FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 174 dotazů obsahujících »tlak«

13) Plyn uniklý z raketoplánu03. 08. 2009

Dotaz: Dobrý den, Pokud ve vesmíru z raketoplánu unikne kyslík, co se s ním stane? Bude se snažit roznoměrně rozprostřít, nebo se bude shlukovat, či snad bude přitažen nejbližší planetou(její gravitací)? (Seth)

Odpověď: Odpověď závisí na mnoha parametrech (kde došlo k úniku, jaká je počáteční rychlost a tlak, teplota, směr úniku, ...). Jistě se zde ale projeví tyto skutečnosti:

Tlak plynu (chotické narážení molekul plynu na sebe navzájem) bude nutit plyn se rozptylovat do okolí. Čím více se rozptýlí, tím menší bude ale jeho tlak, takže rozptylování bude čím dál pomalejší.

Vlastní gravitační pole plynu by se naopak snažilo oblak plynu držet pohromatě. U plynu uniklého z raketoplánu (kterého bude maximálně několik desítek či stovek kilogramů) je to zcela zabedbatelný efekt, u obřích plynových (vodíkových) mračen vyskytujících se v mezihvězdném prostoru to ale už je významné.

Gravitační pole blízkých objektů (planety, měsíce, hvězda, ...) bude mít vliv.

Sluneční vítr (proud částic, který vychází ze Slunce) bude na plyn působit a může jej urychlovat směrem od Slunce.

Jak je z předchozího patrné, odhadnout nebo dokonce spočítat chování konkrétního uniklého plynu by nebylo vůbec jednoduché. Dovolím si však odhadnout, že ve většině případů možného úniku plynu z raketoplánu dojde buď k zbrždění plynu třením o horní vrstvy atmosféry a jeho "pád" dop atmosféry nebo se plyn rozptýlí po okolí a bude slunečním větrem postupně vytlačován ven ze Sluneční soustavy.

(Jakub Jermář)   >>>  

14) Osmotická elektrárna27. 04. 2009

Dotaz: Četl jsem o osmotických elektrárnách, založených na principu mísení sladké a slané vody přes polopropustnou membránu u ústí řek. Celkem jasná věc... Kam se ale ta energie ztratí, když tam elektrárna není? Vzniká mísením sladké a slané vody teplo? (Roman)

Odpověď: Při přirozeném mísení slané a sladké vody (bez elektrárny) dochází k témuž procesu, totiž že tendence dosáhnout vyrovnání koncentrací povede k pohybu rozpuštědla do místa o vyšší koncentraci. Když oba roztoky oddělíte membránou o dostatečně velké ploše, můžete tento pohyb zachytit a využít. Když je neoddělíte, energie zůstane ve formě pohybu molekul a vyčerpá se ve vzniku lokálních vodních proudů vedoucích k promíchání obou roztoků do vyrovnání koncentrace. Je to podobné jako např. se vzdušným prouděním - tam pohyb vzniká na základě rozdílných tlaků v různých místech atmosféry. Energii tohoto pohybu můžete využít tak, že mu do cesty postavíte vrtuli. Když to neuděláte, energie zůstane "schovaná" v pohybu masy vzduchu z místa na místo.

(Hanka Böhmová)   >>>  

15) Perpetuum mobile a supratekuté hélium24. 03. 2009

Dotaz: Dobrý den, ve škole jsem se dozvěděl, že helium je poněkud zvláštní plyn v různých ohledech - při nízkých teplotách má nulovou viskozitu a prý se při škrcení neochlazuje, ale ohřívá a to mě přivedlo k myšlence, že pokud bychom vyměnili chladící médium v lednici za helium, pak by "topila" jak v kondenzátoru(teplo získané prací kompresoru), tak ve výparníku(teplo ze škrcení) a tím by se pak dosáhla účinnost vyšší jak 100% (o teplo, ze škrcení) -> samosebou, že to asi fungovat nebude a v téhle teorii bude jistě někde háček, ale potřeboval bych to nějak vyvrátit, abych nad tím přestal přemýšlet... (miroslav kabát)

Odpověď: Perpetua mobilea jsou vždy lákavá, příroda se jim však brání. Přesto to lidé stále zkoušejí.

