FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 170 dotazů obsahujících »elektric«

88) Přeměna tepelné energie na elektrickou19. 08. 2003

Dotaz: Jak lze převádět tepelnou energii na elektrickou? Existují kovy nebo slitiny, které vedou teplo elektrony? Lze uskutečnit převod v malém prostoru (asi 0,5 m3)? (Karel)

Odpověď: 1. Není to tak prosté, protože druhý zákon termodynamiky zakazuje  např., aby se při cyklickém ději teplo odebírané z jediné tepelné lázně měnilo na práci, aniž se přitom část tepla dodá jiné tepelné lázni s nižší teplotou. Ale například sluneční světlo můžete částečně převádět na práci (např. elektrický proud), protože jeho ekvivalentní teplota je vyšší než teplota našeho pozemského okolí. Elementárním příkladem takového převodu je křemíkový fotočlánek.
2. Tepelná i elektrická vodivost všech kovů a jejich slitin je převážně způsobena elektrony, které se v nich celkem volně pohybují.
3. To je otázka spíš technická než fyzikální: řešení závisí jednak na tom, v jaké formě teplo dodáváte (horká voda, sluneční světlo,...), jak hodláte systém chladit okolím (ten 2. zákon přelstit nejde) a taky jak to udělat s rozumně nízkými pořizovacími i udržovacími náklady, aby to vůbec mělo ekonomický smysl.
Myslím, že dosti perspektivní jsou polykrystalické křemíkové moduly, technologicky méně náročné než monokrystalické, ale detaily neznám.
(J.Obdržálek)   >>>  

89) Výroba elektromotoru11. 08. 2003

Dotaz: Chci se zeptat, jak bych mohl vyrobit silný elektromotor na co nejmenší spotřebu el. energie. Kolik a jaké tloušťky má být cívka a jak silný mám použít magnet? (ivan zach)

Odpověď: Touto otázkou se zabývají jedinci a mnohé vývojové týmy už skoro dvě století. To, k čemu došli, nejlépe poznáte, když se podíváte do různých domácích spotřebičů, když si prohlédnete současné modelářské elektrické motorky, když se podíváte na motorky v disketových mechanikách, harddiscích, fotoaparátech s autofokusem a převíjením atd. Řešení jsou různá podle okolností.
(J.Dolejší)   >>>  

90) Odstínění magnetického pole05. 08. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, zda je možné u dvou permanentních magnetů, které se vzájemně odpuzují přerušit nebo odstínit na krátkou dobu jejich vzájemné odpuzování, bez možnosti pootočení magnetů. Zda existuje materiál, kterým by se po vložení mezi zmíněné dva magnety magnetismus přerušil. (Petr Havlíček)

Odpověď: Analogie mezi magnetickým a elektrickým polem není úplná. Elektrické pole nábojů můžete odstínit vodivou slupkou, tedy Faradayovou klecí. K odstínění magnetického pole se dá použít feromagnetický materiál s vysokou permeabilitou (mi-metal, pemalloy). Takto se odstiňují supravodivé cívky, aby rozptylové pole cívek, které uvnitř sebe vytvářejí pole o magnetické indukci až 15 T, neovlivňovalo okolní přístroje a nepřitahovalo nebezpečně velkou silou feromagnetické předměty. Vložíte-li však takovouto přepážku mezi dva přitahující se magnety, nezrušíte tím silové působení. Magnety budou přitahovány ke zmagnetované přepážce.
Dokonale odstínit magnetické pole je možné. Supravodič pod svou kritickou teplotou se chová jako dokonalé diamagnetikum a vytlačuje ze svého objemu siločáry magnetické indukce. Můžete v něm tedy vytvořit prostor odstíněný od magnetických polí, vyžaduje to ovšem ochlazení do nízkých teplot (alespoň asi 8 K pro klasické supravodiče, 80 K pro vysokoteplotní supravodiče) a působící pole nesmí být vyšší než kritické pole supravodiče. Proto se tento proces používá k odstinění slabých polí, např. magnetického pole Země.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

91) Černá díra II.30. 07. 2003

Dotaz: Je černá díra "branou" do čtvrté dimenze? (Lukáš Lička)

Odpověď: Takto se to říci nedá. V Einsteinově teorii JSOU čtyři dimenze (3 prostorové a 1 časová). Černá díra je oblast prostoročasu ohraničená "fiktivním povrchem" tzv. horizontem: lze skrz něj projít pouze dovnitř, nikdy ne směrem ven. Člověk, který pod horizont spadne může v principu žít dále, bude však nutné padat do středu černé díry. Tam se nachází singularita. Během pádu do ní narůstají slapové gravitační síly, které pozorovatele dříve či později roztrhají na kusy.
Existují ovšem i černé díry (např. když jsou elektricky nabité), které v principu umožňují při "troše manévrování" se singularitě vyhnout a "vyletět" v JINÉM vesmíru (ovšem opět stejné dimenze, jako má ten náš).
Jiná věc je, že si tento "tunel" do jiného vesmíru (tzv. červí díru) lze PŘEDSTAVIT (znázornit) jako "most skrze vyšší dimenzi".
(Doc. RNDr. Jiří Podolský, CSc.)   >>>  

92) Proč se kostka cukru rozpustí ve vodě?22. 07. 2003

Dotaz: Zajímalo by me, jak je možné, že se kostka cukru (pevná látka) rozpustí ve vodě a jiná pevná látka nikoliv (např. kovový předmět)? Jaká energie na ni působí a na jakou "úroveň" se vlastně rozpustí? (Petr)

Odpověď: Jde o mezimolekulární síly.
Přeložte si to asi takto:
1) Proč vlastně - za dané teploty, tj. když molekuly mají nějakou tu nadbytečnou energii - drží některé molekuly pospolu (látka je v pevné fázi), jiné se drží poblíž sebe, ale nikoli už v pevných směrech (kapalina) a jiné jsou si "cizí" - raději poletují (plyn)? Rámcově řečeno, jde o to, jaký je poměr energie příslušné molekuly k potenciální energii dané vazbami na sousedy.
2) Mám molekuly dvou druhů, dejme tomu, že s energiemi odpovídajícími makroskopicky tomu, že látka je kapalinou. Bude pro konkrétní molekulu energiově výhodnější držet se poblíž molekuly téhož druhu, anebo jiného druhu? To ovšem záleží i na tvaru molekul spolu s rozložením elektrických nábojů na povrchu. Je-li to molekule jedno či bude-li pro ni spojení s jinou molekulou energiově atraktivnější, pak se - makroskopicky - budou obě kapaliny mísit.
3) Analogická situace nastane, je-li teplota taková, že je v pevné fázi jedna složka (rozpouštění ve fázi druhé) nebo obě (směsné krystaly, tj. fakticky rozpouštění v tuhé fázi).
Pokud Vám tento náznak nestačí, zeptejte se znovu, podrobněji.
(J.Obdržálek)   >>>