FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 170 dotazů obsahujících »elektric«

72) Laser bez rezonátoru12. 01. 2004

Dotaz: V jedné knížce jsem viděl návod, podle kterého lze postavit laser, který dokáže např. zapálit papír. Skládá se jenom z tyčinky ze syntetického rubínu, popř CaWO4 a bleskové xenonové výbojky, která do něj prý "pumpuje" rychlým blikáním energii a tím se vytváří silný laserový paprsek. Je možné, aby něco takového skutečně fungovalo, nebo je to blbost? Děkuji (Danik)

Odpověď: Konstrukce laseru je skutečně ve své podstatě velmi jednoduchá, kromě popisované "tyčky", tedy aktivního prostředí, v němž dochází ke generaci, resp. zesilování světla, a do něhož je dodávána energie zvenku například výbojkou, bývá ještě součástí laseru rezonátor, který je tvořen zpravidla dvěma zrcadly. Ta jsou nastavená kolmo na osu aktivního prostředí, aby světlo mohlo procházet prostředím několikanásobně, a tak se více zesilovat. Jedno ze zrcadel má obvykle nenulovou propustnost, aby část světla mohla vycházet ven z laseru.
Rezonátor je možné sestrojit také tak, že se výstupní plochy krystalů vybrousí a vyleští tak, aby byly rovnoběžné a pokryjí se vhodnými dielektrickými vrstvami. Pokud aktivní prostředí zesiluje světlo opravdu hodně, je skutečně možné sestrojit laser na "jeden průchod", tedy zcela bez rezonátoru. Čili popisovaná konstrukce, jak ji tazatel uvádí, není "blbost".
(Prof. RNDr. Petr Malý, DrSc.)   >>>  

73) Proč je v síti frekvence 50Hz?07. 01. 2004

Dotaz: Zajímalo by mě, proč má elektrická síť frekvenci frávě 50Hz. Jak přišli na to, že to má být zrovna 50Hz, když je to frekvence dost nevýhodná. Například pro trafa při ní vychází velký počet závitů a velké jádro, takže je trafo neúčinné a rozměrné. U tlumivek a kondenzátorů je to podobné. Zde by byla lepší frekvence zhruba několik set Hz. Druhá věc je, že 50Hz je vidět, takže nekvalitní nebo staré žárovky, zářivky a výbojky blikají (pokud není frekvence dokonale sdružena na 100Hz). Také televize při 50Hz má blikavý obraz. Zde by bylo na místě alespoň tak 70 až 90Hz (nebo rovnou 100, aby se to zaokrouhlilo). 50Hz není výhodné ani pro motory (jsou rozměrné) a usměrňovače - opět obrovské kondenzátory. atd. Tak by mě tedy zajímalo, jak se přišlo zrovna na 50Hz? (Dan)

Odpověď: Marně hledám historickou odpověď na otázku, proč má střídavé napětí v Evropě užívané 50Hz a v Americe, v Japonsku a jinde 60 Hz. Průkopníkem střídavého proudu byl Nikola Tesla. Zabýval se točivým magnetickým polem, měl patentovány motory, transformátory a přenos elektrické energie vůbec pomocí střídavého proudu. Přenos elektrické energie po transformaci na vysoké napětí se všeobecně prosadil vzhledem ke snížení ztrát Jouleovým ohřevem i když vytrvalým zastáncem stejnosměrného proudu byl sám Thomas Alva Edison. Nenalezl jsem však nikde zmínku o tom, že by to měl být střídavý proud právě o 50 nebo 60 Hz. Může to souviset s tehdejší běžnou rychlostí otáčení generátorů se 3 cívkami a frekvence pak byla konvenčně zavedena tak, aby se dala dobře realizovat. Nyní s ohledem na propojení energetických soustav je globální možnost změny frekvence nereálná, být by přinášela některé výhody. Lokálně, tam, kde je to výhodné (úsporné zářivky, střídačové napájecí zdroje), se pracuje s vyššími frekvencemi. Pokud by se pro dálkový přenos používaly výrazně vyšší frekvence, vznikaly by problémy s vyzařováním, interferencemi a také s nepřizpůsobením délky vinutí a vlnové délky střídavého proudu.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

74) Čím měříme tlak?06. 01. 2004

Dotaz: Nikde na těchto stránkách jsem nenalezl nic z jednoduché fyziky pro základní školu např čím se měří tlak? (SPetex)

