FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 174 dotazů obsahujících »tlak«

104) Teplota tání železa11. 10. 2005

Dotaz: Jakou teplotu musí mít železo aby se dostalo do tekoucího stavu? (Magda)

Odpověď: Železo se dostane do tekutého stavu, bude-li jeho teplota vyšší, než je jeho teplota tání. Ta je dle matematicko-fyzikálních tabulek za normálního tlaku rovna 1535 °C.
(Jakub Jermář)   >>>  

105) Archimédův zákon - referát28. 05. 2004

Dotaz: Sháním informace o vlastnostech kapalin - Archimedově zákonu. Předem děkuji (verča)

Odpověď: Kromě běžných učebnic se můžete podívat na některé stránky na internetu. Zde jsou naše tipy: Přehled středoškolské látky týkající se vztlakové síly - http://sweb.cz/radek.jandora/f05.htm
Fotografie s komentářem dokumentující působení vztlakové síly v běžném životě - http://vyuka.panska.cz/reichl/fyzika/popular/fyz_foto/kanoe.htm
Kromě povídání o Archimédově zákonu si můžete vyzkoušet i pokusy demonstrující Archimédův zákon:
vznášení vajíčka na adrese http://www.pef.zcu.cz/pef/kof/cz/ak/veletrhy/veletrh1/DUHAJSKY.htm
hydraulický louskáček na adrese http://www.pef.zcu.cz/pef/kof/cz/ak/veletrhy/veletrh1/MACEK.htm
Vyzkoušet si můžete také internetový aplet http://www.walter-fendt.de/ph11sk/buoyforce_sk.htm
Další informace najdete po zadání hesla "Archimédův zákon" nebo "vztlaková síla" do některého z vyhledávačů.
(J. Burešová)   >>>  

106) Perpetuum mobile?28. 03. 2004

Dotaz: Pokud ponoříme kapiláru do vody začne kapalina vzlínat. Pokud by voda, která by vytekla z kapiláry dopadla např. na vodní mlýnek, a kapilár bylo mnoho, otáčel by se mlýnek díky kinetické energii na něj dopadající vody, voda je vytlačována do kapilár tlakem vzduchu. Tudíž jsme do soustavy žádnou energii nedodali, nebo je to jinak? (Jirka)

Odpověď: K Vámi popisovanému efektu nikdy nedojde, kapalina nezačne z kapiláry přetékat, natož ze zahnuté trubičky odkapávat. Kapilární elevace či deprese je způsobena tlakem pod zakřiveným povrchem kapaliny. Výsledná síla působí do kapaliny resp. ven podle toho, zda je povrch vypuklý resp. vydutý. Charakteristika zakřivení je určena jevy u stěny kapiláry (tím, zda kapalina stěnu smáčí či nesmáčí - vzájemně na sebe působí molekuly vody a materiálu kapiláry). Pokud tedy nebude žádné rozhraní kapalina-stěna, nebude ani žádná síla, která by sloupec tahala nahoru a ustanoví se rovnováha mezi stupněm zakřivení povrchu a výškou kapiláry; povrchové napětí bude naopak vodě bránit vytékat.
Nejlepší způsob ověření ovšem je nesedět u klávesnice a pohrát si s kapilárami. Co třeba rtuť? Ta sklo nesmáčí, tak co kdyby nám mohl naopak probublávat vzduch do kapaliny? :-)
Literatura: Bakule R. - Svoboda E. , Molekulová fyzika, Academia, Praha 1992
(Mgr. Jiří Kvita)   >>>  

107) Značení na vysavačí14. 03. 2004

Dotaz: Na el. vysavači nejmenované značky je nápis 1400W a 750W spolu s grafickým značením, které přisuzuje větší výkon sání a menší výkon motoru - sací síla 1400W. O čem tato informace vůbec vypovídá? Co znamená pojem sací síla vyjádřená jednotkou Watt a jak si vysvětlovat její hodnotu převyšující hodnotu výkonu motoru? Třešničkou na dortu je hodnota příkon motoru 750W, uvedená v technické dokumentaci. (Standa)

Odpověď: Sdílím vaše rozpaky. Věřil bych tomu 750W, kterému rozumím (vy samozřejmě taky). U vysavače bych nejraději viděl jednak, jaký podtlak (v Pa) dokáže vyvinout s uzavřeným vstupem vzduchu (jakási analogie napětí naprázdno) a jakou vyvine průtokovou rychlost (v m3/s) při plně otevřeném vstupu vzduchu (jakoby proud do zkratu).
(J. Obdržálek)   >>>  

108) Jízda na kole a frekvence šlapání02. 03. 2004

Dotaz: Jak dochází na jízdním kole k přenosu síly a pohybu, jež jsou způsobeny tlakem nohy na pedál? Co je vlastně příčinou, že so kola odvalují a jízdní kolo jede vpřed? Když jezdec zjistí, že tachometruukazuje 28,8km/h, jaká je jeho frekvence šlapání? (Petr)

Odpověď: Zanedbáme-li brzdící síly v ložiskách a řetězu kola, platí, že síla nohy na šlapku pedálu se přenáší systémem páky, koleček a řetezem na sílu, kterou pneumatika kola tlačí dozadu (vlivem síly statického tření) vozovku. Reakce k této síle, tj. třecí síla, kterou vozovka tlačí na kolo, je onou hnací silou, kterou je překonáván odpor vzduchu (při rovnoměrné jízdě) případně urychluje kolo vpřed, když je tato síla větší než odpor vzduchu.
Frekvence šlapání závisí na počtu zubů koleček prevodu a na velikosti kola bicyklu. Chcete-li ji zjistit frekvenci pro své kolo, udělejte si na vozovce 8 m dlouhou čáru a změřte, kolikrát se musí otočit šlapka kola kolem dokola (360 stupňů) než těch 8 m ujedete. Číslo, které Vám vyjde, je ona hledaná frekvence v otočkách za sekundu.
28,8 km/h = 8 m/s
Kolik otoček připadá na 8 m, musíte změřit, nebo spočítat z geometrie kola, kterou jste neuvedl.
(M.Rojko)   >>>