FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

979) Izolanty a vodiče03. 06. 2003

Dotaz: Potřebovala bych do skoly vědět něco o izolantech a vodičech. Chodím do 6.třídy takže ne nic složitýho! (Ája)

Odpověď: Stručně řečeno, vodičem je jakákoli látka, ve které jsou volné pohyblivé nabité částice, které mohou přenášet náboj.
V kovech a grafitu jsou to volné elektrony (to jsou elektrony, které jádro atomu pevně nedrží u sebe), v kapalných vodičích (mořská voda, minerálka, roztavená sůl) jsou to ionty (atomy, kterým chybí nebo přebývá elektron), v plynech opět elektrony utržené od atomu a ionty, v polovodičích toulavé elektrony a díry, kde elektrony by být měli ale nejsou.
V izolantech takoví nosiči nejsou.
(M.Rojko)   >>>  

980) Piezoelektrický jev03. 06. 2003

Dotaz: Co je to piezoelektrický jev? (Matěj Sprinzel)

Odpověď: Při deformaci některých krystalů vzniká elektrické napětí a mění se elektrická polarizace a naopak - krystaly se deformují při vložení do elektrického pole. Tomuto jevu se říká piezoelektrický (z řečtiny: piedzó = tlačit) a krystalům s touto vlastností piezoelektrické. Jev objevil Pierre Curie se svým bratrem v roce 1880.
Piezoelektrické krystaly našly uplatnění v mnoha přístrojích a zařízeních. Můžete se setkat např. s piezoelektrickými snímači v hudebních nástrojích (elektroakustické kytary); piezoelektrickými zapalovači, které vyrábějí jiskry; piezoelektrickými mikrofony i reproduktory; piezokrystaly najdete v atomovém rastrovacím mikroskopu, kde se uplatňuje citlivé zaznamenání i malých změn napětí. Piezoelektrický jev se ovšem vyskytuje i v běžném životě, kdy např. mechanickým působením na dřevo může na jeho povrchu vzniknout elektrický náboj.
(J.Burešová)   >>>  

981) Dvouštěrbinový experiment02. 06. 2003

Dotaz: Mnohokrát popisovaný a nevysvětlený jev: postavíme-li fotonu do cesty překážku se dvěma otvory, foton projde oběma atd. Co se stane, když překážka bude mít otvory tři? (Pavel Dombrovský)

Odpověď: Projde třema, čtyřma i více, nesmí být ale moc daleko od sebe. Příkladem jsou třeba interferenční jevy na CDčku - fotony se odrážejí od jedné stopy, druhé stopy, třetí stopy ...
(J.Dolejší)   >>>  

982) Tlak světla01. 06. 2003

Dotaz: Tlak světla, obecně tlak elektromagnetického záření, je sice popsán, leckdo přesto věří, že jde o "jedno-pólovou" sílu. Součet všech sil pro každý jev ale musí být roven nule, souhlasíte? 1. Kde to lze nalistovat? 2. Pokud by to zatím nebylo detailně řešeno, jaké je vaše řešení? 3. Kdo uvedený jev ve svých teoriích zanedbal? (emanuel Smejkal)

Odpověď: Součet všech sil pro každý jev [raději: děj] ale musí být roven nule. Souhlasíte?
Máte na mysli 3. Newtonův zákon (akce a reakce). Ano, pokud jde o sílu jako popis interakce dvou hmot. A je to proto, aby se celková hybnost systému neměnila. Neplatí to, pokud jde např. o setrvačné síly (odstředivá, Coriolisova, Eulerova,...) protože ty nepopisují působení těles, ale "zachraňují z nouze" to, že měříme souřadnice pro výpočty v nevhodné vztažné soustavě (neinerciální), která nám občas "utíká pod rukama). Pro působení hmoty a pole to ale rovněž může platit v tom smyslu, že i pole (zde: světlo) má nejen energii, ale i hybnost a dokonce i moment hybnosti.
Toto se řeší ve všech učebnicích elektrodynamiky, v kapitole o světelném tlaku (který experimentálně ověřil už Lebeděv v r. 1901).
Kdo uvedený jev ve svých teoriích zanedbal?
Každý, kdo měřil jiné silové veličiny výrazně větší než tato, v obvyklých podmínkách drobná síla. Ale jí vděčí např. komety za svůj ohon.
Termín jedno-pólová síla neznám.
(J.Obdržálek)   >>>  

983) Infračervené světlo x viditelné spektrum30. 05. 2003

Dotaz: Existuje nějaký materiál, který mi udělá z infračerveného světla viditelné spektrum? Jestli ano, jak se jmenuje? (Aleš)

Odpověď: Přímo by to šlo těžko, protože fotony infračerveného světla mají menší energii (větší vlnová délka, nižší frekvence, a tedy menší E=hf) než fotony viditelného světla. Noktovize využívá fotoefektu pro infračervené světlo.
(J.Obdržálek)   >>>