FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 6 dotazů obsahujících »kapalném«

1) Kroupy i bez bouřky?23. 04. 2007

Dotaz: Mohou se tvořit kroupy bez bouřky? (denda)

Odpověď: Je rozdíl mezi bouří a bouřkou. Bouřkou se v meteorologii označuje souhrn elektrických a akustických jevů (blesky, hřmění…), které s vznikem a vývojem krup v podstatě nesouvisí, i když se mohou vyskytovat společně. Pokud ale ke tvorbě krup dojde, je to v rámci bouře i když ne každá bouře je nutně spojená s tvorbou krup. Aby se z oblačných částic (kapiček) začaly vytvářet kroupy, musí oblak sahat do výšek, kde je teplota nižší než 0 °C a zároveň v jeho nitru dochází k intenzivním výstupným pohybům. Mezi hladinou 0 °C a přibl. -40 °C jsou v oblaku jak částice ledu (zmrzlé kapičky), tak přechlazené vodné kapičky (s teplotou sice už nižší než 0 °C, ale ještě pořád v kapalném stavu). V tomto rozmezí teplot při srážce ledových částic s kapalnými dochází k namrznutí vody na ledovou částici, která takto narůstá a na své cestě vzhůru nebo dolů - když je už dostatečně těžká, tímto způsobem „nabaluje“ další „slupky“. Při své cestě na zemský povrch začne tát, ale je-li dostatečně velká, dopadne jako kroupa. V našich zeměpisných šířkách v podstatě každá dešťová kapička byla původně ledem, jenomže stihla roztát.

(Alžbeta Demeterová)   >>>  

2) Mrznutí vody za vyšších tlaků11. 04. 2007

Dotaz: Jak velký tlak vyvíjí voda, když zmrzne v těsném prostoru? (Václav Kadlec)

Odpověď: Tento tlak je obrovský. Jeho velikost můžeme odhadnout ze závislosti teploty tuhnutí vody na tlaku. Při atmosférickém tlaku je tato teplota 0 °C, při tlaku stokrát větším je asi -1 °C, při tlaku dvou tisíc atmosfér je to asi -20 °C. To znamená, že při tlaku 2000 atmosfér se začne led tvořit až při teplotě nižší než 20 °C pod nulou, při vyšších teplotách zůstává voda v kapalném skupenství.

Pokud vodu budeme chladit, ale nedovolíme jí zvýšit při krystalizaci v led svůj objem, bude se zvyšovat její tlak až k takové hodnotě, kdy při dané teplotě může voda stále ještě být v kapalném skupenství - pro teplotu -1 °C je to přibližně 100 atmosfér, pro -20 °C je tento tlak okolo 2000 atmosfér.

(Pavel Böhm)   >>>  

3) Přechlazená voda09. 01. 2007

Dotaz: Dobrý den, díky za pěkné stránky. Zde je můj dotaz: Na kolejích jsem měl sorpční lednici, která chladila až mrazila. Teplotu jsme neměřili, ale někdy jsme vyndali veci zmrzlé a jindy ne. Několikrát se mi stalo, že jsem vodu (vodovodní) v PET lahvi vytáhl z lednice a voda byla v tekutém stavu. V okamžiku, kdy jsem PET lahev otevřel voda během 1-2 sekund zmrzla. Krásně prokrystalizovala v celém objemu. Podobným způsobem, jako když lupnutím aktivujete takové ty ohřívací polštářky. Podmínky: lednice - sorpční, zavřená ve skříni PET laveh - takový ten měkčí typ, objem 2 litry, ležíci v lednici na výparniku, úplně plná nebo téměř plná. Zajímalo by mě, při jakých podmínkách to nastává. Kam se ztratí energie potřebná ke změně skupenství? Jak mohu tento stav reprodukovat? Jestli si dobře pamatuji tak energie potřebná ke změně skupenství je zhruba stokrát vyšší než ke změně teploty kapaliny o 1C. Takže vodu podchladím, jakoby na -100C a pak se mi přemění na led o teplotě 0C. (Jaroslav Bernkopf)

