FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 174 dotazů obsahujících »tlak«

107) Značení na vysavačí14. 03. 2004

Dotaz: Na el. vysavači nejmenované značky je nápis 1400W a 750W spolu s grafickým značením, které přisuzuje větší výkon sání a menší výkon motoru - sací síla 1400W. O čem tato informace vůbec vypovídá? Co znamená pojem sací síla vyjádřená jednotkou Watt a jak si vysvětlovat její hodnotu převyšující hodnotu výkonu motoru? Třešničkou na dortu je hodnota příkon motoru 750W, uvedená v technické dokumentaci. (Standa)

Odpověď: Sdílím vaše rozpaky. Věřil bych tomu 750W, kterému rozumím (vy samozřejmě taky). U vysavače bych nejraději viděl jednak, jaký podtlak (v Pa) dokáže vyvinout s uzavřeným vstupem vzduchu (jakási analogie napětí naprázdno) a jakou vyvine průtokovou rychlost (v m3/s) při plně otevřeném vstupu vzduchu (jakoby proud do zkratu).
(J. Obdržálek)   >>>  

108) Jízda na kole a frekvence šlapání02. 03. 2004

Dotaz: Jak dochází na jízdním kole k přenosu síly a pohybu, jež jsou způsobeny tlakem nohy na pedál? Co je vlastně příčinou, že so kola odvalují a jízdní kolo jede vpřed? Když jezdec zjistí, že tachometruukazuje 28,8km/h, jaká je jeho frekvence šlapání? (Petr)

Odpověď: Zanedbáme-li brzdící síly v ložiskách a řetězu kola, platí, že síla nohy na šlapku pedálu se přenáší systémem páky, koleček a řetezem na sílu, kterou pneumatika kola tlačí dozadu (vlivem síly statického tření) vozovku. Reakce k této síle, tj. třecí síla, kterou vozovka tlačí na kolo, je onou hnací silou, kterou je překonáván odpor vzduchu (při rovnoměrné jízdě) případně urychluje kolo vpřed, když je tato síla větší než odpor vzduchu.
Frekvence šlapání závisí na počtu zubů koleček prevodu a na velikosti kola bicyklu. Chcete-li ji zjistit frekvenci pro své kolo, udělejte si na vozovce 8 m dlouhou čáru a změřte, kolikrát se musí otočit šlapka kola kolem dokola (360 stupňů) než těch 8 m ujedete. Číslo, které Vám vyjde, je ona hledaná frekvence v otočkách za sekundu.
28,8 km/h = 8 m/s
Kolik otoček připadá na 8 m, musíte změřit, nebo spočítat z geometrie kola, kterou jste neuvedl.
(M.Rojko)   >>>  

109) Rosný bod a relativní vlhkost vzduchu28. 02. 2004

Dotaz: Nějak nemohu nikde najít vyjádření závislosti teploty rosného bodu na relativní vlhkosti okolí. Poradíte mi? (Ludvík Trnka)

Odpověď: Pokud jde o přepočet relativní vlhkosti na teplotu rosného bodu, pak je nutné ještě znát aktuální teplotu, k níž se hodnota relativní vlhkosti vztahuje. K výpočtu se pak s plně vyhovující přesností využije poněkud zjednodušený tvar Clausius - Clapeyronovy rovnice (viz např. Pechala,F., Bednář, J.: Příručka dynamické meteorologie, Academia, Praha, 1991) upravený do výrazu:

E = Eo exp [- L/R ( 1/T - 1/To )],

kde E značí parciální tlak nasycené vodní páry při teplotě T (v kelvinech), To = 273,16K, L je skupenské teplo vyparování, R měrná plynová konstanta vodní páry a Eo parciální tlak nasycené vodní páry při teplotě To (viz běžné fyzikální tabulky).
Pro výchozí teplotu T určíme z uvedeného vztahu hodnotu E, tu vynásobíme relativní vlhkostí vyjádřenou jako desetinné číslo z intervalu 0 - 1 (např. 0,3 pro rel. vlhkost 30%). Dostaneme tak zjednodušeně, ale ve velmi dobrém přiblížení, skutečný parciální tlak vodní páry pro náš případ. Ten se zpětně dosadí za E a vypočte se teplota T, jež by při daném parciálním tlaku vodní páry odpovídala stavu nasycení. Tuto teplotu pak můžeme interpretovat jako hledanou teplotu rosného bodu. Jinak toto vše je tabelováno v tzv. Psychrometrických tabulkách.
(Doc. RNDr. Josef Brechler, DrSc.)   >>>  

