FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 3 dotazů obsahujících »coriolisova síla«

1) Coriolisova síla08. 02. 2008

Dotaz: V jakém směru se točí voda, např při vypouštění bazénu? Slyšel jsem něco o tom, že na jižní polokouli se točí ve směru hodinových ručiček, ale tady u nás (severní polokoule) se toči vždy v protisměru. Co je na tom pravdy? A proč tomu tak je? (Honza Hybš)

Odpověď: Není to tak, že by se vír při vypouštění bazénu točil vždy na jednu stranu na severní polokouli a vždy na druhou stranu na polokouli jižní. Je ale pravda, že na severní polokouli je trochu pravděpodobnější jeden směr a na jižní dryhý. Je to způsobeno tzv. Coriolisovou silou - silou pozorovanou v rotující soustavě, tedy i na naší kolem své osy rotující Zemi. Velikost této síly je ale v tomto případě nepatrná, takže ji velmi často "přeperou" náhodné vlivy okolí - při vypouštění bazénu tedy můžete pozorovat oba směry stáčení.

V inerciální vztažné soustavě (horní část obrázku) se černé těleso pohybuje v přímém směru.

Z pohledu pozorovatele (červená tečka), který stojí v rotující soustavě (dolní část obrázku), opisuje těleso zakřivenou trajektorii, což si vysvětlujeme tak, že na těleso působí tzv. Coriolisova síla.

(zdroj: cs.wikipedia.org)


(Jakub Jermář)   >>>  

2) Coriolisova síla a letadla02. 05. 2007

Dotaz: Projevuje se coriolisova síla i u letu letadel? Musí letadlo letící po ortodromě na sev. polokouli neustále trochu zatáčet doleva (více či méně v závislosti na zem. šířce)? (Mirek)

Odpověď: Ano, Coriolisova síla působí na každé těleso v rotující soustavě, pakliže se toto těleso vzdaluje či přibližuje vůči ose otáčení. Působí tedy i na letadla z pohledu rotující Země. Velikost této síly je však malá v porovnání s dalšími vlivy působícími na letadlo (především pohyby vzduchových mas, vítr).

(Jakub Jermář)   >>>  

3) Coriolisova síla26. 10. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat na výpočet Coriolisovy síly. Potřeboval bych vzoreček s vysvětlením a odvozením. (Marek Bukáček)

Odpověď: Rozsáhlý článek věnovaný Coriolisově síle a jejím projevům a problematice rotující neinerciální soustavy je součástí textu o Rotacích a srážkách v Dílně FyzWebu.
(J.Burešová)   >>>