FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 174 dotazů obsahujících »tlak«

123) Demonstrace varu éteru23. 09. 2003

Dotaz: Ve školním kabinetě jsme měli kdysi tuto pomůcku : 2 koule (prům.cca ping.pong.míček) spojené trubičkou - vše ze skla. Uvnitř obarvená kapalina v objemu cca 1 koule. Při sevření koule do dlaně kapalina začala "vřít" a přetlačovala se do druhé koule. Ví někdo, co se tímto pokusem demonstrovalo a co bylo uvnitř za kapalinu? (Pavel Tůma)

Odpověď: Jedna kulička se uchopí do dlaně, druhá je na svisle trubičce nad ní. Zahřátím dlaní se kapalina začne vařit. Jde o demonstraci varu éteru za sníženého tlaku.
(M.Rojko)   >>>  

124) Koule se zředěným plynem12. 07. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, na jakém principu pracuje taková skleněná koule, ve které je nějaký zařič). Po dotknutí na sklo se objeví ze zářiče paprsek elektrické energie fialové barvy. (Martin)

Odpověď: To asi spíš míníte kouli se zředěným plynem (snad to jde i s He nebo Ar při atmosférickém tlaku), v jejímž středu je elektroda napájena vysokofrekvenčním napětím (např. z Teslova transformátoru). Když na kouli nesaháte, teče náboj ze střední elektrody na povrch koule prostřednictvím výbojů v plynu náhodně, když ruku přiblížíte, nabídnete mu lepší vodič a výboje jdou směrem k ruce. Kdybyste si ji chtěl například koupit, pak zde máte jeden z inzerátů http://www.generationstore.com/noname2.html , tady zase návody na hraní si http://van.hep.uiuc.edu/van/demos/Plasma%20Ball/Plasma%20Ball.htm. Na webu se najdou i návody, klíčové slovo je "plasma ball" ...
(J.Dolejší)   >>>  

125) Kavitace19. 06. 2003

Dotaz: Existují reálné kapaliny, které mají tlak par roven tlaku vakua? Tedy, že škrcením jejich průtoku za žádných podmínek nedojde ke kavitaci. Pokud ano, patří k nim např. VGO (Vacuum Gas Oil)? (Jaroslav Habán)

Odpověď: Myslím, žejde o neporozumění. "Tlak vakua" je samozřejmě 0, podle definice vakua; to by asi doslovně možné nebylo. Prakticky by tedy šlo o kapalinu, jejíž tlak par je za zamýšlené teploty zanedbatelný. Tomu by asi nejlépe vyhovovaly oleje užívané ve vakuové teplotě.
Ovšem kavitace je způsobena tím, že pod vlivem velkého a náhlého gradientu sil a tím i rychlostí se kapalina "roztrhne", tj. vzniknou v ní dutiny. Jejich vznik nesouvisí s tím, že vzápětí poté se do tohoto "bublinového vakua" vypařuje okolní kapalina. Myslím, že (rovnovážné) napětí par nad kapalinou mnoho neřekne o jejím chování při prudkých změnách, které jsou příčinou kavitace.
(J.Obdržálek)   >>>  

126) Absorpční chladnička15. 06. 2003

Dotaz: Princip kompresorové ledničky je zřejmý. Jak ale funguje absorbční chladnička? Na jaké teploty lze běžně chladit např. při užití čpavku jako chladícího média při absorbčním chlazení? (Roman Pilný)

Odpověď: Nejsem odborníkem na chladničky a mrazící boxy. Obecně lze říci, že tato zařízení využívají výparného tepla zkondenzovaných plynů - různých typů freonu nebo čpavku. Historicky se používal i ethylen a methan. Plyn se stlačí kompresorem nebo pomocí ohřevu (absorpční chladnička), ochladí se v chladiči vzduchem nebo i vodou, tedy odvede se kondenzační teplo. Zkapalněný plyn se přes škrtící ventil přivede do výparníku, kde se odpařuje a tím vzniká chladící efekt. Tento proces se může popsat jako obrácený Carnotův cyklus - dodáváme tepelnému stroji práci, předáváme teplo teplejší lázni a odnímá teplo chladnější lázni. Účinnost těchto zařízení dosahuje 60 a více procent ideální účinnosti Carnotova cyklu. Stroje chladí asi na -20 st. C, vícestupňová zařízení na - 50 st. C. Teplota varu kapalného čpavku je asi 240 K, tj. - 33 st. C při normálním tlaku, při sníženém tlaku je nižší. Nepochopil jsem, co nazýváte absolutním chlazením.
Podstatně účinnější může být chlazení kapalným dusíkem (teplota varu je 77 K, tj. -196 st. C). Vyrábějí se také kryogenerátory pracující se Stirlingovým nebo Giffordovým -McMahonovým cyklem nebo pulzní trubice, které dnes dovedou chladit až k teplotě kapalného hélia 4,2 K nebo i níže.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

127) Jaký tlak je v sifonové bombičce?03. 06. 2003

Dotaz: Je možné zjistit, jaký je tlak v sifonové bombičce? (Jakub Vodňanský)

Odpověď: Odhad lze udělat pomocí stavové rovnice. Změřit objem např. nalitím vody dovnitř - určení objemu, zvážením prázdné a plné bombičky - určení hmotnosti CO2, změřením teploty T a dosazením za molární hmotnost a plynovou konstantu.
(M.Rojko)   >>>