FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 23 dotazů obsahujících »polovodič«

5) Použití polovodičů v kosmu01. 03. 2007

Dotaz: Dobrý den! Při rozhovoru o supravodivosti jsem nedávno svému synovi nedokázal odpovědět na tyto tři dotazy: Velkým nepřítelem polovodičů je zvýšená teplota. Proto se polovodičové součástky běžně opatřují různými chladiči, které mají teplo, vznikající průchodem proudu součástkou, rozptýlit do okolí. Někteří kutilové si prý pořizují pro své procesory v počítačích chlazení vodou a dokonce i kapalným dusíkem... Otázky tedy zní: 1.) jak se bude chovat polovodič na bázi křemíku (tranzistor, mikroprocesor), který bude pracovat v kosmu, když bude ochlazen na teplotu 2,7 K ? 2.) nedojde k supravodivosti a následnému zkratu, (úplnému otevření všech PN přechodů)? 3.) na jakou mezní teplotu mohu (teoreticky)polovodiče zchladit, aniž by ztratily svou funkčnost, danou principem PN přechodu? Samozřejmě, existují datasheety, ve kterých je rozsah provozních i skladovacích teplot výrobcem definován. Polovodiče navíc pracují v souborech s jinými součástkami a zdroji energie, které takové snížení teploty též nemusí snést... Jedná se tedy o čistě teoretické pracovní podmínky. Děkuji za Váš čas a zájem, Štěpnička. (Vladimír Štěpnička)

Odpověď: K odpovědi na tyto otázky je třeba si uvědomit, co způsobuje vedení proudu v polovodičích anebo v supravodičích. K tomu, aby se mohly nositele náboje (elektrony nebo díry) podílet na vedení proudu v polovodiči, musejí překonat energetickou bariéru - zakázány pas. Čím vyšší teplotu má polovodič, tím větší množství nositelů nábojů se dostane do vodivostniho pasu. Toto množství se mění s teplotou exponenciálně. Rostoucí proud pak zahřívá polovodič a mohlo by dojít k jeho zničení. V nízkých teplotách naopak odpor polovodiče výrazně roste. Toho se dá využít k měření teploty. Takový monokrystal germania s odporem několika ohmů za pokojové teploty má pod teplotou kapalného hélia (4,2 K) odpor desítek i stovek kiloohmu v závislosti na stupni dopování. Většina polovodičových prvků již není schopna pracovat při teplotě kapalného dusíku (77 K). Pro účely nízkošumového zesílení jsou vyvíjený tranzistory schopné pracovat v nízkých teplotách, v nich se však p-n přechody udržují na stabilizované vyšší teplotě procházejícím proudem. Pro tyto účely jsou vhodnější jiné polovodiče než křemík, zejména GaAs, pak pracují i při 4 K. Kosmické pozadí má sice teplotu asi 2,7 K, teplota předmětů v kosmu je určena zejména absorpci záření a bývá mnohem vyšší než tato nejmenší teplota reliktního záření. Také se procházejícím proudem tepelně stabilizují. Tento problém je tedy na kosmických aparaturách vyřešen. Supravodiče vedou proud (bez odporu) jiným mechanismem. Elektrony se v supravodiči pohybují po párech korelované (s opačným momentem a opačným magnetickým momentem - spinem), takže na ně mřížka zbytku atomů nepůsobí. Tento jev nastává hlavně v kovech a slitinách (nemagnetických) pod určitou kritickou teplotou. Existuje sice supravodivost i v nekovech (oxidech, organických látkách, fullerenech, MgB a dalších), ty však nemají polovodičový charakter vodivosti. Tedy situaci, kdy se v polovodiči projeví supravodivost, si dovolím vyloučit. Závazným problémem je však poškození elektronických součástek záchytem částic kosmického záření, které může může mít negativní vliv na jejich parametry.

(Miloš Rotter)   >>>  

6) Vodivost slitin29. 01. 2007

Dotaz: Kovy jsou dobrými vodiči elektřiny, lze opředpokládat, že slitiny kovů jsou dobrými vodiči, v referátu o bronzu, bronz je slitina mědi a cínu je uvedeno ...elektrická vodivost je malá, neboť cín ji značně snižuje, prosím o vysvětlení,děkuji (Schubertova)