110) Je plamen formou plazmatu?07. 02. 2004

Dotaz: 1. Chtěl bych se zeptat jestli je plamen formou plazmatu (jestli se zde vyskytují ionty), jestli je to otázka teploty nebo elektromagnetického pole.
2. Četl jsem něco o iontovém motoru, kde se ionty urychlují elektromagnetickým polem a zajímalo by mne, jestli to samé lze udělat i se spalinami chemického motoru - zvýšení rychlosti výtokových plynů a výkonnosti pohonu rakety. Rychlost iontů je asi 10x vyšší než u chemického paliva, ale nemá takovou akceleraci a nelze použít v atmosféře, a já nevím proč. (Petr Zimmermann)

Odpověď: 1. Ionty se, např. vlivem kosmického záření, běžně vyskytují i ve vzduchu za pokojové teploty. Pouhý výskyt iontů tedy není dobrým kritériem pro to, aby bylo rozumné nějaké prostředí nazvat plazmatem. Plamen sice obsahuje velké množství iontů (1014 - 1018 v krychlovém metru), ale formou plazmatu bych jej též, z důvodů, jež se pokusím níže vysvětlit, nenazval.
Plazma je obyčejně definováno jako navenek neutrální plyn obsahující velké množství kladně i záporně nabitých částic, které se vzájemně ovlivňují elektromagnetickými silami. Přesněji řečeno, lze definovat tři podmínky pro plazma:
A. Rozměr plazmatu musí být mnohem větší, než je Debyeova délka, neboli vzdálenost, na které nabité částice elektrostaticky odstíní náboje do plazmatu vložené. Tato vzdálenost je přímo úměrná tepelné rychlosti částic a nepřímo úměrná odmocnině z jejich hustoty.
B. Hustota nabitých částic musí být taková, aby v krychli o hraně rovné Debyeově délce byl statisticky významný počet částic, to jest mnohem více, než jednotky.
C. Pokud plyn obsahuje i neutrální částice, srážky mezi nimi a nabitými částicemi musí být méně časté než je perioda oscilací působených vzájemným působením elektromagnetických sil mezi nabitými částicemi. V opačném případě by se totiž nabité částice vzájemně neovlivňovaly elektromagnetickými silami, ale pohybovaly pod vlivem srážek s neutrálním plynem. Za onu periodu oscilací zde lze uvažovat periodu elektrostatických plazmových kmitů, jež je nepřímo úměrná odmocnině z hustoty nabitých částic. Na hustotě nabitých a neutrálních částic a na jejich tepelných rychlostech též závisí frekvence jejich vzájemných srážek.

