FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 170 dotazů obsahujících »elektric«

104) Volty a ampéry10. 04. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat kolik voltů je 0,1 ampéru? (Jiří Honzík)

Odpověď: Milý Jirko, jde o jednotky různých fyzikálních veličin, nemůžete převádět jednu na druhou. Volt je jednotkou elektrického napětí, ampér je zase jednotkou elektrického proudu. Záleží na tom, jak velký odpor máte v elektrickém obvodu zapojený. Podle Ohmova zákona si pak můžete jednoduše dopočítat, jaké napětí je na daném odporu, když jím prochází daný proud.
U = R . I, kde U je napětí, R je odpor (rezistoru), I je proud, který jím teče.
(M.Urbanová)   >>>  

105) Piezoelektrický zapalovač03. 04. 2003

Dotaz: Zajímalo by mne, jaké napětí a proud bych naměřil u piezoelektrického zapalovače. Dále bych rád věděl, jestli tento jev funguje i opačně. V případě že ano, zajímala by mne závislost napětí a proudu na délkové roztažnosti. (Lukáš)

Odpověď: Piezoelektrický krystal může poskytnout vysoké napětí, podle délky jiskry se domnívám, že alespoň 10 - 15 kV. Jako zdroj proudu však neposlouží. Poskytuje jen krátký impulz malého proudu. Po přiložení vysokého napětí se krystal smrští, ovšem v rozměru maximálně milimetrů. Piezoelektrická konstanta křemene je asi 10-9 m/V, u BaTiO3 je patrně největší, asi 10-7m/V.
Piezoelektrické krystaly se používají například k posuvu hrotu atomových řádkovacích mikroskopů, kde posuvy jsou srovnatelné se vzdálenostmi atomů, tedy desetin nanometrů.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

106) Asynchronní motor01. 04. 2003

Dotaz: Potřeboval bych nějaké přehledné www stránky o asynchronních motorech jako např. vlastnosti, druhy, konstrukce, využití atd. (BEDA)

Odpověď: Stačí, když do googlu napíšete příslušné heslo a vyberete si z nabízených článků. Nevím, jak moc podrobné a složité informace potřebujete. Zkuste se podívat například na:
tady najdete základní údaje, normy, mechanické a elektrické údaje, rozměry motorů apod. http://people.vslib.cz/miroslav_zabka/asm.htm - určení parametrů a. motorů, http://hgf.vsb.cz/neu10/vyuka/pohony/Asyn.pdf - matematický model a. motoru, http://www.vogelmost.cz/Motory/Katalog/1LA7_K02D.pdf - motory nové generace.
Nebo se obraťte přímo na odborníky např. na ČVUT, kde Vám určitě poskytnou další informace.
(M.Urbanová)   >>>  

107) Elektrolýza v citrónu27. 03. 2003

Dotaz: Mám dvě otázky. První se týká elektrolýzy, která probíhá v rozříznutém citrónu za pomoci Cu a Zn elektrody (pokus ZŠ). Zajímalo by mě, jaké reakce probíhají uvnitř citrónu.
Dál bych ráda věděla něco bližšího o působení rezistorů v el. obvodu. Pokud předpokládám, že el.proud je proud elektronů, jakým způsobem rezistor proud zmenší? Domnívám se, že nějakým (mě neznámým) způsobem "pohlcuje" volné elektrony. Mohli byste napsat něco bližšího? (M.Vaněčková)

Odpověď: 1. Funkce galvanického článku je založena na přechodu iontů kovu elektrod do elektrolytu. V daném případě se vytvářejí zřejmě soli kyseliny citrónové, případně další i složitější organické soli. Článek by pracoval i s vodním roztokem NaCl, jak to předváděl Alessandro Volta v roce 1800. Sestavil řadu kovů podle rostoucího kontaktního potenciálu a podle této rady lze vybrat materiály pro galvanické články. Napětí naprázdno by mělo tedy záviset jen na materiálu elektrod, kontaktní potenciál je obrazem elektronové struktury atomu. Kvalita článku, tedy jeho vnitřní odpor a tím i svorkové napětí při odběru proudu, závisí pak na elektrolytu. Jak lze článek krátkodobě zatížit, jak je odolný proti samovybíjení je zase další technologický problém. Dnešní články jsou výsledkem intenzívních snah fyzikálních chemiků a mají stále menší rozměry a dávájí stále větší výkony. Hodně v této oblasti, myslím, pracuje Ústav fyzikální chemie a elektrochemie J. Heyrovského AV ČR.
2. Proud ve vodiči je výsledkem vzájemného působení mezi elektrony a zejména mezi elektrony a atomy materiálu. Ohmův zákon ve svém prostém tvaru skrývá v sobě složité mechanismy těchto interakcí. Elektrony jako částice s elektrickým nábojem by se v elektrickém poli měly pohybovat se stále rostoucí rychostí, tedy rovnoměrně zrychleně. Skutečnost, že proud se za velmi krátký čas (řádově 10-14 s) ustálí na stacionární (časově neproměnné) hodnotě, je důsledek právě těchto interakcí. V kovech v pokojových teplotách převládá rozptyl elektronů na atomech (nebo iontech) kmitajících kolem rovnovážných poloh. Čím větší je teplota, tím více atomy kmitají a tím je odpor kovů větší. V nízkých teplotách se uplatní rozptyl elektronů na nepravidelnostech mřížky (různé atomy ve slitinách), poruchách mřížky (vakance, dislokace, hranice zrn) a je proto teplotně nezávislý. Odpor kovů tedy v nízkých teplotách neklesne k nule ale k nějaké teplotně nezávislé hodnotě. Výjimku tvoří supravodiče, v nichž proud vedou spárované elektrony - kuperony, které efektivně s mřížkou neinteragují a odpor tedy klesne na čistou nulu. V polovodičích závisí odpor především na množství nositelů náboje - elektronů nebo děr, které mají dostatečnou tepelnou energii k překonání energetické bariéry zakázaného pásu energií. Odpor polovodičů s rostoucí teplotou klesá.
Elektrony tedy v rezistoru ztrácejí energii, kterou předávají mřížce atomu, která se tím zahřívá. Říká se tomu Jouleův jev a Jouleovo teplo. Takhle topí přímotopy a hřeje i žárovka, kromě svícení, což je jiná forma přemeny energie elektronů. Elektrické náboje se nemohou nikde ztrácet, platí zákon zachování náboje.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

108) Rezistory20. 03. 2003

Dotaz: Chtěla bych se zeptat, kde bych se na internetu dozvěděla něco o rezistorech. (Andrea)

Odpověď: Milá Andreo, rezistory jsou elektrické součástky, dělíme je na pevné a proměnné. Ty pevné mají pevně stanovený odpor, který nejde měnit. Mohou být buď vrstvové nebo drátové. Jejich společným základem je destička nebo váleček (viz. obrázek ).Proměnné rezistory mají, jak už název napovídá, proměnnou hodnotu odporu, jsou to například potenciometry. Na rozdíl od rezistorů mají tři vývody. Třetí vývod se jmenuje běžec, pohybuje se po celé odporové dráze a plynule tak reguluje hodnotu odporu mezi ním a jedním z konců této dráhy. Další podrobnosti o rezistorech najdete například na stránkách: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/kap1/11.html , http://www.sweb.cz/radek.jandora/f14.htm , http://www.iabc.cz/Clanek4764.htm .
(M.Urbanová)   >>>