FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 174 dotazů obsahujících »tlak«

128) Tlak světla01. 06. 2003

Dotaz: Tlak světla, obecně tlak elektromagnetického záření, je sice popsán, leckdo přesto věří, že jde o "jedno-pólovou" sílu. Součet všech sil pro každý jev ale musí být roven nule, souhlasíte? 1. Kde to lze nalistovat? 2. Pokud by to zatím nebylo detailně řešeno, jaké je vaše řešení? 3. Kdo uvedený jev ve svých teoriích zanedbal? (emanuel Smejkal)

Odpověď: Součet všech sil pro každý jev [raději: děj] ale musí být roven nule. Souhlasíte?
Máte na mysli 3. Newtonův zákon (akce a reakce). Ano, pokud jde o sílu jako popis interakce dvou hmot. A je to proto, aby se celková hybnost systému neměnila. Neplatí to, pokud jde např. o setrvačné síly (odstředivá, Coriolisova, Eulerova,...) protože ty nepopisují působení těles, ale "zachraňují z nouze" to, že měříme souřadnice pro výpočty v nevhodné vztažné soustavě (neinerciální), která nám občas "utíká pod rukama). Pro působení hmoty a pole to ale rovněž může platit v tom smyslu, že i pole (zde: světlo) má nejen energii, ale i hybnost a dokonce i moment hybnosti.
Toto se řeší ve všech učebnicích elektrodynamiky, v kapitole o světelném tlaku (který experimentálně ověřil už Lebeděv v r. 1901).
Kdo uvedený jev ve svých teoriích zanedbal?
Každý, kdo měřil jiné silové veličiny výrazně větší než tato, v obvyklých podmínkách drobná síla. Ale jí vděčí např. komety za svůj ohon.
Termín jedno-pólová síla neznám.
(J.Obdržálek)   >>>  

129) Mrazíky v období tzv. tří zmrzlých mužů26. 05. 2003

Dotaz: Proč se vyskytují mrazíky v období tzv. "tří zmrzlých mužů" a ne jindy? (Vít Feldbabel)

Odpověď: Oni tihle "ledoví muži" patří k nejznámějším teplotním singularitám, ale není pravda, že jindy se nevyskytují. Období v květnu, kdy se jedná o toto jarní ochlazení, je dáno jednak "tvarem" cirkulace vzduchu nad severní polokoulí a jednak i tím, že po zimě není půda ještě dostatečně prohřátá a tudíž i chladný vzduch, který do našich oblastí může v důsledku celkového uspořádání tlakových útvarů proniknout, se neohřeje od zemského povrchu (téměř veškerý ohřev vzduchu v atmosféře probíhá zprostředkovaně přes zemský povrch). Obsahuje-li tento chladný vzduch navíc málo vody v jakékoliv fázi, pak je prochlazování ještě účinnější (voda v atmosféře zvětšuje skleníkový efekt) a může dojít k poklesu teploty pod 0° C. Obdobná situace ale může nastat i během podzimu, kdy země začíná prochládat - Slunce nízko nad obzorem a příkon sluneční energie během dne už nestačí krýt ztráty v důsledku vyzařování během noci zvláště při jasné obloze a opět se v důsledku toho mohou začít vyskytovat ráno přízemní mrazíky.
(Doc. RNDr. Josef Brechler, DrSc.)   >>>  

130) Těkavost látek18. 05. 2003

Dotaz: Potřebovala bych informace, kde lze zjistit těkavost jednotlivých látek (tlak par při 20 st. C), nebo odpovídající těkavost za konkrétních podmínek. Zajímají mě hlavně organické sloučeniny. Děkuji. (Blanka)

Odpověď: Milá Blanko, těkavost chemických látek najdete v podrobnějších chemických tabulkách. Informace se dají nalézt také na internetu, není to ovšem úplně jednoduché, protože v češtině zřejmě volně přístupná databáze obsahující tuto vlastnost neexistuje. Můžete ovšem hledat na aglických stránkách. Např. na stránce http://www.dep.state.pa.us/physicalproperties/ můžete poměrně jednoduše hledat vlastnost (physical property) Vapor Pressure - tlak par. Předtím si ale na stránce musíte zjistit katalogové číslo požadované chemikálie, protože vstupem do databáze je právě specifické číslo pro každou látku. Budete tedy muset znát anglický název chemikálie, který je ovšem téměř vždy shodný s jejím latinským pojmenováním. Aby toho nebylo málo, tak hodnota tlaku par je uváděna v torrech. Přepočet nezi torry a pascaly: 1 Torr = 133,322 Pa.
(J.Burešová)   >>>  

131) Práce vztlakové síly12. 05. 2003

Dotaz: Kolik mechanické práce vykoná metr krychlový vzduchu stoupající z hloubky 20 m vody. (Martin)

Odpověď: Můžeme řešit jako práci vztlakové síly, kterou ovšem koná voda ne vzduch!!!(vzduch tuto práci získává jako kinetickou a potenciální energii a při cestě ji částečně utrácí, když stoupá vzhůru:
W = vztlaková síla . dráha = 1000 kg . 9,81 N/kg . 20 m = přibližně = 200000 J, nebo jako úbytek potenciální gravitační energie kubíku vody, která byla na počátku nahoře a nakonec potopena do dvacetimetrové hloubky: W = m.g.h = 1000 kg. 9,81 N/kg.20 m = přibližně 200000 J.
Přesněji bychom ještě měli ubírat zvýšení potenciální gravitační energie zvednutím kubíku vzduchu do výšky 20 m t.j. 1 kg . 9,81N/kg . 20 m = 200 J ale to je zanedbatelný prcek.
(M.Rojko)   >>>  

132) Pumpa12. 05. 2003

Dotaz: Mám dotaz ohledně sání vody. Je možné, abych mohl pomocí čerpadla umístěného více než 10 metrů nad hladinou i s pomocí nalití vody do čerpadla, sát vodu? (David Zaoral)

Odpověď: Není, pumpa totiž funguje tak, že vytváří prázdno, do kterého atmosferický tlak nažene vodu. Nanejvýš ji dokáže vyhnat do těch zmíněných deseti metrů, ale když pumpa nefunguje ideálně, tak ani to.
(J.Dolejší)   >>>