Odpověď: Je třeba si uvědomit, co způsobuje vodivost případně odpor kovů. Vedení proudu v kovech (v polovodičích je to jinak) způsobují tzv. téměř volné elektrony, které se oddělily od atomů, jež vytvořily mřížku kovů, např. při ochlazení roztaveného kovu nebo při depozici pár kovů na ochlazenou podložku. Tyto elektrony se pohybují pod silovým vlivem přiloženého elektrického pole, vytvářejí proud a při své cestě potkávají atomy, které mají kladný náboje (neboť je opustil jeden nebo více elektronů). Výsledkem je snadnější nebo obtížnější průchod elektronů atomovou mřížkou a tím i větší nebo menší elektrická vodivost. Atomy kmitají kolem svých rovnovážných poloh, a to tím více, čím vyšší je teplota kovů, a znesnadňují tím průchod elektronů. Proto odpor kovů roste s rostoucí teplotou. Tohle platí beze zbytku pro velmi čistý kov, který tvoří jediný pravidelný krystal (monokrystal). Jakákoli překážka na cestě elektronů: chybějící atom (tzv. vakance), řádka chybějících atomů (tzv. dislokace), celá narušena plocha (tzv. hranice zrn krystalů) a taky cizí příměsové atomy způsobují, že cesta elektronů je obtížnější a elektrická vodivost klesá. Poměr mezi vodivostí velmi čistého měděného monokrystalů dlouhodobě žíhaného k odstranění jakýchkoli poruch a běžnou technickou mědi může činit i několik tisíc. Stačí také malé množství přidaného kovů (slitina), aby vodivost klesla i o několik řádů. Takováto vodivost pak málo závisí na teplotě, protože je závislá především na neuspořádaností mřížky. Takové slitiny jako konstantan, manganin, chromel i mosaz a bronz mají velký měrný odpor, někdy zcela nezávislý na teplotě, což se technický často využívá.

Doufám, že jsem Vám odpověděl na Vaší otázku. Poučení můžete nalézt v učebnicích fyziky pevných látek, např.
  • Ch. Kittel: Úvod do fyziky pevných látek.

(Miloš Rotter)   >>>  

7) Spektrum žárovky a LED28. 11. 2005

Dotaz: Zabývám se vývojem zařízení pro kalibraci digitálních fotoaparátů, jehož ůkolem je vytvořit světlo o určité intenzitě. U již existujícího zařízení je jako světelný zdroj použita klasická 100W žárovka. Já bych ji rád nahradil výkonovou bílou LED-diodou, ale nejsem si jist, zda složení světla z LED neobsahuje o nějakou složku více či méně, především mi jde o poměr infra a ultrafialového záření, které by mohlo ovlivnit CCD snímač. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď. S pozdravem Martin Žák (Martin Žák)

Odpověď: Pravděpodobně vás zklamu. Klasická žárovka září díky tomu, že její vlákno je rozžhaveno na velmi vysokou teplotu (až 3000°C) - vyzařuje tedy dle Planckova vyzařovacího zákona spojité spektrum s různou intenzitou jednotlivých vlnových délek. Naproti tomu LED (svítivá dioda) emituje světlo pomocí kvantových jevů na polovodičovém přechodu p-n. Lze tedy očekávat prakticky diskrétní spektrum s výraznou dominancí několika vlnových délek.
(Jakub Jermář)   >>>  

8) Odpor polovodičů22. 11. 2005

Dotaz: Ve škole jsem se nedávno dozvěděl, že když polovodiče zahříváme, tak jejich odpor se snižuje a mě by zajímalo jestli se takto u polovodiče dala vytvořit supravodivost (Pavel Hornak)

Odpověď: Musím vás zklamat, nedala. Když polovodiče zahříváme, dochází ke dvěma jevům. Především díky předávané tepelné energii jsou v látce generovány volné nosiče náboje (můžete si to představit třeba tak, že elektrony jsou odtrhovány od "svých" atomů a mohou se tedy volněji pohybovat - podílet se na vedení proudu). Zároveň však s rostoucí teplotou neuspořádaný tepelný pohyb částic látky čím dál více znesnadňuje vedení proudu. První efekt je u polovodičů při běžné teplotě výraznější a látka tedy se vzrůstající teplotou vede proud lépe a lépe. Kdybychom však teplotu zvyšovali stále, buď polovodič zníčíme (dojde k jeho roztavení, spálení, ...) nebo začne převládat druhý jev (a odpor začne zase vzrůstat).
(Jakub Jermář)   >>>  

9) Vlny nebo částice?08. 04. 2004

Dotaz: Dobrý den, mám dotaz je pravda že podle kvantové teorie může hmota existovat jak v částicích tak ve vlnách? A je pravda, že kdybychom u nějakého objektu na subatomární úrovni posunuli vlny o 180 stupňů, stal by se pro nás neviditelný? (Tomáš Macejka)

Odpověď: Já bych spíše řekl, že v kvantové teorii se stírá rozdíl mezi částicemi a vlnami, což jsou pojmy, které do mikrosvěta plného zajímavých a neobyčejných jevů přinášíme z našeho makrosvěta. Například na rentgenové záření se někdy hodí dívat jako na vlny (když studujeme jeho difrakci na krystalech) a někdy jako na proud částic - fotonů (když nás bude zajímat, co třeba způsobí v polovodičovém detektoru). Cesta k poznání není v meditacích, jak je to možné, ale v seznámení se s ději mikrosvěta a jejich popisem. Když k vlnění přidáte další posunuté ve fázi o 180° a se stejnou amplitudou a když zařídíte interferenci obou těchto vlnění, tak se obě vlnění navzájem vyruší. Ale strefit se do fáze i amplitudy není vůbec snadné, prakticky se takový efekt využívá při aktivní protihlukové ochraně.
(Jiří Dolejší)   >>>