FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 170 dotazů obsahujících »elektric«

109) Proud v zásuvce18. 03. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jak je to z výkonem elektrických spotřebičů. V běžné zásuvce je maximálně 230 V a 0,5 A. Podle vzorce pro výkon P = U.I by byl nejvyšší možný výkon jen 165 W....ale to je přece blbost. Jak je tedy dosaženo většího výkonu? Je ve spotřebiči nějaké zařízení, které proud zvětší? (Martas)

Odpověď: Příteli, nevím, kde jste se dočetl, že v zásuvce je 0,5 A. To je samozřejmě nesmysl. Maximální proud, který lze odebírat ze zásuvky, je limitován jističem. Pro zásuvky v běžném bytě to obvykle jsou jističe na 10 A, ale mohou být až na 16 - 20 A. To určuje, jaké spotřebiče a s jakým příkonem k té zásuvce nebo skupině zásuvek na společném jističi mohu připojit. Příkon a podlimitní proud tedy určuje jen to, co do zásuvky připojíte. Samozřejmě není možné mít jistič na libovolně velký proud, je to opět limitováno, toto průřezem a kovem vodičů.
(M.Rojko)   >>>  

110) Pohybující se nabité částice17. 03. 2003

Dotaz: Hlavou mi vrtá následující myšlenkový pokus:
Mám elektricky nabitou částici, která se řítí prostorem - jde o rovnoměrný přímočarý pohyb - a která tedy kolem sebe generuje magnetické pole. Mám druhou částici, která si to šine kousek od té první, jakoby ruku v ruce, stejným směrem a rychlostí. Protože je taky nabitá, nachází se v magnetickém poli té první částice a pohybyje se - je to jasné, bude na ni působit magnetická síla (samozřejmě na tu první taky, jenom opačná). Ale ouha: Volím souřadný systém na jedné z částic - jde o rovnoměrný přímočarý pohyb, takže mohu - a najednou tu sice jsou dvě nabité částice, ale pohyb nikde, takže ani magnetizmus nikde. Spor! Někde jsem udělal chybu, o tom není pochyb, ale kde? (Jakub Herout)

Odpověď: Milý kolego, to je dobře, že Vám tyhle otázky vrtají hlavou. A určitě vrtaly i generacím před Vámi, protože otázka, jak se změní popis fyzikálního systému, když si přesednu z jedné soustavy do druhé, je velmi přirozená a velmi stará. Ve Vašem speciálním případě nahlíženo ze soustavy, ve které se částice pohybují, vidíte proudy a magnetické síly (ale taky byste měl uvážit elektrostatické síly, když máte náboje), ze soustavy, ve které jsou částice klidné, vidíte jen elektrostatickou sílu. Mohl byste taky do svých myšlenkových pokusů přidat další náboje, abyste například dostal neutrální drát s proudem. Vhodným nástrojem pro popis těchto jevů je tenzor elektromagnetického pole, který v sobě zahrnuje intenzity magnetického i elektrického pole a definovaným způsobem se transformuje při přechodu mezi soustavami (při relativistických transformacích). Chce si to konkrétně vyzkoušet, podrobněji je to napsáno v téměř jakékoli knize o teorii elmag. pole, jedna z nich je i na webu: http://www.plasma.uu.se/CED/Book/.
(J.Dolejší)   >>>  

111) Raketový motor17. 03. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jesli byl již vynalezen nějaký nový motor, který by mohl sloužit k pohonu kosmických lodí. (pro pohyb v atmosféře a nebo ve vakuu) Zatím znám jen raketový a iontový motor. (Pažout)

Odpověď: Jiného se těžko něco najde, jediný rozumně možný princip je raketový - tj. něco házíte dozadu za sebe (tj. něčemu hmotnému udílíte zrychení dozadu), a aby se zachovala hybnost celého vašeho systému, tak vaše loď se urychluje dopředu.
Takto funguje raketa: hořením paliva vznikají plyny, ty jsou od rakety vrhány zpět, takže raketu to tlačí kupředu. (Tedy ne že by se "odstrkovala od vzduchu", jak si tu a tam někdo myslí.) Iontový motor je na úplně stejném principu, jenom namísto neutrálních plynů vypuzovaných velkou rychlostí danou chemickou reakcí jsou tam elektricky nabité ionty urychlované elektrickým polem. (Konstrukčně je to samozřejmě trošku složitější.)
Pokud se ale pohybujete po nějakých kolejích nebo v nějakém elektricky vodivém prostředí, tak jsou i jiné metody než kolečka. Už jste slyšel o housenkovém pohonu (magnetohydrodynamickém pohonu)? Jestli ne, tak si nalistujte str. 766 v učebnici FYZIKA, Halliday, Resnick, Walker. (vydalo VUTIUM a Prometheus, 2001).
(J.Obdržálek)   >>>  

