FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

981) Dvouštěrbinový experiment02. 06. 2003

Dotaz: Mnohokrát popisovaný a nevysvětlený jev: postavíme-li fotonu do cesty překážku se dvěma otvory, foton projde oběma atd. Co se stane, když překážka bude mít otvory tři? (Pavel Dombrovský)

Odpověď: Projde třema, čtyřma i více, nesmí být ale moc daleko od sebe. Příkladem jsou třeba interferenční jevy na CDčku - fotony se odrážejí od jedné stopy, druhé stopy, třetí stopy ...
(J.Dolejší)   >>>  

982) Tlak světla01. 06. 2003

Dotaz: Tlak světla, obecně tlak elektromagnetického záření, je sice popsán, leckdo přesto věří, že jde o "jedno-pólovou" sílu. Součet všech sil pro každý jev ale musí být roven nule, souhlasíte? 1. Kde to lze nalistovat? 2. Pokud by to zatím nebylo detailně řešeno, jaké je vaše řešení? 3. Kdo uvedený jev ve svých teoriích zanedbal? (emanuel Smejkal)

Odpověď: Součet všech sil pro každý jev [raději: děj] ale musí být roven nule. Souhlasíte?
Máte na mysli 3. Newtonův zákon (akce a reakce). Ano, pokud jde o sílu jako popis interakce dvou hmot. A je to proto, aby se celková hybnost systému neměnila. Neplatí to, pokud jde např. o setrvačné síly (odstředivá, Coriolisova, Eulerova,...) protože ty nepopisují působení těles, ale "zachraňují z nouze" to, že měříme souřadnice pro výpočty v nevhodné vztažné soustavě (neinerciální), která nám občas "utíká pod rukama). Pro působení hmoty a pole to ale rovněž může platit v tom smyslu, že i pole (zde: světlo) má nejen energii, ale i hybnost a dokonce i moment hybnosti.
Toto se řeší ve všech učebnicích elektrodynamiky, v kapitole o světelném tlaku (který experimentálně ověřil už Lebeděv v r. 1901).
Kdo uvedený jev ve svých teoriích zanedbal?
Každý, kdo měřil jiné silové veličiny výrazně větší než tato, v obvyklých podmínkách drobná síla. Ale jí vděčí např. komety za svůj ohon.
Termín jedno-pólová síla neznám.
(J.Obdržálek)   >>>  

983) Infračervené světlo x viditelné spektrum30. 05. 2003

Dotaz: Existuje nějaký materiál, který mi udělá z infračerveného světla viditelné spektrum? Jestli ano, jak se jmenuje? (Aleš)

Odpověď: Přímo by to šlo těžko, protože fotony infračerveného světla mají menší energii (větší vlnová délka, nižší frekvence, a tedy menší E=hf) než fotony viditelného světla. Noktovize využívá fotoefektu pro infračervené světlo.
(J.Obdržálek)   >>>  

984) Anihilace29. 05. 2003

Dotaz: Při anihilaci se uvolňuje obrovské množství energie, mě by zajímalo v jaké formě. Je to nějaká forma elektromagetického záření či proud nějakých částic, popřípadě jakých. (Petr Hanuška)

Odpověď: Při anihilaci se uvolňuje energie v podobě různých částic, v nejjednodušším případě například dva fotony (tedy kvanta elektromagnetického záření), mohou se narodit ale i spousty dalších částic (záleží především na energii, která je k dispozici). Například v americké laboratoři FNAL se srážejí protony s antiprotony při energiích 1+1 TeV a narodí se dost nových částic, viz.: http://www.fnal.gov/pub/now/live_events/index.html .
(J.Dolejší)   >>>  

985) Prostoročasové diagramy29. 05. 2003

Dotaz: Při čtení o prostoročasových diagramech jsem si všiml jedné věci: pokud někdo plynule zrychlí, tak se jeho prostor současných událostí naklopí vůči jeho prostoru před zrychlením, takže v jednom světobodě (který je třeba záblesk diody) protíná ten původní prostor. To znamená, že v jedné soustavě nastane ten záblesk dvakrát? Vím, že světlo letí konečnou rychlostí, takže záblesk bude spatřen jenom jednou. Také vím, že věc posuzuji z hlediska dvou různých inerciálních systémů, ale copak v neinerciálních systémech neplatí kauzalita? Vždyť i když ten pozorovatel uvidí událost jen jednu, může si zpětně ze své dráhy dopočítat, že do soustavy s ním spojené náležela dvakrát. (Pavel)

Odpověď: Vaše otázka je dosti hluboká a jde k jádru toho, jaký je rozdíl mezi inerciálními a neinerciálními soustavami.
Pokud jsem vše dobře pochopil, zaráží Vás, že tatáž událost v prostoročase (např. záblesk diody) nastane pro "dva různé časy" urychleného pozorovatele: např. v t=0 na počátku a pak ještě jednou POZDĚJI po urychlení v čase t'=0 jeho nového lokalně inerciálního systému. Tak tomu opravdu je! Jde o "patologii" souřadnic pro urychlené pozorovatele: nelze je totiž jednoznačně zavést GLOBÁLNĚ pro celý prostoročas, ale rozumně se chovají jen v jistém blízkém okolí urychleného pozorovatele. To, na co upozorňujete, je klasickým případem tzv. souřadnicové singularity, kdy TENTÝŽ BOD je popsán několika RUZNÝMI hodnotami souřadnic. Takové singularity jsou ovšem vcelku běžné: kupříkladu severní pól na zeměkouli (jenž je právě JEDEN) je popsán MNOHA (dokonce nekonečně mnoha) hodnotami zeměpisné délky (lze ho dosáhnout pochodem na sever podél kteréhokoli poledníku).
Vámi zdůrazněný "paradox" je svojí podstatou dán podobným "nevhodným" chováním souřadnic pro urychlené pozorovatele (pro neurychlované tento problém nevzniká: vzdálenost průsečíku t=0 a t'=0 je totiž nepřímo úměrná zrychlení. Pro nulové zrychlení je tedy průsečík nekonečně vzdálen a problém není). Příslušné souřadnice se zkrátka chovají rozumně jen "lokálně" v jistém okolí zrychleného pozorovatele. Toto vše je ale záležitostí jen volby souřadnic, které můžeme měnit. Vlastní děje a procesy probíhají kauzálně bez ohledu na volbu našich souřadnic. Dioda zableske a záblesk spatří i urychlený pozorovatel pouze jednou právě tehdy, když jeho světočára protne budoucí světelný kužel světla generovaný diodou.
(Doc. RNDr. Jiří Podolský, CSc.)   >>>