Pro odpověď na otázku, je-li plamen formou plazmatu je tedy důležitá nejen teplota ale i hustota nabitých a neutrálních částic. O teplotě plamene přirozeně hořících materiálů mají dobrý přehled hasiči. Následující tabulka je převzata z [1].
rašelina, mazut: 1 000 °C
dřevo, hnědé uhlí, ropa, petrolej, motorová nafta: 1 100 °C
černé uhlí, kaučuk a jeho výrobky, benzín: 1 200 °C
antracit, síra: 1 300 °C
hořlavé plyny: 1 300 - 1 500 °C
hořčík, elektron: 2 000 °C
Jak uvádí pplk. Mráz [2], hořící plastová ramínka z tvrzeného polystyrenu mají teplotu plamene až 2210 °C.
Co se týče uměle pěstovaného plamene, běžné propan-butanové hořáky dosahují teploty plamene 800-1600 °C. Zemní plyn spalovaný na vzduchu dosahuje teploty asi 2000 °C a v čistém kyslíku asi 2700 °C. Acetyléno-kyslíkový hořák vyvine teplotu 2700-3200 °C a tryska hlavního motoru raketoplánu, napájená kapalným kyslíkem a kapalným vodíkem dosáhne teploty plamene asi 3300 °C [3].
Převážná většina nabitých částic vzniká při chemických reakcích spojených s hořením, nikoli tedy přímou tepelnou ionizací. Hustota a druh vzniklých nabitých částic tak velmi závisí na druhu paliva. Při hoření dochází ke vzniku kladných iontů (například CHO+, CH3+, C2H3O+, H3O+), záporných iontů (např. O2-) a elektronů, ale občas též až mikrometrových grafitových částic s kladnými náboji řádu 1000 elementárních nábojů [4,5]). Hustota vniklých nabitých částic je, podle druhu paliva, mezi 1014 m-3 (klasická tuhá paliva [5]) a 1018 m-3 (maximum pro plynná paliva v hořácích a tryskách [4,6]). To ale může být stále ještě zanedbatelná hodnota v porovnání s hustotou neutrálních částic, jež je za pokojové teploty a atmosférického tlaku asi 3*1025 m-3.
Z takto shromážděných údajů lze již ověřit, platí-li výše uvedené podmínky A-C pro to, abychom plamen mohli označit jako plazma. Zde zjistíme, že podmínkám A a B plamen většinou vyhoví (Debyeova délka je v řádech od 10-6 do 10-4 m), avšak podmínce C nikoli. Frekvence plazmových kmitů je zde mezi 100 MHz a 10 GHz, což je výrazně méně, než je frekvence srážek mezi elektrony a neutrálními částicemi, jež je v řádech tisíců GHz. Pohyb nabitých částic v plameni je tedy natolik ovlivňován srážkami s neutrálním plynem, že jejich vzájemné elektromagnetické působení je zanedbatelné, a plamen v tomto smyslu nelze nazvat plazmatem.
Doporučená literatura:
F.F. Chen: Úvod do fyziky plazmatu, Academia, Praha 1984.
Použitá literatura:
[1] Ing. Bohdan PTÁČEK, Základy požární taktiky: Parametry požáru, MV ŘEDITELSTVÍ HASIČSKÉHO ZÁCHRANNÉHO SBORU ČR ODBORNÁ PŘÍPRAVA JEDNOTEK PO^ÎÁRNÍ OCHRANY, Konspekt 1-1-04 (http://onsov.borec.cz/hasici/1_1_04.html)
[2] pplk. Milan MRÁZ, V Otovicích hasiči bojovali s velkým množstvím hoříciho plastu, 150 HOŘÍ číslo 9/2001 ( http://www.mvcr.cz/casopisy/150hori/2001/zari/mraz.html )
[3] http://www.space.com/businesstechnology/technology/new_shuttle_engine_010426.htm l
[4] A. Sorokin, Emission of ions and charged soot particles by aircraft engines, Atmos. Chem. Phys. 3, 325-334, 2003.
[5] D. J. Latham, Space charge generated by wind tunnel fires, Atmospheric Research 51, 267-278, 1999.
[6] R. M. Clements and P. R. Smy, Anomalous currents to a spherical electrostatic probe in a flame plasma, Brit. J. Appl. Phys. (J. Phys. D) Ser. 2, Vol. 2, 1731-1737, 1969.

2. Druhá část otázky je spíše technického rázu, odpovím jen stručně: Iontový motor může pracovat po dlouhou dobu, ale na druhou stranu pracuje s velmi malým tahem. Lze jej použít pro drobné korekce drah již vypuštěných družic, pro korekce orientace, a přichází doba jeho použití pro postupné urychlování těles. To povede k výrazným korekcím drah, avšak pouze při dlouhodobém chodu motoru umístěném na klasicky vypuštěných tělesech. Z běžného velmi malého poměru koncentrací iontů a neutrálních částic v plameni (viz výše) vyplývá, že klasický pohon raket je založen spíše na proudu neutrálních částic a dodatečné urychlování iontů by se v této situaci patrně nijak neprojevilo.
(RNDr. Ondřej Santolík, Dr.)   >>>  

111) Množství vzduchu proudícího z trubky02. 02. 2004

Dotaz: Zajímalo by mě, jaký je odběr vzduchu v l/s z trubky o vnitřním průměru 25,4 mm při tlaku 6 bar. v potrubí. Nebo jak lze spočítat výstupní rychlost proudění vzduchu při určitém tlaku a průřezu, abych si mohl spotřebu vypočítat.Děkuji (ZSILAY Pavel)

Odpověď: Myslím si, že množství vzduchu proudící z trubky bude dramaticky záviset na detailech vyústění, také tlak v trubce poté, co ji otevřete, asi poklesne a bude záviset na způsobu připojení atd. Proto spíše navrhuji ono množství, o které vám jde, změřit. Například tak, že změříte dobu, za jakou naplníte větší plastový pytel (jeho nafukování neklade vzduchu podstatný odpor), který pak zformujete do podoby válce, abyste snadno zjistil objem (například postavíte zavázaný pytel na zem, přiklopíte nějakou deskou a máte válec s krásně rovnými podstavami).
(J. Dolejší)   >>>