Helium je skutečně "látka kouzelníků", jak jej někdo nazval. Za nízkých teplot se projeví jako kvantová kapalina a to zejména supratekutostí. Pod teplotou 2,17 K ztratí viskozitu, pokud ji sledujete z tečení tenkými kapilárami. Rychlost proudění nezávisí na rozdílu tlaku mezi oběma konci kapiláry. Platí to jen do jisté rychlosti, pak se kapalina chová opět jako vazká. Měříte-li viskozita ze silového momentu, kterým působí na rotující těleso, naměříte nenulovou viskozitu. K výkladu tohoto jevu se užívá model směsi normální a vazké kapaliny, jejíž podíl klesá s klesající teplotou. Rotující helium pod teplotou 2,17 K vytváří meniskus jako normální kapalina (což by jako kapalina bez tření = bez viskozity nemělo) a to díky vírům normální kapaliny, které kapalinou pronikají. Supratekuté helium vytváří na stěnách povrchový film, pomocí něhož teče i proti silám gravitace. Lze v něm vyvolat fontánu, která stříká jen díky přitápění do baňky uzavřené zátkou, kterou pronikne jen supratekutá složka.

Váš dotaz směřuje k Jouleovu - Thomsonovu jevu, který způsobuje změnu teploty plynu při expanzi do vakua, tedy nekoná-li práce tlačením na nějaký píst. Jde o práci molekul reálného plynu proti vnitřním silám, které působí mezi molekulami. Jev je závislý na teplotě plynu. Aby při expanzi docházelo k chlazení, musí být teplota plynu nižší než inverzní teplota, která je pro helium asi 42 K (pro kyslík 770 K). Pro účinné chlazení má být teplota alespoň třetinová. Helium se tedy za pokojové teploty při expanzi za škrtícím ventilem ohřívá. Ohřívá se taky při kompresi, jak to znáte z chladničky. Takhle získané teplo je přeměněno z příkonu kompresoru, obávám se, že účinnost nebude velká.

Účinnost nad 100%, samozřejmě bez uvážení všech přítoků energie, dává tepelné čerpadlo, které si bere teplo ze půdy, tekoucí vody nebo ze vzduchu a principiálně se podobá domácí chladničce. Zažil jsem jeho činnost a ujišťuji Vás, že se jím v zimě neohřejete.

(Doc. Miloš Rotter)   >>>  

16) Hydrostatický tlak a nadmořská výška25. 02. 2009

Dotaz: Dobrý den,pokud se potápěč potopí do hloubky třeba 10m pociťuje větší tlak vody než třeba ve 2 metrech. Velikost tohoto tlaku je způsobená vodou "nad potápěčem". voda je k zemi přitahována gravitací, ale gravitační síla slábne s čtvercem vzdálenosti od pomyslného středu země. zajímalo by mě zda je tlak menší např. v 6000m.n.m. než v 0m.n.m.(potopím-li se do stejné hloubky vůči hladině, ale v nestejné nadmořské výšce) a pokud ano zda jde o měřitelné, případně pocititelné hodnoty tlaku (Jakub)

Odpověď: Máte pravdu v tom, že hydrostatický tlak závisí na místním gravitačním zrychlení (p=h·ρ·g) a gravitační zrychlení g zase na vzdálenosti od tělesa, které ono gravitační pole budí (tedy v našem případě od středu Země; g=κ·M/). Z výše uvedených vzorců pak lze snadno dopočítat, že pokud zvětšíme vzdálenost od středu Země o 6 km, zmenší se gravitační zrychlení o zhruba 2 promile (0,2 %). Stejně tak se změní i hydrostatický tlak (jde o přímou úměrnost). Změna je tedy měřitelná, z hlediska potápěče ale v podstatě nepocítitelná.

(Jakub Jermář)   >>>  

17) Vznášející se dutá koule21. 01. 2009

Dotaz: Dobrý den, rad bych pochvalil tento web, zaujal me na par hodin hned napoprve. Mam jeden dotaz. Pokud bychom vyrobili z nejakeho pevneho materialu napr. dutou kouli, a nasledne z ni odcerpali vzduch a vytvorili tak vakuum, bude se koule (pri zanedbani hmotnosti materialu z ktereho je vyrobena) vznaset?? Vakuum ma preci mensi hustotu nez vzduch? (Ondřej)

Odpověď: Ano. Pokud bude koule dutá a materiál jejího povrchu opravdu lehký, bude se vznášet vlivem hydrostatického tlaku vzduchu (který lze v tomto pohledu považovat za řídkou kapalinu). Technicky by ale nebylo vůbec jednoduché takovou kouli vyrobit. Vztlaková síla působící při zemském povrchu na kouli s průměrem 1 metr by byla přibližně 10 N, kontrukce by tedy nesměla být těžší než 1 kg. A to by přitom měla pokrývat celý povrch koule (přes 3m2) a odolávat rozdílu tlaku vně a uvnitř koule (105 Pa - to je jako by měla koule snést zatížení závažím o hmotnosti přes 7 tun). Teoreticky je tedy sice vaše úvaha správná, prakticky však při dnešním stavu techniky neproveditelná.

(Jakub Jermář)   >>>