o přechod do odlišného stavu (když řeknu do jiného stavu, tak to vyvolává jiné asociace) - ve vašem příkladu d-kvark přejde na u-kvark (vlivem slabé interakce) se současným vysláním elektronu a neutrína. d-kvark tam pak UŽ není, u-kvark tam před rozpadem nebyl, elektron a neutrino taky ne.
(J.Dolejší)   >>>  

977) Jaký tlak je v sifonové bombičce?03. 06. 2003

Dotaz: Je možné zjistit, jaký je tlak v sifonové bombičce? (Jakub Vodňanský)

Odpověď: Odhad lze udělat pomocí stavové rovnice. Změřit objem např. nalitím vody dovnitř - určení objemu, zvážením prázdné a plné bombičky - určení hmotnosti CO2, změřením teploty T a dosazením za molární hmotnost a plynovou konstantu.
(M.Rojko)   >>>  

978) Uhodí blesk do auta?03. 06. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, co brání blesku, aby udeřil do posádky jedoucího auta v bouřce. (Kamila)

Odpověď: Blesk může do auta uhodit, ale vnitřek auta je karoserií odstíněn, elektrický proud je povrchem sveden do země.
(M.Rojko)   >>>  

979) Izolanty a vodiče03. 06. 2003

Dotaz: Potřebovala bych do skoly vědět něco o izolantech a vodičech. Chodím do 6.třídy takže ne nic složitýho! (Ája)

Odpověď: Stručně řečeno, vodičem je jakákoli látka, ve které jsou volné pohyblivé nabité částice, které mohou přenášet náboj.
V kovech a grafitu jsou to volné elektrony (to jsou elektrony, které jádro atomu pevně nedrží u sebe), v kapalných vodičích (mořská voda, minerálka, roztavená sůl) jsou to ionty (atomy, kterým chybí nebo přebývá elektron), v plynech opět elektrony utržené od atomu a ionty, v polovodičích toulavé elektrony a díry, kde elektrony by být měli ale nejsou.
V izolantech takoví nosiči nejsou.
(M.Rojko)   >>>  

980) Piezoelektrický jev03. 06. 2003

Dotaz: Co je to piezoelektrický jev? (Matěj Sprinzel)

Odpověď: Při deformaci některých krystalů vzniká elektrické napětí a mění se elektrická polarizace a naopak - krystaly se deformují při vložení do elektrického pole. Tomuto jevu se říká piezoelektrický (z řečtiny: piedzó = tlačit) a krystalům s touto vlastností piezoelektrické. Jev objevil Pierre Curie se svým bratrem v roce 1880.
Piezoelektrické krystaly našly uplatnění v mnoha přístrojích a zařízeních. Můžete se setkat např. s piezoelektrickými snímači v hudebních nástrojích (elektroakustické kytary); piezoelektrickými zapalovači, které vyrábějí jiskry; piezoelektrickými mikrofony i reproduktory; piezokrystaly najdete v atomovém rastrovacím mikroskopu, kde se uplatňuje citlivé zaznamenání i malých změn napětí. Piezoelektrický jev se ovšem vyskytuje i v běžném životě, kdy např. mechanickým působením na dřevo může na jeho povrchu vzniknout elektrický náboj.
(J.Burešová)   >>>