FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 23 dotazů obsahujících »polovodič«

19) Polovodiče06. 01. 2003

Dotaz: Sháním co nejvíc informací o polovodičových součástkách, zejména VA charakteristiky a takovou tu omáčku okolo jako použití a význam. Nevíte náhodou o pár zajímavých odkazech? (Jan Havelka)

Odpověď: Na webu najdete opravdu hodně stránek zaměřených na polovodiče. Podívejte se například na: http://www.anima.sk/vlcek/vlcek_zaklady_elektroniky4.doc - tady najdete základní informace o polovodičích, http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/ - toto je celé skriptum o elektronice, http://www.tenzor.cz/hgp_cz/elektropc/elektro/soucastky/ , http://www.sweb.cz/radek.jandora/f14.htm .
(M.Urbanová)   >>>  

20) Měniče13. 11. 2002

Dotaz: Kde seženu nějaké ucelené informace o měničích, měničích v medicíně, piezoelektřině, polovodičích a elektrodynamickém mikrofonu? (Roman Grametbauer)

Odpověď: Milý Romane, upřesněte, prosím, pojem měnič. Existuje jich mnoho druhů. V následujících odkazech snad najdete Vámi požadované informace: stručný přehled mikrofonů: http://www.ha.cz/a_spionaz/1mic.htm
polovodiče - http://www.referaty.sk/index.php?referat=3354, http://www.anima.sk/vlcek/vlcek_zaklady_elektroniky4.doc
přechod PN: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/kap2/2_1.html ,
el. proud v látkách: http://sweb.cz/radek.jandora/f14.htm ,
elektronika: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/,
Pokud Vám tyto informace nebudou stačit, dejte nám vědět.
(M.Urbanová)   >>>  

21) Vodík v "kovovém stavu"12. 07. 2002

Dotaz: 1.Slyšel jsem, že na Jupiteru existuje vodík v "kovovém stavu" . Jaké má vlastnosti a co to vlastně je? 2. Šel by udělat "podomácku" laser-jak? 3. Viděl jsem v noci, jak blesk uhodil do vysokonapěťového transformátoru a po chvilce se kolem transfornátoru objevila modrá světélkující mlha, která se asi 10min pohybovala od transformátoru a pak pomalu zanikla. Co to bylo a na jakém to je principu? (Merek)

Odpověď: 1. Nevím, zda zrovna na Jupiteru je a proč se soudí, že by tam pro něj byly vhodné podmínky. "Vodík v kovovém stavu" je docela lákavá představa založená na tom, že vodík je ve stejném sloupci jako alkalické kovy. "Obvyklý" ztužený vodík (ochlazením, resp. za mírně zvýšených tlaků) je ale izolátor složený z molekul H2 držících spolu van der Waalsovými silami, nikoli vodič. Lze si ale představit, že za hodně vysokého tlaku by mohla existovat kovová vazba.
2. Koupit si vhodné zařízení, např. laserové ukazovátko (na trhu od 100 Kč) anebo v obchodu se součástkami polovodičovou laserovou diodu. Jde o to, k čemu ten laser potřebujete. 
3. Zřejmě tam došlo k ionizaci vzduchu, eventuálně k tvorbě metastabilních radikálů. To, že šlo právě o vysokonapěťový transformátor, se mi ani nezdá podstatné tak, jako to, že do (kovové konstrukce) uhodilo.
(J.Obdržálek)   >>>  

22) Chlazení elektrickým proudem19. 06. 2002

Dotaz: Na jakém principu je chlazení elektrickým proudem a nebo je to nějaký blud? (Marek)

Odpověď: Asi máte na mysli Peltierův jev, který je právě obrácený (doplňkový) k Seebockově jevu. Blud to tedy není, ale samozřejmě - něco za něco. Mějme uzavřený elektrický obvod tvořený materiály A a B. Zanedbejme ohmický odpor, tedy to, že jak v mase toho A i toho B se vyvíjí Joulovo teplo. Pak elektrický proud jdoucí v daném okamžiku jistým směrem projde jednak rozhraní AB, jednak (jinde) BA. Jedno z těchto rozhraní se pak trochu zahřívá, druhé se stejně tolik ochlazuje. Platí tedy i zákon zachování energie, i 2. td. zákon. V praxi jde o to, najít materiály (např. vhodný polovodič typu p a typu n, nebo bismut a železo), kde je tento jev dost velký a které přitom nemají moc špatnou vodivost - aby Joulovo teplo nakonec nepřekrylo to ochlazení. Ale ono je to vlastně úplně stejné, i když si vezmete z kuchyně elektrickou ledničku. I do ní vháníte elektrický proud, ona vám něco chladí (mrazák) - ale nutně něco jiného zahřívá (výparník vzadu). Takže tohle "něco za něco" máte i tady.(JO -19.6.2002)

Milý kolego, asi máte doma ledničku na elektriku, takže chlazení elektrickým proudem blud není. Spíše než standardní ledničku, kde elektřina pohání motor kompresoru a chladí se tak, že se pomocí stlačování a expanze chladícího média čerpá teplo zevnitř ven, jste měl asi na mysli možnost "přímého" chlazení. To je možné pomocí Peltierova jevu, kdy proud tekoucí přes spoj dvou kovů tento spoj v jednom směru ohřívá, v druhém chladí. Je to jev obrácený k termoelektrickému jevu, kde zahřívání jednoho spoje a chlazení druhého způsobuje proud v obvodu. Chladící články založené na Peltierově jevu jsou komerčně dostupné a pro některé aplikace se používají, např. se jimi dá chladit procesor. Zkuste se podívat na www na jméno Peltier.(JD -19.6.2002)

(J.Dolejší, J.Obdržálek)   >>>  

23) Ohmův zákon16. 05. 2002

Dotaz: Co je to Ohmův zákon. Já totiž budu zkoušen 22.5. pouze z toho a jsem žák 9.tř (Roman Kundrát)

Odpověď: Ohmův zákon vyjádřený rovnicí U = R I spolu spojuje elektrické napětí U na součástce, elektrický odpor R této součástky a elektrický proud I, který součástkou teče. Jeho fyzikální smysl je v tom, že odpor R takto zavedený je vlastností součástky a nezávisí na velikosti ani polaritě přiloženého napětí.
Pro řadu SOUČÁSTEK Ohmův zákon neplatí (např. pro diodu). Ale platí prakticky pro všechny MATERIÁLY (platí i pro polovodiče), čili pokud je součástka "uvnitř" stejnorodá (= homogenní), jako by třeba byla tyčka z polovodiče (nebo hrudka polovodiče, jako je termistor), pak pro ni Ohmův zákon platí, pokud se ovšem např. dodrží taky to, že materiál má při měření stejnou teplotu. Tak např. pro žárovku Ohmův zákon zdánlivě neplatí, protože při malých proudech má mnohem menší odpor než při větších. Ale taky není divu, protože větší proudy vlákno rozehřejí tak, že má mnohem vyšší teplotu - a odpor závisí na teplotě.
Podrobný rozbor a výklad Ohmova zákona s řešenými příklady a barevnými obrázky viz např. Halliday,. Resnick, Walker: FYZIKA. (Prometheus, 2001) kap. 27.8 Ohmův zákon, str. 702 - 705, 709, 712-14.
(J. Obdržálek)   >>>