FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 11 dotazů obsahujících »dilatace«

1) Platí teorie relativity i ve tmě?25. 02. 2009

Dotaz: Asi to bude znít hloupě, ale na jednu věc si prostě nedokážu odpovědět. Když jsme probírali ve škole relativitu času, uváděli jsme si jako demonstraci "fyzikální vagón" jedoucí konstantní rychlostí. Venku stál pozorovatel a viděl, že světlo vyslané zprostřed vagónu dorazilo k jedné stěně dříve, než ke straně druhé, zatímco pozorovatelé ve vlaku tento jev nezaznamenali. Co mne zajímá, je to, jak by pokus vypadal ve tmě a bez vyslaného světla. Byl by čas na jedné straně vagónu pořád jiný, než na straně druhé? Dá se to nějak dokázat? Snad jsem se vyjádřila dosti srozumitelně. Budu vděčna, pokud mne odkážete na jakoukoli literaturu, či podáte jakékoli vlastní vysvětlení. (Isiik)

Odpověď: Žádný zvídavý dotaz není hloupý! Ale k věci: světlo a jeho šíření ve výše uvedeném případě není příčinou daného jevu (relativity současnosti a s tím související dilatace času), ale pouze nám umožňuje tento jev "mázorně" ukázat, představit si ho. Bez vyslaného světelného signálu by tedy pokus vypadal tak, že všude bude tma, ale jevy spjaté s teorií relativity budou nastávat.

Vhodným studijním materiálem může být třeba http://martin184.webpark.cz/trsprl.html.

(Jakub Jermář)   >>>  

2) Relativisticky zkrácená silnice08. 05. 2007

Dotaz: Pokud se budu pohybovat třeba rychlostí 1km/s, tak přejedu silnici dlouhou 1km za 1s. Pokud bych ale jel rychlostí mnohem větší a tím pádem bych vnímal silnici kratší, přejel bych jí za menší čas, než mou původní rychlostí 1km/s. Nebo se to vše relativisticky vyruší a čas potřebný na cestu si nezkrátím? (Miroslav Strob)

Odpověď: Při rychlostech blízkých rychlosti světla je třeba začít rozlišovat, odkud to celé pozorujeme. Z pohledu superautomobilu, který se řítí obrovskou rychlostí po silnici, zpozorujeme dilataci délky - silnici tedy naměříme kratší, než jak bychom ji naměřili, kdybychom se vůči ní nepohybovali. Zvládneme tedy projet daný úsek silnice opravdu rychleji (jinými slovy za kratší čas).

Trochu jinak tatáž situace vypadá z pohledu člověka sedícího u silnice (který se vůči silnici nepohybuje). Pro něj bude silnice pořád stejně dlouhá a superautomobil ji podle jeho měření projede v původním (delším) časovém úseku. Zároveň ale naměří, že hodiny v superautě jdou nějak pomaleji (tzv. dilatace času - díky tomu naměří řidič v superautě kratší časový interval).

Nyní je třeba upozornit, že ani jeden (ani řidič superauta ani sedící člověk) nikde neudělali žádnou chybu a oba pohledy jsou správné. Jejich rozdílnost je daná tím, že jsou vztaženy k různým, vůči sobě se pohybujícím soustavám.

Nezvyklé chování přírody při vysokých rychlostech vede k mnoha zdánlivým paradoxům, o nichž si můžete přečíst například na:
(Jakub Jermář)   >>>  

3) Gravitační dilatace času II15. 11. 2006

Dotaz: Chtěl bych vysvětlit podrobněji diletaci času zapříčiněnou odlišnou gravitací, chápu proč a jak to je, ale má to nějaký vliv na stárnutí nebo jde čistě jen o čas. Dalo by se toho nějak využít? Například ošidit smrt? Děkuji za odpověď... (Martin Svoboda)

Odpověď: Gravitační dilatace času je jev, kdy v poli se silnějším gravitačním polem (přesněji v místě s vyšším gravitačním potenciálem) je tok času zpomalen oproti okolnímu světu, kde je gravitační potenciál nižší. V praxi to znamená, že pozorovatel vně silného gravitačního pole bude pozorovat zpomalení všech dějů uvnitř oblasti se silným gravitačním polem a naopak pozorovatel uvnitř této oblasti bude pozorovat, že všechny děje vně jsou zrychlené. Ani jeden z pozorovatelů však nebude pozorovat zpomalení či zrychlení vlastního času - ten pro ně bude stálůe stejný a jevy v jejich okolí se budou odehrávat stále stejně rychle. Každý si tedy ve své soustavě užije přibližně stejně, jen ten vzdálenější svět okolo bude z jeho pohledu stárnout různě rychle.

