FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 21 dotazů obsahujících »magnety«

21) Magnetické póly Země25. 03. 2002

Dotaz: Co je nepřesné: Učebnice fyziky nebo zeměpisné atlasy? (Aneb opět mi žáci nevěří.) Fyzika - učebnice: Pól, kterým se volně zavěšený magnet natáčí k severu, nazýváme severní pól magnetu. Země je obrovský kulový magnet, který má dva póly. Severní magnetický pól Země se nachází v blízkosti jižního magnetického pólu Země. Zeměpisné atlasy:(ty novější raději magnetické póly neuvádějí) Na mapách se severní magnetický pól nachází v blízkosti severního zeměpisného pólu... (Mgr. Dalibor Blecha)

Odpověď: Milý pane kolego, já bych danou situaci hodnotil jako výsledek pedagogického blbnutí, kdy to "odborníci" chtějí mít přesně a do svých definicí se lehce zamotají. Navrhuji Vám (i vašim žákům) následující řešení - pokuste se shodnout na odpovědích na následující otázky a komentáře.
1. Shodněte se před Vaší školou, kde je sever? (na opačnou stranu, než v poledne Slunce, tam, kde v dáli tušit Švédsko a ješte o kousek dál Špicberky...)
2. Který konec magnetky kompasu tam míří? U konvenčniho kompasu bez rušivého vlivu nějakého magnetu v okolí to bude asi ten červeně nebo jinak označený. Když už míří na sever, co mu říkat severní? Je to ale konvence, mohli bychom klidně říkat červený.
3. Hraním s více kompasy nebo magnety si člověk ověří, že dvě magnetky daleko od sebe obě ukazují správně na sever červeným koncem, ale blízko sebe převládne jejich vzájemné působení, kdy se červené konce navzájem odpuzují a červené a nečervené přitahují. Kdyby Země byla magnetka, tak by ten červený konec měl být na jihu. Ale Země není tak úplně jednoduchá magnetka, Země má při bližším pohledu pole různě zdeformované, navíc se to pole s časem mění, někdy se prý dokonce přepóluje a červený konec pak u nás ukazuje do Afriky. To se ale naštěstí neděje často, takže teď se dá na mapu nakreslit puntík s nápisem magnetický pól. Dokážete popsat duševní pochody autora, když k tomuto puntíku (speciálně třeba k tomu, co je na ostrovech za Grónskem) připsal severní magnetický pól? Dokážete si představit jeho motivaci, proč tam napsal jižní magnetický pól? Ať tam napsal cokoli, který konec vaší střelky tam bude ukazovat?
4. A pak finální otázka pro žáky: Má smysl dělat z tohodle vědu? Když už z toho někdo dělá vědu, víte, co chce slyšet váš fyzikář? Víte, co chce slyšet váš zeměpisář? Tak jim řekněte, co chtějí slyšet a k tomu se raději naučte pořádně, jak pomocí kompasu někam trefit. Mohu doporučit, že například malý kompas na nástupištích metra v Japonsku báječne řešil problém, kterým směrem jet, když z oněch nápisů připomínajících mým nevzdělaným očím rozsypaný čaj to nebylo jasné.
(J. Dolejší)   >>>