FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 23 dotazů obsahujících »polovodič«

17) Elektrolýza v citrónu27. 03. 2003

Dotaz: Mám dvě otázky. První se týká elektrolýzy, která probíhá v rozříznutém citrónu za pomoci Cu a Zn elektrody (pokus ZŠ). Zajímalo by mě, jaké reakce probíhají uvnitř citrónu.
Dál bych ráda věděla něco bližšího o působení rezistorů v el. obvodu. Pokud předpokládám, že el.proud je proud elektronů, jakým způsobem rezistor proud zmenší? Domnívám se, že nějakým (mě neznámým) způsobem "pohlcuje" volné elektrony. Mohli byste napsat něco bližšího? (M.Vaněčková)

Odpověď: 1. Funkce galvanického článku je založena na přechodu iontů kovu elektrod do elektrolytu. V daném případě se vytvářejí zřejmě soli kyseliny citrónové, případně další i složitější organické soli. Článek by pracoval i s vodním roztokem NaCl, jak to předváděl Alessandro Volta v roce 1800. Sestavil řadu kovů podle rostoucího kontaktního potenciálu a podle této rady lze vybrat materiály pro galvanické články. Napětí naprázdno by mělo tedy záviset jen na materiálu elektrod, kontaktní potenciál je obrazem elektronové struktury atomu. Kvalita článku, tedy jeho vnitřní odpor a tím i svorkové napětí při odběru proudu, závisí pak na elektrolytu. Jak lze článek krátkodobě zatížit, jak je odolný proti samovybíjení je zase další technologický problém. Dnešní články jsou výsledkem intenzívních snah fyzikálních chemiků a mají stále menší rozměry a dávájí stále větší výkony. Hodně v této oblasti, myslím, pracuje Ústav fyzikální chemie a elektrochemie J. Heyrovského AV ČR.
2. Proud ve vodiči je výsledkem vzájemného působení mezi elektrony a zejména mezi elektrony a atomy materiálu. Ohmův zákon ve svém prostém tvaru skrývá v sobě složité mechanismy těchto interakcí. Elektrony jako částice s elektrickým nábojem by se v elektrickém poli měly pohybovat se stále rostoucí rychostí, tedy rovnoměrně zrychleně. Skutečnost, že proud se za velmi krátký čas (řádově 10-14 s) ustálí na stacionární (časově neproměnné) hodnotě, je důsledek právě těchto interakcí. V kovech v pokojových teplotách převládá rozptyl elektronů na atomech (nebo iontech) kmitajících kolem rovnovážných poloh. Čím větší je teplota, tím více atomy kmitají a tím je odpor kovů větší. V nízkých teplotách se uplatní rozptyl elektronů na nepravidelnostech mřížky (různé atomy ve slitinách), poruchách mřížky (vakance, dislokace, hranice zrn) a je proto teplotně nezávislý. Odpor kovů tedy v nízkých teplotách neklesne k nule ale k nějaké teplotně nezávislé hodnotě. Výjimku tvoří supravodiče, v nichž proud vedou spárované elektrony - kuperony, které efektivně s mřížkou neinteragují a odpor tedy klesne na čistou nulu. V polovodičích závisí odpor především na množství nositelů náboje - elektronů nebo děr, které mají dostatečnou tepelnou energii k překonání energetické bariéry zakázaného pásu energií. Odpor polovodičů s rostoucí teplotou klesá.
Elektrony tedy v rezistoru ztrácejí energii, kterou předávají mřížce atomu, která se tím zahřívá. Říká se tomu Jouleův jev a Jouleovo teplo. Takhle topí přímotopy a hřeje i žárovka, kromě svícení, což je jiná forma přemeny energie elektronů. Elektrické náboje se nemohou nikde ztrácet, platí zákon zachování náboje.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

18) Jak funguje počítač?14. 03. 2003

Dotaz: Rád bych se dozvěděl o tom, jak funguje na fyzikální úrovní chip a jak funguje celý počítač. (Josef Pugner)