Odpověď: Dobrý den! V Odpovědně a na celém FyzWebu se snažíme doplňovat to, co ve standardních učebnicích není a ne je nahrazovat. Materiály a odkazy by měly sloužit k rozšíření základních vědomostí.
K Vašemu dotazu: Tlak měříme přístroji, kterým obecně říkáme tlakoměry nebo barometry. Liší se podle toho, kde a jaký tlak jimi měříme. Podle vhodnosti můžeme použíttlakoměr kapalinový, deformační nebo měničový.
Běžně nás zajímají hodnoty atmosférického tlaku, k jejichž měření slouží barometry. Rtuťový barometr je založen na Torricelliho pokusu (rtuťový sloupec v U-trubici má různou výšku hladiny v závislosti na tlaku). Je-li náplní barometru voda nebo líh, má přístroj větší citlovost, ale menší rozsah.
Deformační manometr využívá tenkostěnnou kovovou nádobku, která se různě deformuje v závislosti na rozdílu tlaků uvnitř nádobky a měřeného tlaku venku. Deformace stěn nádobky se přenáší na ručku přístroje a na stupnici odečítáme tlak. Pokud je přístroj zkonstruován tak, že měří v oblasti atmosférického tlaku, nazýváme jej aneroid.
Měničové tlakoměry hrají důležitou roli při měření velmi nízkých tlaků. Obsahují měnič, který převádí tlak na jinou fyzikální veličinu. Nejčastěji se používají piezoelektrické nebo odporové měniče, které převádějí tlak na elektrické napětí.
V běžném životě se můžeme setkat s barometry visícími na zdi, které nám ukazují, jak se mění atmosférický tlak (stoupající tlak znamená v našich zeměpisných souřadnicích většinou zlepšení počasí). Jsou to převážně aneroidy. V každém autě byste měli najít manometr, kterým se přeměřuje tlak vzduchu v pneumatikách. U-trubici zase můžete vidět při výuce fyziky, kde vám ji fyzikář určitě rád ukáže. I když se to na první pohled nezdá, přístrojů na měření tlaku je kolem nás celkem dost.
(J. Burešová, J. Dolejší)   >>>  

75) Jsou ve vakuu blesky?04. 01. 2004

Dotaz: Dobrý den, posílám Vám dotaz, na který už dlouho hledám odpověď, žádné dokonale uspokojivé se mi však zatím nedostalo. Týká se jiskrového výboje elektrického proudu (v atmosféře tak často pozorovaného v podobě blesku). Může dojít k tomuto výboji v absolutním vakuu? Je tento jev podmíněn přítomností částic plynu? Předem děkuji za odpověď. (Martin Čurda)

Odpověď: Jiskrový výboj v podobě blesku je v podstatě tvořen „chomáčkem“ či kanálem vysoce rozžhaveného plazmatu. V centrech kanálů atmosférických blesků při bouřkách dosahuje teplota 20-30 tisíc kelvinů. V tomto smyslu přirozeně nelze uvažovat o blescích ve vakuu.
(Doc. RNDr. Josef. Brechler, DrSc.)   >>>  

76) Síťová frekvence a telepatie04. 12. 2003

Dotaz: Je možné, aby elektřina, která je všude okolo nás, způsobovala telepatii? Slyšel jsem názor, že střídavé napětí, které je synchronní ve všech místech ČR (Evropy?) působí na lidi a "slaďuje jejich mozky na stejné frekvence" a vyvolává telepatii. Prý Stačí například světlo z žárovky, které v rytmu stř. napětí kolísá, vibrace z motorů a transformátorů nebo jen elektrické pole. Mě se to nějak nezdá, ale je to zajímavá myšlenka. Co si o tom myslíte vy? (Dan)

Odpověď: Ptáte se na to, co si myslím já: Zprávám, které jsem o telepatii dosud slyšel nebo četl, nevěřím. Žádný telepat se dosud v mé blízkosti nevyskytl. Takže telepatie je pro mne jev, který možná existuje a možná neexistuje, já o něm nic nevím, nemohu ho k ničemu využít. Víc o tom nedokážu říct. Střídavé napětí je asi docela dobře sfázované po celé Evropě, i když do detailů také nevidím. Je možné vyslovit hypotézu, že je odpovědné za cokoli od telepatie po jasněji existující jevy, ale dokud tuto hypotézu nikdo neprokáže, je to jen hypotéza nebo blábol. Nadějnost hypotézy se dá například měřit ochotou lidí na ověřování pracovat a investovat do toho úsilí a prostředky. To v nejbližší době rozhodně nebudu.
(J.Dolejší)   >>>