112) Anomálie vody 214. 03. 2003

Dotaz: Co je to anomálie vody vím, ale nikde jsem nezjistila, které vlastnosti částic vody nebo které vnitřní síly ji způsobují. (Milada Otradovcová)

Odpověď: Nejde o nějaké nové síly, ale o to, že voda, tedy H2O, má zvláště příznivou strukturu pro tzv. vodíkové můstky.
Atom vodíku je sice pro chemickou vazbu jednomocný, ale - tak trochu jako záletník - dokáže vedle toho navázat i vazbu další, zvanou vodíkový můstek. Taková vazba je o hodně slabší než chemická, ale zase mnohem silnější než obecná vzájemná přitažlivost molekul (van der Waalsovy síly, daná tím, že i neutrální molekuly mají víceméně pevná a těžká kladná jádra a kolem nich záporné obláčky, které se vzájemným odpuzováním mohou přesunout nesymetricky, tím vytvořit z molekul elektrické dipóly, a ty už na sebe silově působí). Fluor, prvek sousední ke kyslíku, to vodíku také "toleruje", ale tam se to projeví tím, že vedle jednoduchého fluorovodíku HF je velmi stabilní i dimer (HF)2. Molekuly vody se naproti tomu vodíkovými můstky dynamicky spřádají do jakýchsi "sítí", a proto je za normálních teplot voda kapalná, proto je tolik různých struktur ledu apod.
Díky těmto "vnitřním propojením navíc", ne tak pevným, ale přesto výrazným, má voda anomálií mnoho: "obrácená roztažnost" mezi 0°C a 4°C, hustota ledu nižší než hustota kapaliny, klesání teploty tání ledu se zvyšujícím se tlakem, výrazně větší měrné teplo i skupenská tepla tání i varu než jiných kapalin apod. A především by měla být - podle své molekulové hmotnosti 18 - za obvyklých podmínek plynem, stejně jako fluorovodík, dvakrát těžší sulfan apod., a jak už bylo řečeno.
(J.Obdržálek)   >>>  

113) Elektrostatické filtry05. 03. 2003

Dotaz: Zdravím, mám dva dotazy k elektrostatickým filtrům kouřových plynů. Částečky popílku se nabíjejí napnutým drátem o záporném potenciálu -100 kV a následně jsou uzeměnou stěnou filtru "přitaženy" a vlivem gravitace "klouzají" po stěně dolů do spodní části, odkud se odstraňují (zdroj: uč. fyz. EM pro gymnasia). A mé dotazy zní:
1) Je důležité, aby ten drát měl záporný potenciál? Nemělo by to fungovat i při nabití popílku kladným nábojem?
2) Na ten drát je přiváděn záporný náboj (z nějakého zdroje). Neměl by se tedy na stěnu filtru místo/kromě uzemění přivést i "druhý drát" ze zdroje, v tomto případě s kladným potenciálem, aby se mezi stěnou a drátem vytvořilo elektrické pole (tedy jako kondenzátor), které by způsobovalo ono "přicucnutí" :-) částeček popílku na stěnu? (David)

Odpověď: ad 1) Odlučování probíhá nezávisle na polaritě pole, pokud jsou odlučované částečky neutrální. (Pole v původně neutrální částečce indukuje kladný a záporný náboj, a protože opačný náboj je blíže, převáží v nehomogenním poli přitažlivá síla nad odpudivou.) Může ovšem být to, že ty konkrétní čáatečky, které např. z kouře odstraňujeme, se třením nabíjejí kladně (či záporně), takže potom jsou apriori jednou stranou přitahovány. To je pak spíš technologická otázka, z jakého materiálu vlastně odlučované částečky jsou.
ad 2) Náboj se samozřejmě nikdy nevyrábí (zákon zachování elektrického náboje platí naprosto bez výjimek), ale "přerozděluje". To znamená, že jestliže ebonitovou tyčku nabijeme záporně, pak jsme tím "zbytek Vesmíru" nabili kladně. "Uzemnění" znamená zde prostě napojení na něco tak velkého (s takovou elektrickou kapacitou), že se v tom onen opačný odvedený náboj ztratí. Nezapomeňte, že "nulový potenciál na vodiči" neznamená "nulový náboj na vodiči", ani naopak.
(J.Obdržálek)   >>>