FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 4 dotazů obsahujících »kapiček«

3) Kroupy i bez bouřky?23. 04. 2007

Dotaz: Mohou se tvořit kroupy bez bouřky? (denda)

Odpověď: Je rozdíl mezi bouří a bouřkou. Bouřkou se v meteorologii označuje souhrn elektrických a akustických jevů (blesky, hřmění…), které s vznikem a vývojem krup v podstatě nesouvisí, i když se mohou vyskytovat společně. Pokud ale ke tvorbě krup dojde, je to v rámci bouře i když ne každá bouře je nutně spojená s tvorbou krup. Aby se z oblačných částic (kapiček) začaly vytvářet kroupy, musí oblak sahat do výšek, kde je teplota nižší než 0 °C a zároveň v jeho nitru dochází k intenzivním výstupným pohybům. Mezi hladinou 0 °C a přibl. -40 °C jsou v oblaku jak částice ledu (zmrzlé kapičky), tak přechlazené vodné kapičky (s teplotou sice už nižší než 0 °C, ale ještě pořád v kapalném stavu). V tomto rozmezí teplot při srážce ledových částic s kapalnými dochází k namrznutí vody na ledovou částici, která takto narůstá a na své cestě vzhůru nebo dolů - když je už dostatečně těžká, tímto způsobem „nabaluje“ další „slupky“. Při své cestě na zemský povrch začne tát, ale je-li dostatečně velká, dopadne jako kroupa. V našich zeměpisných šířkách v podstatě každá dešťová kapička byla původně ledem, jenomže stihla roztát.

(Alžbeta Demeterová)   >>>  

4) Měření el. náboje29. 04. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jestli nevíte něco o problematice měření el. náboje a malých napětí. (Mirek Maroušek)

Odpověď: Milý Mirku, velikost elektrického náboje poprvé změřil Millikan. Jeho pokus už je v Odpovědně popsán (napište do vyhledávacího okénka heslo Millikan). Millikan v letech 1913-1917 prokázal Thomsonův předpoklad, že hmotnost vodíkového iontu je asi dvěstěkrát větší než hmotnost elektronu. Vyrobil speciální Millikanův kondenzátor, kterým měřil elektrické náboje malých olejových kapiček, a zjistil, že náboj elektronu je elementárním kvantem jakéhokoliv elektrického náboje.
Věnoval se i měření Planckovy konstanty, kterou určil na základě měření frekvence a energie elektronů, vycházel přitom z fotoelektrického efektu. Na další informace se podívejte například na stránku: http://www.pef.zcu.cz/pef/kof/cz/di/pks/PROGRAMY/millikan/millikan.doc .
O měření napětí se dočtete například tady: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/kap4/4_1.html . Další spousty stránek na toto téma najdete, když do googlu napíšete heslo "low voltage measurements". Malá napětí se nejlépe měří pomocí digitálních multimetrů, podrobnosti o jejich vlastnostech se dozvíte na stránce: http://www.sapro.cz/sorti/digimetr.html .
(M.Urbanová)   >>>