FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

989) Mrazíky v období tzv. tří zmrzlých mužů26. 05. 2003

Dotaz: Proč se vyskytují mrazíky v období tzv. "tří zmrzlých mužů" a ne jindy? (Vít Feldbabel)

Odpověď: Oni tihle "ledoví muži" patří k nejznámějším teplotním singularitám, ale není pravda, že jindy se nevyskytují. Období v květnu, kdy se jedná o toto jarní ochlazení, je dáno jednak "tvarem" cirkulace vzduchu nad severní polokoulí a jednak i tím, že po zimě není půda ještě dostatečně prohřátá a tudíž i chladný vzduch, který do našich oblastí může v důsledku celkového uspořádání tlakových útvarů proniknout, se neohřeje od zemského povrchu (téměř veškerý ohřev vzduchu v atmosféře probíhá zprostředkovaně přes zemský povrch). Obsahuje-li tento chladný vzduch navíc málo vody v jakékoliv fázi, pak je prochlazování ještě účinnější (voda v atmosféře zvětšuje skleníkový efekt) a může dojít k poklesu teploty pod 0° C. Obdobná situace ale může nastat i během podzimu, kdy země začíná prochládat - Slunce nízko nad obzorem a příkon sluneční energie během dne už nestačí krýt ztráty v důsledku vyzařování během noci zvláště při jasné obloze a opět se v důsledku toho mohou začít vyskytovat ráno přízemní mrazíky.
(Doc. RNDr. Josef Brechler, DrSc.)   >>>  

990) Příčiny změn klimatu25. 05. 2003

Dotaz: Zajímaly by mě příčiny pomalých změn klimatu Země (ledové doby). (Litseva Katerina)

Odpověď: Nejlepší bude, když se podíváte například na následující webové stránky, tam určitě najdete odpověď na svůj dotaz: http://www.museum.state.il.us/exhibits/ice_ages/ , http://www.uni-wuerzburg.de/mineralogie/palbot/teach/climateteach.html , http://www.cru.uea.ac.uk/. Dále existuje řada stránek věnovaných klimatickému a paleoklimatickému výzkumu - stačí když např. hledači www.google.com v pokročilém hledání se zadá (i v češtině) dotaz na: doba ledová příčiny a podobně, a dostane se celá řada odkazů na danou problematiku.
(Doc. RNDr. Josef Brechler, CSc.)   >>>  

991) Funguje auto na vzduch nebo motor na vodu?19. 05. 2003

Dotaz: Poslední dobou se objevuje čím dál více informací o nových postupech a objevech, "nové fyzice" atp. Jak si mám tyhle poznatky vysvětlit? Jde o blamáž nebo jde o pravdivé informace. Jde mi o tzv. volnou energii, motory na vodu, vzduch, atd. Viz například MEG, motor na vodu, auto na vzduch. Pokud jde o fungující stroje, proč už se nevyužívají? (Marek)

Odpověď: Nejde o seriózní informace. Je to směsice atraktivních (a často i pravdivých) faktů z nejrůznějších oborů techniky, završená něčím, co z předchozího neplyne, a co je zcela chybné. Diskuse s těmito lidmi je zbytečná. Když se o to v dobré vůli pokusíte, dozvíte se pak oklikou, že "i profesoři z univerzity museli uznat, že je to pravda (první část faktů) a nevěděli si s tím rady (závěr)." Myslím, že si správně odpovídáte sám: kdyby to byly funční stroje, jistě už by je někdo vyráběl. Ovšem i na to mají odpověď: je to "spiknutí vědců a techniků", kteří jim to utajují ...
(J.Obdržálek)   >>>  

992) Proč světluška svítí19. 05. 2003

Dotaz: Na jedné debrujárské schůzce jsme narazili na problém, proč svítí svatojánské mušky. Mohli byste mi prosím pomoci s vysvětlením? (Rostislav Petr)

Odpověď: Ke vzniku luminiscence je třeba dodat látce energii. Tato energie může být různá a podle jejího původu rozlišujeme různé druhy luminiscence:
fotoluminiscence - energii dodává ultrafialové nebo viditelné světlo
elektroluminiscence - zdrojem energie je elektrické pole nebo elektrický proud
katodoluminiscence - vyvolává ji svazek elektronů dopadající na obrazovku televizoru
radioluminiscence - původcem jsou radioaktivní látky
sonoluminiscence - je vyvolána ultrazvukem
triboluminiscenci - původ má v mechanické deformaci
chemiluminiscence a bioluminiscence - vyvolávají ji chemické procesy probíhající v živých organismech.
Základní krok k pochopení jevů bioluminiscence učinil biolog Raphaél Dubois, který odhalil, že světlo vzniká během zvláštní biochemické reakce, kterou lze shrnout takto:
luciferin + kyslík -----(luciferáza)-----> oxyluciferin + světlo
Luciferin reaguje s kyslíkem díky enzymu luciferáze, který hraje roli katalyzátoru chemické reakce. Tím vznikne oxyluciferin ve stavu energeticky excitovaném, což dovoluje vyzařování světla. Další podrobnější informace se dočtete například na této stránce: http://www.quido.cz/100/biolum.htm .
(J.Burešová, M.Urbanová)   >>>  

993) Těkavost látek18. 05. 2003

Dotaz: Potřebovala bych informace, kde lze zjistit těkavost jednotlivých látek (tlak par při 20 st. C), nebo odpovídající těkavost za konkrétních podmínek. Zajímají mě hlavně organické sloučeniny. Děkuji. (Blanka)

Odpověď: Milá Blanko, těkavost chemických látek najdete v podrobnějších chemických tabulkách. Informace se dají nalézt také na internetu, není to ovšem úplně jednoduché, protože v češtině zřejmě volně přístupná databáze obsahující tuto vlastnost neexistuje. Můžete ovšem hledat na aglických stránkách. Např. na stránce http://www.dep.state.pa.us/physicalproperties/ můžete poměrně jednoduše hledat vlastnost (physical property) Vapor Pressure - tlak par. Předtím si ale na stránce musíte zjistit katalogové číslo požadované chemikálie, protože vstupem do databáze je právě specifické číslo pro každou látku. Budete tedy muset znát anglický název chemikálie, který je ovšem téměř vždy shodný s jejím latinským pojmenováním. Aby toho nebylo málo, tak hodnota tlaku par je uváděna v torrech. Přepočet nezi torry a pascaly: 1 Torr = 133,322 Pa.
(J.Burešová)   >>>