FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 21 dotazů obsahujících »magnety«

14) Permanentní magnet23. 04. 2003

Dotaz: Mám dotaz, jestli má permanentní magnet opravdu trvalé magnetické pole? Dá se "vyčerpat"? A dále bych potřeboval znát materiál, který přitahuje magnet, ale nedá se zmagnetizovat. (Martin Novák)

Odpověď: Milý příteli, o tom, zda je magnet permanentní, nebo magneticky tvrdý, rozhoduje velikost magnetického pole, které je třeba k jeho přemagnetování. Graficky je to vyjádřeno hysterezní smyčkou. Pole nutné k přemagnetování se nazývá koercitivní pole. Kromě toho je snaha vyvinout takový materiál, který má i velkou remanentní magnetizaci, tedy magnetizaci v nepřítomnosti budícího magnetického pole. Součin Hc x Mr se používá jako technická míra magnetické energie, kterou magnet potenciálně obsahuje. Feromagnetický materiál není nikdy magnetován rovnoměrně (homogenně). Uplatní se demagnetizace tvaru, přiloženým silným magnetickým polem, třeba impulzem se magent může optimálně zmagnetovat, což se prakticky používá. Oblasti homogenní magnetizace, zvané domény, se přemění tak, aby magnetizace všech směřovala podél budícího pole. Čím větší překážky materiál klade tomuto přemagnetování, tím má větší koercitivní pole. Také chlazení z teplot vyšších než Curieova v magnetickém poli umožní získat už zpolarizovaný magnet.
Permanentní magnety se vyrábějí jak ze zvláštních slitin, např. NdFeB, SmCo nebo některých feritových oxidů. Mohou také tak zvaně stárnout a s časem se mohou zhoršit jejich parametry, poněvadž se změní překážky k jejich přemagnetování. Magnetování samotné je vratný děj a permanentní magnet se jím "nevyčerpá".
Slabé magnetické, nebo magneticky měkké, jsou naopak třeba čisté Fe nebo Ni a jejich slitiny, zvláště permaalloye, které mají velmi malé koercitivní pole a snadno se odmagnetují. Vyvinuty jsou také některé vhodné feritové materiály. Stačí na ně působit střídavým magnetickým polem, které se plynule zeslabuje, aby byly dobře odmagnetované. I vlastnost měkkého magnetika se může s časem a zvláště při mechanickém působení zhoršit. U dobře připraveného niklu (velmi čistého a přežíhaného) stačí, když Vám upadne na stůl a hned se jeho koercitivní síla řádově zvětší.
Obojí materály jsou technicky důležité a výrobci stále vyvíjejí nové.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

15) Bárium-feritové magnety03. 04. 2003

Dotaz: Rád bych se zeptal, jestli nevíte, zda se někde dají sehnat bárium-feritové magnety na V.T.A. (S.Q.M.). Doporučované rozměry magnetů jsou DxŠxV: 15*10*1cm. Také nevím zda tyto magnety už mají póly nabo zda se musí zmagnetizovat. Popřípadě zda se dá použít jiný v ČR dostupný materiál. (Zdenda)

Odpověď: Myslím, že najdete hodně informací na internetových stránkách Pramet Šumperk, firem Elidis a Kyocera. Permanentní magnety se formují během přípravy a tak mohou mít nejrůznější uspořádání magnetických pólů. Problém můžete konzultovat také s firmou WAMAG z Mníšku pod Brdy, nabízí produkty holandské firmy GOUDSMIT. Permanentní magnety se také nakupovaly od firmy THYSSEN z Dortmundu nebo od americké firmy MAGNETIX. Nejlépe je pohledat na internetu. Upozorňuji Vás, že magnety nejsou laciné, magnet Vámi uvadených rozměrů bude stát jistě pár tisíc Kč.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

16) Permanentní magnety06. 12. 2002

Dotaz: Zajímalo by mě presnější popis principu na jakém fungují permanentní magnety plus i případné závislosti velikosti výsledné síly.. velikost magneticke indukce popřípadě magnetického toku.. Mám dostatek materialů o ekektromagnetech jako takových ale o permanentnich se mi nic sehnat nepodařilo.. Můžete mi prosím poskytnout bližší popis, (mám zájem hlavně o matematické závislosti) případně doporučení na jaké webove stránky se mohu obratit.. případně jaká literatura se touto problematikou zabývá? Děkuji (Jan Strnad)

Odpověď: Permanentní magnetismus je důsledkem kvantových jevů a bez nich ho nelze uspokojivě vysvětlit. Jde o kombinaci magnetických polí jednak orbitálního pohybu elektronu, jednak vlastního magnetismu (spinu elektronu). I stručné vysvětlení ale asi dost přesahuje zdejší rámec. Sám magnetismus je samozřejmě relativistický jev, ale to tu asi až tak nevadí.
(J.Obdržálek)   >>>  

17) Soustava magnetů06. 12. 2002

Dotaz: Chtěl bych vás poprosit o pomoc se sestavením mechanické rovnice soustavy, která se skládá z tubusu, na jehož koncích jsou permanentní magnety. Ty jsou sestaveny tak, aby třetí volně uložený p. magnet levitoval uprostřed tubusu. Zajímalo by mě, zda by šlo řešit pohybovou rovnici mx{II}+kx{I}+bx=F(t), kde F(t)je budící síla a {II} je stupeň derivace okamžité polohy volného magnetu.Jak u této soustavy simulovat tuhost [k] a tlumení [b]? (Jan Strnad)

Odpověď: Člen tření (b) bude nemagnetické povahy, prostě tření o trubici, v níž se vznáší prostřední magnet. (O trubici se musí otírat, protože bez ní by soustava byla nanejvýš v labilní rovnováze.) "Tuhost pružiny" (k) určíte prostě jako přírůstek energie při stlačení pružiny; při síle F= -kx je přírůstek energie 1/2 kx2 u pružiny. Přiblížením stejných pólů magnetu taky vzroste energie soustavy (na dipól působí ovšem výsledná síla nelulová jen tehdy, je-li pole nehomogenní). Porovnáním dostanete potřebné "k".
(J.Obdržálek)   >>>  

18) Hodiny10. 10. 2002

Dotaz: Jak vzniklo slovo magnet? A něco o hodinách-máme mít referát!!! (Karolina Potocká)

Odpověď: Milá Karolíno, slovo magnet je odvozeno z názvu mesta Magnézia (ležícího ve strední Asii), kde byl poprvé objeven magnetid (látka pritahující železné predmety). Nejstarší zmínka o využití zemského magnetismu je patrne z roku 2637 pr.n.l., kdy pri pronásledování neprítele užil magnetku cínský císar Huang-Ti. První systematické pokusy s magnety a zmagnetovaným železem provádel kolem roku 1600 renesancní ucenec William Gilbert z Colchesteru .
Na následujících stránkách si mužete precíst "neco" o hodinách, doufám, že tam najdete vhodné informace pro váš referát: http://www.quido.cz/objevy/hodiny.htm. Na webu najdete ale spoustu dalších clánku, stací do vyhledávace napsat heslo hodiny a vybrat si.
(M.Urbanová)   >>>