FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

993) Těkavost látek18. 05. 2003

Dotaz: Potřebovala bych informace, kde lze zjistit těkavost jednotlivých látek (tlak par při 20 st. C), nebo odpovídající těkavost za konkrétních podmínek. Zajímají mě hlavně organické sloučeniny. Děkuji. (Blanka)

Odpověď: Milá Blanko, těkavost chemických látek najdete v podrobnějších chemických tabulkách. Informace se dají nalézt také na internetu, není to ovšem úplně jednoduché, protože v češtině zřejmě volně přístupná databáze obsahující tuto vlastnost neexistuje. Můžete ovšem hledat na aglických stránkách. Např. na stránce http://www.dep.state.pa.us/physicalproperties/ můžete poměrně jednoduše hledat vlastnost (physical property) Vapor Pressure - tlak par. Předtím si ale na stránce musíte zjistit katalogové číslo požadované chemikálie, protože vstupem do databáze je právě specifické číslo pro každou látku. Budete tedy muset znát anglický název chemikálie, který je ovšem téměř vždy shodný s jejím latinským pojmenováním. Aby toho nebylo málo, tak hodnota tlaku par je uváděna v torrech. Přepočet nezi torry a pascaly: 1 Torr = 133,322 Pa.
(J.Burešová)   >>>  

994) Eliášův oheň18. 05. 2003

Dotaz: Potreboval by som na fyzikálny projekt do školy akékolvek spracovatelné informácie na tému: CORONA - ELIAŠOV OHEN. Mohli by ste mi, prosím, poradit dostupnú literatúru (som z Banskej Bystrice), prípadně, co by som asi radšej uvítal, webovú stránku - prehladnu a, co je najpodstatnejšie, detailnú. (Luke)

Odpověď: Milý Luku, názvem Eliášův oheň je označován trsovitý elektrický výboj, který někdy můžeme pozorovat před bouřkou na hrotech kovových předmětů nebo na místech vyvýšených nad okolí (stožáry lodí, televizní antény, hrany letadla apod.) Projevuje se jako keříčkovité sršení nafialovělé barvy a znali jej už námořníci v dávných dobách. Časté pozorování tohoto úkazu na moři naznačuje i jeho název - sv.Eliáš je patronem námořníků. Eliášův oheň se objevuje zejména před bouřkou, kdy roste napětí mezi mraky a zemí. Než dosáhne napětí takové hodnoty, aby uhodil blesk, nastane kolem hrotů předmětů trsový nebo doutnavý výboj délky několika centimetrů. Tento druh výboje není pro člověka nebezpečný.
Více informací najdete např. na slovenské stránce http://kekule.science.upjs.sk/fyzika/ucebnetexty/doplnkove/elprudplyny/01.htm
Z anglických stránek se můžete podívat na http://www.encyclopedia.com/html/S/StE1lmosf.asp
(J.Burešová)   >>>  

995) Siloměr14. 05. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě zdůvodnění, proč se síly v následujícím případu sčítají (Siloměr ukazuje součet). Na siloměr působí dvě síly v opačném směru. Jedna má velikost 50 N a druhá 35 N. (Sucháček Jaroslav)

Odpověď: Vážený Jaroslave, siloměr by samozřejmě neukazoval součet, t.j. 85 N, ale jen 35 N a výsledkem by byl zrychlený pohyb siloměru ve směru větší síly se zrychlením daným výslednicí 25 N a hmotnosti siloměru. Předpokládám přitom, že každá z těchto dvou sil působí na opačných koncích siloměru.
(M.Rojko)   >>>  

996) Datování pomocí radioaktivního uhlíku14. 05. 2003

Dotaz: Jak určí archeologové stáří nálezů pomocí uhlíku? (Hanka)

Odpověď: Metoda využívající radioaktivní uhlík se používá v archeologii, paleontologii i geologii. Stáří organických látek mohou vědci zjistit podle míry rozpadu radioaktivního izotopu uhlíku 14C. Ten vzniká v atmosféře přirozeně působením kosmického záření na dusík. Při fotosyntéze využívají zelené rostliny uhlík ve formě oxidu uhličitého a v rámci potravního řetězce ho předávají živočichům. Organismy tak v průběhu celého života vstřebávají kromě ostatních izotopů i uhlík 14C. Poločas rozpadu uhlíku 14C je přibližně 5700 let, to znamená, že za 5700 let se polovina uhlíku 14C přemění zpět na dusík. Stáří organické hmoty lze proto stanovit, tak, že se změří podíl uhlíku, který ještě ve vzorku zůstal. Stáří hornin se zjišťuje podobně na základě poločasu rozpadu radioaktivního draslíku a argonu.
(M.Urbanová)   >>>  

997) Hustota ropy14. 05. 2003

Dotaz: Jakou hustotu má 1l vytěžené ropy. Je mi jasné, že to bude kolísat v nějakém intervalu, ale v jakém? (David)

Odpověď: Milý Davide, ten interval hustot ropy je přibližně (760-890) kg/m3. Ropy těchto hustot jsou nejlepší pro další technické zpracování.
(M.Urbanová)   >>>