FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 21 dotazů obsahujících »magnety«

17) Soustava magnetů06. 12. 2002

Dotaz: Chtěl bych vás poprosit o pomoc se sestavením mechanické rovnice soustavy, která se skládá z tubusu, na jehož koncích jsou permanentní magnety. Ty jsou sestaveny tak, aby třetí volně uložený p. magnet levitoval uprostřed tubusu. Zajímalo by mě, zda by šlo řešit pohybovou rovnici mx{II}+kx{I}+bx=F(t), kde F(t)je budící síla a {II} je stupeň derivace okamžité polohy volného magnetu.Jak u této soustavy simulovat tuhost [k] a tlumení [b]? (Jan Strnad)

Odpověď: Člen tření (b) bude nemagnetické povahy, prostě tření o trubici, v níž se vznáší prostřední magnet. (O trubici se musí otírat, protože bez ní by soustava byla nanejvýš v labilní rovnováze.) "Tuhost pružiny" (k) určíte prostě jako přírůstek energie při stlačení pružiny; při síle F= -kx je přírůstek energie 1/2 kx2 u pružiny. Přiblížením stejných pólů magnetu taky vzroste energie soustavy (na dipól působí ovšem výsledná síla nelulová jen tehdy, je-li pole nehomogenní). Porovnáním dostanete potřebné "k".
(J.Obdržálek)   >>>  

18) Hodiny10. 10. 2002

Dotaz: Jak vzniklo slovo magnet? A něco o hodinách-máme mít referát!!! (Karolina Potocká)

Odpověď: Milá Karolíno, slovo magnet je odvozeno z názvu mesta Magnézia (ležícího ve strední Asii), kde byl poprvé objeven magnetid (látka pritahující železné predmety). Nejstarší zmínka o využití zemského magnetismu je patrne z roku 2637 pr.n.l., kdy pri pronásledování neprítele užil magnetku cínský císar Huang-Ti. První systematické pokusy s magnety a zmagnetovaným železem provádel kolem roku 1600 renesancní ucenec William Gilbert z Colchesteru .
Na následujících stránkách si mužete precíst "neco" o hodinách, doufám, že tam najdete vhodné informace pro váš referát: http://www.quido.cz/objevy/hodiny.htm. Na webu najdete ale spoustu dalších clánku, stací do vyhledávace napsat heslo hodiny a vybrat si.
(M.Urbanová)   >>>  

19) Tvrdé materiály01. 10. 2002

Dotaz: Prosím o informaci o tvrdých materiálech "hard doks "(asi druh oceli) (Pavel Žabský)

Odpověď: Termín "tvrdý materiál" se používá i v souvislosti magneticky tvrdých materiálu. O nich se mužete docíst napr. na stránkách: http://www.uzimex.cz/knihovna/tech_tyd/tt_ser_05.pdf, http://www.elidis.cz/cz/uvod_magnety.php, prehlednou tabulku povrchových úprav najdete na stránce: http://www.svarovani-eu.cz/novinky/4.pdf, o oceli se doctete napr. na: http://www.volny.cz/referaty/files/ocel.doc, http://www.hortex.cz/katalog/i1.htm, http://lencoknife.szm.sk/Material/ocel.htm, http://sweb.cz/referaty-skola/ocel.htm,... Stací do vyhledávace napsat heslo "tvrdé materiály", "ocel" apod. Pokud Vám tyto informace nebudou stacit, dejte mi vedet.
(M.Urbanová)   >>>  

20) Potenciální energie18. 09. 2002

Dotaz: Měl bych dotaz.Budu mít referát z fyziky a to o potenciální energii.Potřebuju osvětlit,co to je, protože nemohu sehnat žádnou literaturu. (Ivo)