Nějaké rozumné využití mne moc nenapadá. Pomineme-li destrukční účinky mohutné gravitační síly v silném gravitačním poli, které praktické využití v podstatě znemožňují, můžete teoreticky strčit rycheji se kazící potraviny do silného gravitačního pole a když je později vydáte, nebudou ještě tak zkažené. Kdybych si do oblasti silného gravitačního pole vlezl sám, v domnění, že si víc užiju, protože budu pomaleji stárnout, asi bych byl zklamán - bude totiž zpomaleno (z pohledu pozorovatele zvenku) nejenom moje stárnutí, ale také moje prožívání, můj tep, moje myšlení, zažívání... já na sobě ale nic neobvyklého pozorovat nebudu a budu stárnout zcela obvyklou "rychlostí". Možná se jen budu trochu podivovat, že svět vně silného gravitačního pole, v němž se nacházím, stárne rychleji než jsem zvyklý. Jediné, k čemu by se tedy dala gravitační dilatace času využít (kdyby mě nerozdrtily účinky silné gravitační síly), je doprava do budoucnosti - když budu stárnout pomaleji nebo rychleji než okolní svět, posouvám se vlastně v čase vůči tomuto světu. Zde je ale potřeba upozornit, že takto by nebylo možné cestovat do minulosti, vždy pouze a jen do budoucnosti.

(Jakub Jermář)   >>>  

4) Gravitační dilatace času06. 11. 2006

Dotaz: Měl bych dotaz ohledně kontrakce délek a dilatace času. Rád bych věděl podle jakého vzorečku se spočítá dilatace času v gravitačním poli. Jedná se mě o výpočet změna času v nižině a např. v horách. S tím asi souvisí i kontrakce délek a změna hmotnosti. Je to tak? Znám vzorečky ve vysokých rychlostech, ale v gravitacnim zrychleni ne. Dale me napadlo, ze kdyz budu merit cas cloveka na zemi a cloveka na obezne draze, tak zakonite cloveku na zemi plyne cas pomaleji, protoze na nej pusobi vetsi gravitacni zrychleni. Ale kdyby clovek v rakete zazehl motory a zvolil vhodnou rychlost, tak by se zmeny vykompenzovaly? Je to tak? Dekuji za odpoved Napiste mi prosim odpoved na muj e-mail. (Rene Hlouzek)

Odpověď: Pro slabá gravitační pole lze použít přibližný vztah dτ = dt·(1+φ/c2), kde φ značí gravitační potenciál. Pokud se objekt nepohybuje, ke kontrakci délek ani změně hmnotnosti v důsledku přítomnosti gravitačního pole nedochází.

V případě pozorovatele na Zemi a na oběžné dráze skutečně bude pozorovatel na Zemi stárnout pomaleji. Kdyby pozorovatel na oběžné dráze zažehl motory a obíhal Zemi dostatečnou rychlostí, bude na něj působit značná odtředivá (setrvačná) síla, která (v důsledku principu ekvivalence) bude způsobovat kvalitativně stejné jevy jako přítomnost v gravitačním poli (pozorovatel na obíhající Zemi se nepohybuje přímočaře, proto nevystačíme se vzorečky speciální teorie relativity a musíme tedy i zde použít obecnou teorii relativity).

(Jakub Jermář)   >>>  

5) Gravitační dilatace času27. 03. 2006

Dotaz: Rád bych věděl jestli může černá díra zpomalovat nebo jinak narušovat čas. (Martin Taichl)

Odpověď: Ano. Podle Einsteinovy obecené teorie relativity dochází vlivem nehomogenit v intenzitě gravitačního pole k tzv. gravitační dilataci času - v místech s vyšší intenzitou gravitačního pole pak plyne čas pomaleji. Černá díra je typicky velmi hmotné a kompaktní těleso, v jejím okolí by proto gravitační dilatace času měla nastávat.

Ke gravitační dilataci času dochází i na povrchu Země. Jelikož je zde však gravitační pole skoro homogenní (v přízemí je gravitační pole jen velmi nepatrně silnější než o pár pater výše), je relativní zpomelení času pouze 10-16 na jeden metr výškového rozdílu.

(Jakub Jermář)   >>>