FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 170 dotazů obsahujících »elektric«

47) Elektromobily04. 09. 2006

Dotaz: rád bych věděl, v čem je problém postavit auto poháněné elektrickou energií, že se nevyrovná (cenou a vlastnostmi) běžnému. (Daniel)

Odpověď: Elektromobily, jak se automobily poháněné elektřinou většinou nazývají, mají problémy především s uchováním elektrické energie - tedy s akumlátory a bateriemi. Akumlátory jsou relativně velké, těžké a drahé. Výzkum a vývoj v této oblasti však jde nezadržitelně kupředu (vzpomeňte, jaké akumlátory byly v mobilech před pár lety a jaké jsou tam dnes) a tak je velice pravděpodobné, že se většího nasazení elektromobilů relativně brzy dočáme.

(Jakub Jermář)   >>>  

48) Proutkaření04. 09. 2006

Dotaz: Dobrý den, jaký je Váš názor na použití proutku (virgule) při geofyzikálním průzkumu. Jde mi o lokalizaci puklin ve skalním podloží, popř. elektrických kabelů (pod proudem, bez proudu). Podle informací, které jsem našel na internetu, není tak jasné, že proutkařství patří do oblasti pavěd. Díky za odpověď. (Ondřej)

Odpověď: Proudkařství není ani věda ani pavěda, ale spíše něco jako řemeslo. Nejčastěji se proutkaření používá pro vyhledávání a detekci vody v podzemí. Pokusy prováděné nejen na naší fakultě nás vedou k přesvědčení, že proutkaři dosahují úspěchu při hledání vody díky svým znalostem a pozorování okolí (při hledání vody si všímají především typu vegetace a geologických jevů) než díky proutku. Proutek je spíše taková ozdoba, talisman či divadélko pro nezasvěcené. Objasňováním proutkaření a dalších na první pohled záhadných jevů se na naší katedře zabýval například Doc. RNDr. Milan Rojko, CSc.

(Jakub Jermář)   >>>  

49) Peltierův jev29. 07. 2006

Dotaz: Chtěl bych se Vás zeptat, co je to tzv. Poltierův jev. Děkuji. (Honza)

Odpověď: Peltierův jev je jev, kdy na spojích dvou materílů tvořících elektrický obvod protékaný stejnosměrným proudem dochází k zahřívání či ochlazování těchto spojů. Které spoje se zahřejí a které ochladí závisí na tzv. výstupních pracech obou materálů (výstupní práce = energie, kterou potřebuje elektron pro opuštění daného materálu) a na směru protékajícího proudu.

Opačný jev k Peltierově jevu - tedy skutečnost, že když budeme spoje různých materálů ohřívat a/nebo chladit, povede to k toku elektrického proudu obvodem - se nazývá Seebeckův jev.

Peltierova jevu se nejčastěji používá k chlazení, například elektroniky. Více se dozvíte na:
(Jakub Jermář)   >>>  

50) Elektromagnetismus a relativita II13. 05. 2006

Dotaz: Pane Jermář, v otázce „Elektrické nebo magnetické síly“ ze 6.3.2006 vysvětlujete magnetické silové působení mezi dvěma přímými vodiči s paralelními, resp. antiparalelními proudy jako relativistický efekt, tedy, že vlastně volba nebo nevolba vektoru B je otázkou souřadnicové soustavy. Jak by se ale podle Vás dalo pomocí relativity vysvětlit magnetické silové působení na náboj pohybující se ne rovnoběžně s, ale KOLMO k (nebo od) drátu (v rovině procházející drátem), jímž protéká proud??????? Dík P (Láda)

Odpověď: Obávám se, že se nám v tomto případě nepodaří vysvětlit jev stejně elegantně, jako v případě rovnoběžných vodičů. Speciální teorie relativity ve svých důsledcích vede k závěru, že vždy existuje inerciální vztažná soustava, z níž se bude nějaký elektromagnetický jev jevit jako čistě elektrický či čistě magnetický - právě toho jsme využili v případě paralelních vodičů. Taková soustava samozřejmě bude existovat i v případě elektromagnetických jevů spojených se dvěma navzájem kolmými vodiči (a tedy v i případě kolmo letícího elektronu), nicméně ona vyjímečná inerciální soustava tentokrát nebude spjata s žádným objektem (v prvním případě jsme ji spojovali s pohybujícím se elektronem). Můžeme tedy takovou soustavu matematicky dopočítat diagonalizací tenzoru elektromagnetického pole, nebude však nijak snadné matematické výsledky jednoduše a intuitivně interpretovat.

(Jakub Jermář)   >>>  

51) Mikroskopy02. 05. 2006

Dotaz: Dobrý den, studuji chemii, absolvoval jsem laboratoře z biologie a napadlo mě (při mikroskopování) jak dalece lze zajít při "zvětšování" objektů? Je mi jasné, že světelný mikroskop zvětšuje méně než mikroskop elektronový, ale co vše lze zatím pozorovat? Opravte mne jestli se mýlím, ale mám za to, že DNA vlákno lze pozorovat elekt. mikroskopem. Moje otázka zní - je to konec, nebo budeme v budoucnu schopni pozorovat menší částice? Co atomy uvidíme je někdy? Jsme omezeni naši technologií, nebo nám zákony fyziky určily hranici, za kterou nelze zajít? Možná vám můj dotaz přijde nesmyslný, ale již dlouho nad ním přemýšlím... Předem děkuji za odpověď. (J. Neuschwaiz)

Odpověď: Pokud se chceme podívat na nějaký objekt, musíme si na něj posvítit a zachytit odražené světlo (případně prošlé, tedy nepohlcené světlo). Akazuje se ale, že musíme použít světlo vlnové délky kratší, než je rozměr tělesa (resp. jeho detailu), který chceme pozorovat. Při použití viditelného světla (okolo 500·10-9 m) proto můžeme pozorovat předměty o rozměrech mikrometrů a větší.

Chceme-li prozkoumat nějaké objekt detailněji, potřebujeme si na objekt svítit něčím s kratšími vlnovými délkami. Obvykle se k tomu užívají elektrony, které, jsou-li dostatečně urychleny, vykazují některé vlnové vlastnosti (a v mnohém se tak chovají jako světlo). Mikroskopům se pak říká elektronové mikroskopy a jsou schopny zvětšovat až 1 000 000 krát.

Ještě o něco lépe pak dokážeme prozkoumávat povrchy některých materiálů pomocí tzv. rastrovacího tunelovacího mikroskopu, který přejíždí těsně nad povrchem materálu s velice tenkým hrotem a měří velikost elektrického proudu, jemuž se podaří mezi vzorkem a hrotem "přeskočit" (přesněji vzato protunelovat potenciálovou bariérou). Pomocí tohoto mikroskopu se dokážeme "podívat" (po zpracování údajů počítačem a vytvoření obrazu na monitoru) i na jednotlivé atomy.

(Jakub Jermář)   >>>