Odpověď: Milý kolego, cesta je zřejmá, ale dlouhá: nejdřív je potřeba pochopit, jak fungují jednotlivé polovodičové součástky, posléze jak z polovodičových součástek sestavit logické obvody, jak to realizovat na jedné placičce křemíku, co všechno potřebuje mít v sobě počítač a jak to všechno realizovat. Celé lidstvo se to učilo dost dlouho, takže jistě nepředpokládáte, že Vám to v pár větách vysvětlíme. Nejpřímovatější cesta je asi přihlásit se ke studiu na nějaký vhodný obor na FEL ČVUT, po absolvování studia budete vědět víc, ale zdaleka ne všechno... Zkuste se pro začátek podívat například na adresu http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/ .
(J.Dolejší)   >>>  

19) Polovodiče06. 01. 2003

Dotaz: Sháním co nejvíc informací o polovodičových součástkách, zejména VA charakteristiky a takovou tu omáčku okolo jako použití a význam. Nevíte náhodou o pár zajímavých odkazech? (Jan Havelka)

Odpověď: Na webu najdete opravdu hodně stránek zaměřených na polovodiče. Podívejte se například na: http://www.anima.sk/vlcek/vlcek_zaklady_elektroniky4.doc - tady najdete základní informace o polovodičích, http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/ - toto je celé skriptum o elektronice, http://www.tenzor.cz/hgp_cz/elektropc/elektro/soucastky/ , http://www.sweb.cz/radek.jandora/f14.htm .
(M.Urbanová)   >>>  

20) Měniče13. 11. 2002

Dotaz: Kde seženu nějaké ucelené informace o měničích, měničích v medicíně, piezoelektřině, polovodičích a elektrodynamickém mikrofonu? (Roman Grametbauer)

Odpověď: Milý Romane, upřesněte, prosím, pojem měnič. Existuje jich mnoho druhů. V následujících odkazech snad najdete Vámi požadované informace: stručný přehled mikrofonů: http://www.ha.cz/a_spionaz/1mic.htm
polovodiče - http://www.referaty.sk/index.php?referat=3354, http://www.anima.sk/vlcek/vlcek_zaklady_elektroniky4.doc
přechod PN: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/kap2/2_1.html ,
el. proud v látkách: http://sweb.cz/radek.jandora/f14.htm ,
elektronika: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/,
Pokud Vám tyto informace nebudou stačit, dejte nám vědět.
(M.Urbanová)   >>>  

21) Vodík v "kovovém stavu"12. 07. 2002

Dotaz: 1.Slyšel jsem, že na Jupiteru existuje vodík v "kovovém stavu" . Jaké má vlastnosti a co to vlastně je? 2. Šel by udělat "podomácku" laser-jak? 3. Viděl jsem v noci, jak blesk uhodil do vysokonapěťového transformátoru a po chvilce se kolem transfornátoru objevila modrá světélkující mlha, která se asi 10min pohybovala od transformátoru a pak pomalu zanikla. Co to bylo a na jakém to je principu? (Merek)

Odpověď: 1. Nevím, zda zrovna na Jupiteru je a proč se soudí, že by tam pro něj byly vhodné podmínky. "Vodík v kovovém stavu" je docela lákavá představa založená na tom, že vodík je ve stejném sloupci jako alkalické kovy. "Obvyklý" ztužený vodík (ochlazením, resp. za mírně zvýšených tlaků) je ale izolátor složený z molekul H2 držících spolu van der Waalsovými silami, nikoli vodič. Lze si ale představit, že za hodně vysokého tlaku by mohla existovat kovová vazba.
2. Koupit si vhodné zařízení, např. laserové ukazovátko (na trhu od 100 Kč) anebo v obchodu se součástkami polovodičovou laserovou diodu. Jde o to, k čemu ten laser potřebujete. 
3. Zřejmě tam došlo k ionizaci vzduchu, eventuálně k tvorbě metastabilních radikálů. To, že šlo právě o vysokonapěťový transformátor, se mi ani nezdá podstatné tak, jako to, že do (kovové konstrukce) uhodilo.
(J.Obdržálek)   >>>