FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 174 dotazů obsahujících »tlak«

102) Zemské jádro18. 10. 2005

Dotaz: Chtěla bych se zeptat, jak to, že je vnitřní zemské jádro tuhé a vnější tekuté, když to vnitřní má vyšší teplotu a obě jsou ze železa? Děkuji. (Hana Vyroubalová)

Odpověď: Železo se může ve vnitřním zemském jádře vyskytovat v pevném skupenství i přes svoji vysokou teplotu (odhaduje se až na 5800°C) díky obrovskému tlaku, který zde panuje. Na skutečnost, že je vnitřní zemské jádro skutečně v pevném skupenství, usuzujeme mimo jiné proto, že se v něm šíří nejem podélné, ale i příčné vlnění.
(Jakub Jermář)   >>>  

103) Padají tělesa stejně rychle?18. 10. 2005

Dotaz: Je pravdou, že dvě tělesa o stejném objemu a tvaru, ale rozdílné hmotnosti padají stejnou rychlostí a dopadnou ve stejném čase? Děkuji (Jan Trčka)

Odpověď: Zanedbáme-li přítomnost vzduchu (což si můžeme dovolit, bude-li hustota obou těles výrazně větší než hustota vzduchu), pak můžeme říct, že obě tělesa padají s prakticky stejným zrychlením. Přítomnost vzduchu však musíme uvažovat, pokud alespoň jedno z těles nebude dostatečně husté (například když to bude vzduchem nafouknutý balón) - pak dojdeme ke zjištění, že hmotnější těleso padá rychleji. Příčinou je jednak odpor vzduchu (s nímž si těžší těleso "snáze poradí") a dále také vztlaková síla vzduchu nadlehčující obě tělesa (ikdyž kvůli nízké hustotě vzduchu je tato síla výrazně mensí, než vztlaková síla vody, která by na tělesa působila ve vodním prostředí).

Obdobnými otázkami jsme se zabývali i v těchto dotazech:

  • Co padá rychleji
  • Kdy dopadne koule

  • (Jakub Jermář)   >>>  

    104) Teplota tání železa11. 10. 2005

    Dotaz: Jakou teplotu musí mít železo aby se dostalo do tekoucího stavu? (Magda)

    Odpověď: Železo se dostane do tekutého stavu, bude-li jeho teplota vyšší, než je jeho teplota tání. Ta je dle matematicko-fyzikálních tabulek za normálního tlaku rovna 1535 °C.
    (Jakub Jermář)   >>>  

    105) Archimédův zákon - referát28. 05. 2004

    Dotaz: Sháním informace o vlastnostech kapalin - Archimedově zákonu. Předem děkuji (verča)

    Odpověď: Kromě běžných učebnic se můžete podívat na některé stránky na internetu. Zde jsou naše tipy: Přehled středoškolské látky týkající se vztlakové síly - http://sweb.cz/radek.jandora/f05.htm
    Fotografie s komentářem dokumentující působení vztlakové síly v běžném životě - http://vyuka.panska.cz/reichl/fyzika/popular/fyz_foto/kanoe.htm
    Kromě povídání o Archimédově zákonu si můžete vyzkoušet i pokusy demonstrující Archimédův zákon:
    vznášení vajíčka na adrese http://www.pef.zcu.cz/pef/kof/cz/ak/veletrhy/veletrh1/DUHAJSKY.htm
    hydraulický louskáček na adrese http://www.pef.zcu.cz/pef/kof/cz/ak/veletrhy/veletrh1/MACEK.htm
    Vyzkoušet si můžete také internetový aplet http://www.walter-fendt.de/ph11sk/buoyforce_sk.htm
    Další informace najdete po zadání hesla "Archimédův zákon" nebo "vztlaková síla" do některého z vyhledávačů.
    (J. Burešová)   >>>  

    106) Perpetuum mobile?28. 03. 2004

    Dotaz: Pokud ponoříme kapiláru do vody začne kapalina vzlínat. Pokud by voda, která by vytekla z kapiláry dopadla např. na vodní mlýnek, a kapilár bylo mnoho, otáčel by se mlýnek díky kinetické energii na něj dopadající vody, voda je vytlačována do kapilár tlakem vzduchu. Tudíž jsme do soustavy žádnou energii nedodali, nebo je to jinak? (Jirka)

    Odpověď: K Vámi popisovanému efektu nikdy nedojde, kapalina nezačne z kapiláry přetékat, natož ze zahnuté trubičky odkapávat. Kapilární elevace či deprese je způsobena tlakem pod zakřiveným povrchem kapaliny. Výsledná síla působí do kapaliny resp. ven podle toho, zda je povrch vypuklý resp. vydutý. Charakteristika zakřivení je určena jevy u stěny kapiláry (tím, zda kapalina stěnu smáčí či nesmáčí - vzájemně na sebe působí molekuly vody a materiálu kapiláry). Pokud tedy nebude žádné rozhraní kapalina-stěna, nebude ani žádná síla, která by sloupec tahala nahoru a ustanoví se rovnováha mezi stupněm zakřivení povrchu a výškou kapiláry; povrchové napětí bude naopak vodě bránit vytékat.
    Nejlepší způsob ověření ovšem je nesedět u klávesnice a pohrát si s kapilárami. Co třeba rtuť? Ta sklo nesmáčí, tak co kdyby nám mohl naopak probublávat vzduch do kapaliny? :-)
    Literatura: Bakule R. - Svoboda E. , Molekulová fyzika, Academia, Praha 1992
    (Mgr. Jiří Kvita)   >>>