FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 170 dotazů obsahujících »elektric«

129) Označení fyz. veličin 214. 11. 2002

Dotaz: Zodpovídali jste dotaz, z jakých slov pocházejí zkratky pro označení fyzikálních veličin. Zajímaly by mě i jiné, například: dráha, elektrický proud, el. napětí, odpor. (Alena Nováková)

Odpověď: Milá Aleno, pro dráhu se ve fyzice používá více značek, s, l, d apod. d - by mohlo být z názvu "distance", ale jistě to nevím. El. proud je angl. electric current, napětí - voltage, odpor - rezistance - R. Někdy značka neodpovídá názvu, záleží na tom, kdo začal označení první používat. Někdy už bylo odpovídající písmenko používáno pro označení jiné fyzikální veličiny, tak se muselo vybrat jiné. Nemusíte v tom hledat žádnou přesnou normu.
Snad Vám toto vysvětlení stačí, ale ještě se poptám, jestli v tom opravdu není nějaky fígl a dám Vám vědět.
(M.Urbanová)   >>>  

130) Výroba el. energie29. 10. 2002

Dotaz: Potřebuju do školy vypracovat otázku: Výroba el. energie-princip přeměny energie. Jak získáváme pohyb. energii pro generátory? (Bara Bradacova)

Odpověď: Milá Báro, téma "Výroba elektrické energie" je velice široké na to, abych ho tady rozepisovala. Proto si raději vyberte informace, které potřebujete, na následujících stránkách: vodní elektrárny, elektřina z blesku, jaderná elektrárna, z čeho se skládá reaktor, vývoj využití slunečního záření, alternativní zdroje energie, generátory a další energetické stroje (v 6. kapitole), nebo do webovského vyhledávače napište příslušné heslo, které vás zajímá.
(M.Urbanová)   >>>  

131) Antistatický sprej23. 10. 2002

Dotaz: 1) Existují spreje, které zabrání kondenzaci vody např. na zrcadle v koupelně, jak to z fyzikálního hlediska ten sprej dělá ? 2) Obdobné téma - antistatický sprej , jak funguje ten ? 3) Kde najdu (podrobnější) princip fungování tzv. "trubice bláznů" (maxvellův démon). (Martin Vích)

Odpověď: 1. Na studeném skle kondenzuje voda z teplého vlhkého vzduchu tak jako tak, je ovšem rozdíl, zda kondenzuje v kapičkách (když voda podložku nesmáčí) anebo v tenké víceméně souvislé vrstvě (když sklo smáčí). Sprej tedy vytvoří na skle tenkou vrstvu, která je smáčivá (voda na rozhraní voda-vzduch přichází ke skleněné desce pod ostrým úhlem) a tím se vznikající kapičky ihned roztékají.
2. Antistatický sprej - vytvoří vrstvu elektricky dostatečně vodivou (a nevysychající tak rychle, jako by vyschla samotná voda).
3. "Trubici bláznů" neznám. Maxwellova démona ano: ten by zlovolně narušoval rovnováhu systému přepaženého vrátky tím, že by otevíral vrátka pomalým molekulám a zavíral rychlým, čímž by v této části rostla teplota a ve druhé klesala. Fyzikálně vzato by tu klesala entropie. Jenomže na to, aby M.d. viděl částici, musí v systému být světlo, a to nikoli izotropní (jinak by neviděl nic). Když se pak počítá změna entropie, tak se vždycky ukáže, že v nějakých těchhle průvodních jevech naopak entropie roste, takže nakonec 2. zákon termodynamiky narušen není. Příklad: Kdybych tam dal otáčecí vrátka s "řehtačkou", která zabraňuje otáčení "proti srsti", pak musí řehtačka mít něco, co západku po dopadu utlumí (kdyby se odrazila a letěla zpátky, tak by v maximální poloze zase nebránila opačnému pohybu). Toto utlumení znamená prakticky přeměnu práce (kinetické energie západky) na její zahřátí - a západka bude mít tedy teplotu vyšší než okolí. Na mikroskopické úrovni by prostě takováto západka kmitala stejně, jako kmitá libovolná molekula pevné látky, jako Brownův pohyb, a její "usměrňující účinek" by tím byl - na mikroskopické úrovni - paralyzován.
(J.Obdržálek)   >>>  

132) Rychlost elektrického proudu21. 10. 2002

Dotaz: Jaká je rychlost elektrického proudu ? Vzhledem k podstatě přenosu patrně teoreticky stejná jako rychlost světla ? A co "praktická" rychlost ve skutečných vodičích? (Tomas Voltr)

Odpověď: Pojem rychlost proudu může mít dva významy. a) Jak postupně nastartuje ve vodiči pohyb nábojů. Je to analogicky, jako by ve stometrové dráze stáli běžci v metrových vzdálenostech a na jednom konci se ozval startovací výstřel. Je jasné, že by neodstartovali všichni najednou, ale nejdříve ty nejbližší a potom postupně ti, co jsou dál a dál. Rychlost odstartování by byla rychlost zvuku. Rychlost odstartování proudu je analogicky rychlost světla v daném vodiči.
b) Druhou rychlostí můžeme chápat rychlost usměrněného pohybu částic s nábojem. V analogii to je rychlost běžců na té trati. Ta je samozřejmě menší než rychlost zvuku. Podobně i rychlost usměrněného pohybu nabitých částic je nesrovnatelně menší, než rychlost světla ve vodiči a dokonce o několik řádů menší než rychlost jejich chaotického termického pohybu. Závisí mj. na hustotě proudu a pro běžné hustoty proudu má velikost mm/s a méně.
(M.Rojko)   >>>  

133) Obloukový výboj18. 10. 2002

Dotaz: Prosím mohli by jste mi blíže objasnit pojem obloukový výboj. Vím, že se jedná o sváření elektrickým proudem,ale nic bižšího o tom nevím.Zajímalo by mě na jakém principu pracuje. Kdo tento postup objevil a zavedl do praxe.Také by mě zajímalo další praktické využití obloukového výboje,jeho přednosti popřípadě jeho závady. (Lucie Píšová)

Odpověď: Obloukový výboj je typ samostatného výboje v plynech, který může vzniknout v širokém oboru tlaků. Nejznámější je jeho využití v obloukových lampách, kde tento výboj vzniká ve vzduchu za atmosférického tlaku mezi dvojicí uhlíkových elektrod. Nejdříve se elektrody musí dotknout a zahřát joulovým teplem na dostatečně vysokou teplotu. Po jejich oddálení výboj trvale hoří při relativně nízkém napětí na elektrodách (20 - 50V).
ento typ výboje dříve sloužil jako intenzivní zdroj světla ve velkých promítacích přístrojích a ve světlometech. Dnes se pro tyto účely používají vysokotlaké výbojky plněné xenonem. Obloukový výboj se nejčastěji používá při bloukovém sváření kovů. Další informace se můžete dočíst např. na stránkách: http://kdf-ls.karlov.mff.cuni.cz/skripta/75.html, http://zivly.koniklec.cz/kon_luft/vzduch_latka.htm, ...
(M.Urbanová)   >>>