FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 170 dotazů obsahujících »elektric«

90) Odstínění magnetického pole05. 08. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, zda je možné u dvou permanentních magnetů, které se vzájemně odpuzují přerušit nebo odstínit na krátkou dobu jejich vzájemné odpuzování, bez možnosti pootočení magnetů. Zda existuje materiál, kterým by se po vložení mezi zmíněné dva magnety magnetismus přerušil. (Petr Havlíček)

Odpověď: Analogie mezi magnetickým a elektrickým polem není úplná. Elektrické pole nábojů můžete odstínit vodivou slupkou, tedy Faradayovou klecí. K odstínění magnetického pole se dá použít feromagnetický materiál s vysokou permeabilitou (mi-metal, pemalloy). Takto se odstiňují supravodivé cívky, aby rozptylové pole cívek, které uvnitř sebe vytvářejí pole o magnetické indukci až 15 T, neovlivňovalo okolní přístroje a nepřitahovalo nebezpečně velkou silou feromagnetické předměty. Vložíte-li však takovouto přepážku mezi dva přitahující se magnety, nezrušíte tím silové působení. Magnety budou přitahovány ke zmagnetované přepážce.
Dokonale odstínit magnetické pole je možné. Supravodič pod svou kritickou teplotou se chová jako dokonalé diamagnetikum a vytlačuje ze svého objemu siločáry magnetické indukce. Můžete v něm tedy vytvořit prostor odstíněný od magnetických polí, vyžaduje to ovšem ochlazení do nízkých teplot (alespoň asi 8 K pro klasické supravodiče, 80 K pro vysokoteplotní supravodiče) a působící pole nesmí být vyšší než kritické pole supravodiče. Proto se tento proces používá k odstinění slabých polí, např. magnetického pole Země.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

91) Černá díra II.30. 07. 2003

Dotaz: Je černá díra "branou" do čtvrté dimenze? (Lukáš Lička)

Odpověď: Takto se to říci nedá. V Einsteinově teorii JSOU čtyři dimenze (3 prostorové a 1 časová). Černá díra je oblast prostoročasu ohraničená "fiktivním povrchem" tzv. horizontem: lze skrz něj projít pouze dovnitř, nikdy ne směrem ven. Člověk, který pod horizont spadne může v principu žít dále, bude však nutné padat do středu černé díry. Tam se nachází singularita. Během pádu do ní narůstají slapové gravitační síly, které pozorovatele dříve či později roztrhají na kusy.
Existují ovšem i černé díry (např. když jsou elektricky nabité), které v principu umožňují při "troše manévrování" se singularitě vyhnout a "vyletět" v JINÉM vesmíru (ovšem opět stejné dimenze, jako má ten náš).
Jiná věc je, že si tento "tunel" do jiného vesmíru (tzv. červí díru) lze PŘEDSTAVIT (znázornit) jako "most skrze vyšší dimenzi".
(Doc. RNDr. Jiří Podolský, CSc.)   >>>  

92) Proč se kostka cukru rozpustí ve vodě?22. 07. 2003

Dotaz: Zajímalo by me, jak je možné, že se kostka cukru (pevná látka) rozpustí ve vodě a jiná pevná látka nikoliv (např. kovový předmět)? Jaká energie na ni působí a na jakou "úroveň" se vlastně rozpustí? (Petr)

Odpověď: Jde o mezimolekulární síly.
Přeložte si to asi takto:
1) Proč vlastně - za dané teploty, tj. když molekuly mají nějakou tu nadbytečnou energii - drží některé molekuly pospolu (látka je v pevné fázi), jiné se drží poblíž sebe, ale nikoli už v pevných směrech (kapalina) a jiné jsou si "cizí" - raději poletují (plyn)? Rámcově řečeno, jde o to, jaký je poměr energie příslušné molekuly k potenciální energii dané vazbami na sousedy.
2) Mám molekuly dvou druhů, dejme tomu, že s energiemi odpovídajícími makroskopicky tomu, že látka je kapalinou. Bude pro konkrétní molekulu energiově výhodnější držet se poblíž molekuly téhož druhu, anebo jiného druhu? To ovšem záleží i na tvaru molekul spolu s rozložením elektrických nábojů na povrchu. Je-li to molekule jedno či bude-li pro ni spojení s jinou molekulou energiově atraktivnější, pak se - makroskopicky - budou obě kapaliny mísit.
3) Analogická situace nastane, je-li teplota taková, že je v pevné fázi jedna složka (rozpouštění ve fázi druhé) nebo obě (směsné krystaly, tj. fakticky rozpouštění v tuhé fázi).
Pokud Vám tento náznak nestačí, zeptejte se znovu, podrobněji.
(J.Obdržálek)   >>>  

93) Koule se zředěným plynem12. 07. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, na jakém principu pracuje taková skleněná koule, ve které je nějaký zařič). Po dotknutí na sklo se objeví ze zářiče paprsek elektrické energie fialové barvy. (Martin)

Odpověď: To asi spíš míníte kouli se zředěným plynem (snad to jde i s He nebo Ar při atmosférickém tlaku), v jejímž středu je elektroda napájena vysokofrekvenčním napětím (např. z Teslova transformátoru). Když na kouli nesaháte, teče náboj ze střední elektrody na povrch koule prostřednictvím výbojů v plynu náhodně, když ruku přiblížíte, nabídnete mu lepší vodič a výboje jdou směrem k ruce. Kdybyste si ji chtěl například koupit, pak zde máte jeden z inzerátů http://www.generationstore.com/noname2.html , tady zase návody na hraní si http://van.hep.uiuc.edu/van/demos/Plasma%20Ball/Plasma%20Ball.htm. Na webu se najdou i návody, klíčové slovo je "plasma ball" ...
(J.Dolejší)   >>>  

94) Kondenzátor jako zdroj energie?18. 06. 2003

Dotaz: Proč nelze kondenzátor použít jako zdroj energie, resp. proč ho lze postupně malým proudem nabíjet, ale nelze si zase z něj proud brát postupně podle potřeby jako např. z elektrického článku? (Petr Forejt)

Odpověď: Postupné nabíjení kondenzátoru malým proudem se děje tak, že před kondenzátor je zařazen odpor, který průběh proudu snižuje na malé hodnoty i na počátku nabíjení. Přesto samozřejmě, jak napětí na kondenzátoru roste, se nabíjecí proud zmenšuje až napětí na kondenzátoru dosáhne napětí zdroje a proud už je nulový.
Při odběru elektrické energie z kondenzátoru je to obdobné. Zpočátku je napětí na kondenzátoru vyšší a při daném spotřebiči proud větší. Čím více se kondenzátor vybíjí, tím menší je proud a tedy i odebíraný výkon.
U elektrického článku jsou napětí i proud relativně stálé (samozřejmě taky trochu klesá) a odebíraný výkon tedy tak značně neklesá.
(M.Rojko)   >>>