FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 170 dotazů obsahujících »elektric«

114) Skládání vln03. 02. 2003

Dotaz: Světelná vlna (pro jednoduchost uvažujme ve vakuu) má hustotu energie úměrnou kvadrátu amplitudy elektrického pole. Když bychom měli 2 koherentní vlny o stejné amplitudě, frekvenci a a směru šíření, závisela by výsledná amplituda na jejich fázovém rozdílu, a mohla by být kterékoli číslo od nuly do dvojnásobku původní amplitudy, a energie této vlny by tedy mohla být jakákoli od nuly do čtyřnásobku energie jedné vlny. Jak se to shoduje se zákonem zachování energie? (Josef Horák)

Odpověď: Na to, abychom do stávajícího pole "vnutili" pole další (tj. zvětšili elmg. pole, protože stejně nemá smyslu mluvit o tom, čí pole je čí), musíme dodat energii, a to bude právě ten rozdíl. Potřebná energie závisí na tom, jaké pole už tam je, tj. na fázi.
(J.Obdržálek)   >>>  

115) Rychlost vlny03. 02. 2003

Dotaz: 1) Fakt. Ve vakuu: ať se pohybuje objekt jakoukoli rychlostí, světlo se vůči němu pohybuje rychlostí světla "c".
2) Dotaz. Ve hmotném prostředí se pohybuje rychlostí v (Vlasta)

Odpověď: Tady je lépe mluvit o vlně než o fotonu, je to názornější. On totiž "foton ve hmotném prostředí" není "zpomalený foton", ale je to kolektivní záležitost jako každé šíření signálu hmotným prostředím. Je dobře si to představit mikroskopicky, kdy jakoby není "látka", ale "její molekuly ve vakuu". Foton = pole rozkmitá ty molekuly, protože jejich části mají elektrický náboj; tyto pak kmitajíce opět vyzařují, atd., a celý tento proces ve střední hodnotě postupuje právě tou rychlostí c/n.
(J.Obdržálek)   >>>  

116) Elektrické křeslo31. 01. 2003

Dotaz: Jak veliký proud a napětí se používá u elektrického křesla? (Jana Wernerova)

Odpověď: Legendární elektrické křeslo sestrojil na začátku století na zakázku Thomas Edison, používalo se napětí 1000 V, ale bylo to "málo". Technicky vzato se popravy liší stát od státu, každý používá jiné voltové napětí (například v Georgii se první 4 vteřiny pustí 2 000 voltů, na dalších 7 vteřin 1 000 voltů a nakonec 200 voltů na dvě minuty). Společným znakem je však to, že popravčích je více (min.3), takže se neví, který z nich stiskl to správné tlačítko. Metoda elektrického křesla se používá v 11 amerických státech a od roku 1976 na něm zemřelo 144 lidí. Standardně se používá rozmezí 2000 - 2200 V
Pokud Vás tato problematika zajímá blíže, podívejte se na stránky: http://www.albany.edu/~brandon/sparky.html, http://www.geocities.com/trctl11/chair.html. Nebo do webovskeho vyhledávače napište heslo "electric chair" a vyberte si z dalších článků sama.
(M.Urbanová)   >>>  

117) Teorie Ohmova zákona27. 01. 2003

Dotaz: Teorie Ohmova zákona pro elektrické napětí. (Michal)

Odpověď: Milý Michale, Ohmův zákon říká, že odpor R je vlastností součástky a nezávisí na velikosti ani polaritě přiloženého napětí. Jako jeho matematické vyjádření se uvádí vztah U=R.I, kde U je napětí na dané součástce a I je elektrický proud, který jí protéká. Tuto závislost objevil v roce 1826 německý fyzik Georg Simon Ohm (1789-1854). Po něm je pojmenována jednotka elektrického odporu. Ohm také dokázal, že elektrický odpor závisí na délce vodiče, průřezu a měrné vodivosti kovu. Vypisovat Vám všechny vzorečky by asi nemělo smysl. Najděte si raději příslušné informace na webu, stačí do vyhledávače napsat heslo "Ohmův zákon" a vybrat si - například: http://www.sweb.cz/radek.jandora/f14.htm. Na počítání příkladů na 0hmův zákon Vám pomůže tato stránka: http://www.radiomaterial.com/vypocty/ohmuv_zakon.html.
(M.Urbanová)   >>>  

118) Vodiče tepla22. 01. 2003

Dotaz: Potřebovala bych zjistit nějaké zajímavosti o vodičích tepla. (Michaela)

Odpověď: Milá Michaelo, tak jako jistě znáte elektrické vodiče a izolanty, jsou i tepelné vodiče a izolanty. Pro porovnání různých materiálů z hlediska jejich tepelné vodivosti, používáme jednu fyzikální veličinu tzv. tepelnou vodivost. V následující tabulce ji máte uvedenu pro několik materiálů. Čím vyšší je číslo u tep. vodivosti, tím lépe vedou materiály teplo.

materiál tep. vodivost [W/m.K]
beton 1,5
cihla 0,7
dřevo 0,2
měď 395
mosaz 106
ocel 50
olej 0,16
oxid uhličitý 0,014
pěnový polystyrén 0,06
sklo 0,8
voda 0,6
vodík 0,174
vzduch 0,024

Nebo si můžete sama vyzkoušet tepelné vodivosti některých materiálů. Vezměte si kus měděného nebo ocelového drátu, kousek hliníku (např. lžičku) a skleněnou trubičku. Jeden konec vemte do ruky a druhý strčte do plamene svíčky. Co Vás začne hřát do prstů nejdřív?
Na webu můžete najít spoustu zajímavých článků, stačí do vyhledávače napsat příslušné heslo, které Vás zajímá. Nebo mi upřesněte, co Vás zajímá.
(M.Urbanová)   >>>