FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 20 dotazů obsahujících »izotop«

13) Vodíková a neutronová bomba06. 11. 2006

Dotaz: Dobrý den, tuším, jaký je rozdíl mezi uranovou (plutoniovou) a vodíkovou bombou. Slyšela jsem o "neutronové" bombě. Jde o lidový název nějaké z uvedených zbraní, nebo je to specifický druh? Existuje nukleární zbraň, jejíž použití nevede k radiačnímu zamoření? Děkuji za odpověď, nebo odkazy (dickie)

Odpověď: Uranová či plutoniová bomba se častěji označuje jako atomová bomba (a v angličtině pak termíny atomic bomb, A-bombs, případně fission bomb). Tato bomba je založená na principi neřízené štěpné reakce. Vodíková bomba (neboli termojaderná, termonukleární bomba, anglicky hydrogen bomb, H-bomb, thermonuclear bomb, případně fusion bomb) je jakýmsi zdokonalením atomové bomby - výbuchem atomové bomby dojde k zažehnutí krátce trvající jaderné fůze izotopů vodíku, čímž dojde k uvolnění ještě podstatně většího množství energie.

Neutronová bomba je vodíková bomba poupravená tak, aby vyprodukovala co nejsilnějí záření, zejména pak proud neutronů, a naopak měla co nejmenší destruktivní účinek (v podobě tepelného záření a tlakové vlny). V důsledku toho dochází k menšímu poškození nepřátelského území (lze jej rychleji a s větším ziskem obsadit vlastní armádou), avšak má zničující dopad na živé organismy (ty jsou poškozeny zářením, hlavně proudy neutronů, a do několika dnů umírají).

Další možnou variantou vodíkové bomby je tzv. kobaltová bomba. Přidáním kobaltu je docíleno vyššího radioaktivního zamoření oblasti výbuchu.

(Jakub Jermář)   >>>  

14) Podmínky jaderného výbuchu28. 06. 2006

Dotaz: Dobrý den, můj dotaz souvisí se sázkou, kterou jsem uzavřel při konzumaci tekutého chleba v mé oblíbené „pekárně“ s kamarádem :-). Předem se omlouvám za jeho položení, ale MMF UK je podle mě natolik prestižní zdroj informací, že jistě nedojde k jejich zpochybnění z nějaké pokoutné stránky nejlépe ekologických aktivistů. Dotaz: Je nadkritické množství štěpného materiálu jedinou podmínkou vzniku nekontrolované štěpné reakce tzn. stačí k sobě stačit (je li to vůbec nutné) dostatečné množství štěpného materiálu a dojde k explozi (případně jaké asi řádově tlaky jsou k tomu potřeba a je zde nějaké omezení okolním prostředím - vzduch)? Pokud ano, znamená to, že (jak právě zněla sázka) stačí navážet štěpný materiál na hromadu a jednoho krásného dne to bouchne? Za odpověď předem velice děkuji - pevně doufám, že bude z valné části negativní :-) - a přeji hodně úspěchů a trpělivosti s touto bohulibou aktivitou - zodpovídání zvídavých dotazů. S pozdravem Jiří Doležal (Jiří Doležal)

Odpověď: V podstatě ano, ke vzniku štěpné reakce opravdu může dojít i pouhým navršením hromady patřičného materiálu, jen je třeba dodat, že štěpný materiál musí být v náležitě koncentraci. Když totiž buďte vozit na hromadu přírodní uran, který obsahuje 0,7% štěpitelného izotopů U235 (zbytek je U238), tak asi kritického stavu nedosáhnete. Dá se tomu ale pomoci moderátorem, tj. materiálem, který zpomaluje neutrony a tak zvětšuje pravděpodobnost, že tyto pomaleji letící neutrony způsobí další štěpení, záleží má geometrii.

Viz například: http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_fission, dobrou inspiraci může být také první reaktor (http://www.atomicarchive.com/History/firstpile/index.shtml)

(Jiří Dolejší)   >>>  

15) β+ rozpad11. 02. 2006

Dotaz: Dobrý den, rád bych se dozvěděl jak může při vzniku radioaktivního záření Beta+ vzniknot při rozbití protonu (1,6726485.10-27) těžší neutron (1,6749543.10-27, kg.) Děkuji Vlachynský (Martin Vlachynský)

Odpověď: Správně soudíte, že rozpad samostatného volného protonu na neutron a pozitron (a neutrino) samovolně neprobíhá, neboť k tomu není dostatek energie (a energie souvisí s hmotností dle známého vztahu E=mc2). K β+ rozpadu dochází v jádrech některých radioaktivních izotopů, kde se chybějící energie získá na úkor zbytku jádra.

Podrobněji se o této problematice dozvíte například v článku Jak to, že z lehčí částice vznikne těžší? v časopise Vesmír (číslo 76, str. 105, 1997/2).

(Jakub Jermář)   >>>  

16) Jsou atomy úplně stejné?10. 10. 2005

Dotaz: Rád bych se zeptal, jestli jsou dva atomy stejné látky úplně stejně velké? (Jakub G.)

Odpověď: Ano. Dva stejné atomy (tj. stejné izotopy se stejným počtem elektronů a stejnou energií) jsou zcela stejné a nejde jeden od druhého rozeznat - kdyby je někdo navzájem zaměnil, nepoznáte to.
(Jakub Jermář)   >>>  

17) Poločas rozpadu stroncia03. 12. 2003

Dotaz: Jaká je délka poločasu rozpadu Stroncia? (Rzach)

Odpověď: Nejdůležitější je asi Sr90 s poločasem 28 let, které je produktem jaderných zkoušek resp. elektráren a které je pro nás potenciálně nebezpečné tím, že je chemicky blízké vápníku a tak si ho ochotně zabudováváme do kostí. Stroncium má však i další izotopy. Pěkná stránka o stronciu je např. http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Strontium Spoustu informací týkajících se jeho nebezpečí, najdete na stránce http://www.epa.gov/radiation/radionuclides/strontium.htm
Na webu najdete i spoustu českých článků, napište do okénka hledače stroncium ...
(J.Dolejší)   >>>