Odpověď: Milý příteli, potenciální energie je stručně řečeno, tak jako každá energie, zakonzervovaná práce. Jak se dá práce zakonzervovat, aby se nezkazila? Třeba tak, že něco zvedneme do výšky. Tak to děláme s vodou v přepouštěcích elektrárnách. Vodu čerpáme do nádrže na kopci (tím ta voda získa potenciální energii gravitační) a ráno ji pustíme dolů na turbínu a ona svou energii odevzdá generátoru elektrické energie.
Jiná potenciální energie je energie pružnosti. Když napínáme luk, tak konáme práci, která je naštosovaná do luku. Když vystřelíme, luk svou energii poskytne šípu a práci nám vrátí, i když, tak jako vždycky, ne celou. Část utratí na teplo. Když k sobě přimáčkneme dva magnety souhlasnými póly, opět nám to dá trochu práce. Potom, co jeden magnet pustíme, odskočí. Potenciální energie magnetická se přemění na energii pohybovou. Zcela obdobně to bude při oddalování dvou elektrických nábojů opačného znaménka, které budou zvyšovat svou potenciální energii elektrickou. Ta se opět může přeměnit na jinou formu energie. Částicím atomového jádra můžeme dodat potenciální energii jadernou, také oddalováním od zbytku jádra.
(M. Rojko)   >>>  

21) Magnetické póly Země25. 03. 2002

Dotaz: Co je nepřesné: Učebnice fyziky nebo zeměpisné atlasy? (Aneb opět mi žáci nevěří.) Fyzika - učebnice: Pól, kterým se volně zavěšený magnet natáčí k severu, nazýváme severní pól magnetu. Země je obrovský kulový magnet, který má dva póly. Severní magnetický pól Země se nachází v blízkosti jižního magnetického pólu Země. Zeměpisné atlasy:(ty novější raději magnetické póly neuvádějí) Na mapách se severní magnetický pól nachází v blízkosti severního zeměpisného pólu... (Mgr. Dalibor Blecha)

Odpověď: Milý pane kolego, já bych danou situaci hodnotil jako výsledek pedagogického blbnutí, kdy to "odborníci" chtějí mít přesně a do svých definicí se lehce zamotají. Navrhuji Vám (i vašim žákům) následující řešení - pokuste se shodnout na odpovědích na následující otázky a komentáře.
1. Shodněte se před Vaší školou, kde je sever? (na opačnou stranu, než v poledne Slunce, tam, kde v dáli tušit Švédsko a ješte o kousek dál Špicberky...)
2. Který konec magnetky kompasu tam míří? U konvenčniho kompasu bez rušivého vlivu nějakého magnetu v okolí to bude asi ten červeně nebo jinak označený. Když už míří na sever, co mu říkat severní? Je to ale konvence, mohli bychom klidně říkat červený.
3. Hraním s více kompasy nebo magnety si člověk ověří, že dvě magnetky daleko od sebe obě ukazují správně na sever červeným koncem, ale blízko sebe převládne jejich vzájemné působení, kdy se červené konce navzájem odpuzují a červené a nečervené přitahují. Kdyby Země byla magnetka, tak by ten červený konec měl být na jihu. Ale Země není tak úplně jednoduchá magnetka, Země má při bližším pohledu pole různě zdeformované, navíc se to pole s časem mění, někdy se prý dokonce přepóluje a červený konec pak u nás ukazuje do Afriky. To se ale naštěstí neděje často, takže teď se dá na mapu nakreslit puntík s nápisem magnetický pól. Dokážete popsat duševní pochody autora, když k tomuto puntíku (speciálně třeba k tomu, co je na ostrovech za Grónskem) připsal severní magnetický pól? Dokážete si představit jeho motivaci, proč tam napsal jižní magnetický pól? Ať tam napsal cokoli, který konec vaší střelky tam bude ukazovat?
4. A pak finální otázka pro žáky: Má smysl dělat z tohodle vědu? Když už z toho někdo dělá vědu, víte, co chce slyšet váš fyzikář? Víte, co chce slyšet váš zeměpisář? Tak jim řekněte, co chtějí slyšet a k tomu se raději naučte pořádně, jak pomocí kompasu někam trefit. Mohu doporučit, že například malý kompas na nástupištích metra v Japonsku báječne řešil problém, kterým směrem jet, když z oněch nápisů připomínajících mým nevzdělaným očím rozsypaný čaj to nebylo jasné.
(J. Dolejší)   >>>