Odpověď: Voda, kterou jste vyndal z chladničky, se podle všeho nacházela v tzv. metastabilním stavu, kdy je její teplota sice už pod nulou, ale stále ještě zůstává celá v kapalném skupenství. Tento stav je tím méně pravděpodobný, čím většího přechlazení dosáhnete, případně čím více vody v nádobě máte. S dvoulitrovou PET láhví lze znatelného přechlazení dosáhnout zřídka - a když, tak pouze o několik málo stupňů Celsia. Menší množství vody (řekněme 1 ml) lze ovšem snadno přechladit i na teplotu -10 °C a méně. Drobné kapičky se dají přechladit až o desítky stupňů Celsia!

Přechlazená kapalina je nestabilní. Přítomnost rušivých vlivů (nečistoty, otřesy) a další chlazení zvyšují společně šanci, že kapalina samovolně přejde do stabilnějšího stavu - zmrzne. Mrznutí začne tím, že se někde v objemu kapaliny (typicky na stěnách nebo částečkách nečistot) objeví první krystalek ledu. Ten velmi rychle roste v jakousi dendritickou strukturu prolínající se celou kapalinou, což je ono vámi pozorované rychlé prorůstání krystalků. Tím se ovšem uvolňuje latentní krystalizační teplo ohřívající zbytek přechlazené kapaliny. Teplota přechlazené vody tak během této "bouřlivé" krystalizace po zlomku sekundy až několika málo sekundách vzroste na teplotu tuhnutí (0 °C). Sem se tedy "ztratí" ona pohřešovaná energie. Zbytek kapaliny tuhne již běžným způsobem.

V přiloženém grafu je zachycen průběh teploty v reálném experimentu, který probíhal s 1 ml destilované vody, jejíž počáteční teplota byla přibližně 1 °C. Z grafu lze vyčíst, že se voda v tomto experimentu přechladila o více než 10 °C, načež během velice krátkého okamžiku prorostla zmíněnou dendritickou ledovou strukturou za součásného vzrůstu teploty na 0 °C. "Domrzání" potom trvalo ještě asi minutu a dvacet sekund. Teplota okolí byla přibližně -17 °C.


(Pavel Böhm)   >>>  

4) Těžký mokrý sníh30. 05. 2006

Dotaz: Zajímalo by mě, když vezmu kus sněhu pří teplotě např.: -5°C tak je lehký, ale když vezmu kus sněhu a stejných rozměrech jako předtím při teplotě např.: 0 až 1°C tak je těžší než předtím. Čím to je? Je to dáno částečnou změnou skupenství, že sníh obsahuje větší množství vody v kapalném stavu? Děkuji za odpověď. (Jan Novák)

Odpověď: Ano, sníh může v tomto případě obsahovat značné množství vody v kapalném stavu.

(Jakub Jermář)   >>>  

5) Podchlazená kapalina10. 02. 2006

Dotaz: Opakovaně se mi stalo následující. Na kuchyňské lince nevytápěné chaty v zimě stála láhev s vodou v PET láhvi. Na pohled byla voda v láhvi jednoznačně v kapalném skupenství. Při sebemenším pohybu láhve došlo prudce ke změně skupenství a voda v láhvi se přeměnila na led během zlomku sekundy. Připomíná mi to jev "utajený var". Existuje něco podobného jako "utajené zmrznutí"? (Ing. Petr Heimerle)

Odpověď: Ano. Voda skutečně nemusí zmrznout hned při dosažení teploty tání/mrznutí - tedy při 0°C. Často se nám ji podaří podchladit o několik stupňu, čistou destilovanou vodu se občas podaří podchladit třeba i na -20°C. Má-li kapalina teplotu nižší, než jaká odpovídá teplotě tání/mrznutí, mluvíme o tzv. podchlazené kapalině. Podchlazená kapalina je velice citlivá na přítomnost jakýchkoli příměsí i na mechanické vzruchy. Skutečně pak stačí třeba i malé drknutí do stolu a kapalina velmi rychle zamrzne.

(Jakub Jermář)   >>>