FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 174 dotazů obsahujících »tlak«

130) Těkavost látek18. 05. 2003

Dotaz: Potřebovala bych informace, kde lze zjistit těkavost jednotlivých látek (tlak par při 20 st. C), nebo odpovídající těkavost za konkrétních podmínek. Zajímají mě hlavně organické sloučeniny. Děkuji. (Blanka)

Odpověď: Milá Blanko, těkavost chemických látek najdete v podrobnějších chemických tabulkách. Informace se dají nalézt také na internetu, není to ovšem úplně jednoduché, protože v češtině zřejmě volně přístupná databáze obsahující tuto vlastnost neexistuje. Můžete ovšem hledat na aglických stránkách. Např. na stránce http://www.dep.state.pa.us/physicalproperties/ můžete poměrně jednoduše hledat vlastnost (physical property) Vapor Pressure - tlak par. Předtím si ale na stránce musíte zjistit katalogové číslo požadované chemikálie, protože vstupem do databáze je právě specifické číslo pro každou látku. Budete tedy muset znát anglický název chemikálie, který je ovšem téměř vždy shodný s jejím latinským pojmenováním. Aby toho nebylo málo, tak hodnota tlaku par je uváděna v torrech. Přepočet nezi torry a pascaly: 1 Torr = 133,322 Pa.
(J.Burešová)   >>>  

131) Práce vztlakové síly12. 05. 2003

Dotaz: Kolik mechanické práce vykoná metr krychlový vzduchu stoupající z hloubky 20 m vody. (Martin)

Odpověď: Můžeme řešit jako práci vztlakové síly, kterou ovšem koná voda ne vzduch!!!(vzduch tuto práci získává jako kinetickou a potenciální energii a při cestě ji částečně utrácí, když stoupá vzhůru:
W = vztlaková síla . dráha = 1000 kg . 9,81 N/kg . 20 m = přibližně = 200000 J, nebo jako úbytek potenciální gravitační energie kubíku vody, která byla na počátku nahoře a nakonec potopena do dvacetimetrové hloubky: W = m.g.h = 1000 kg. 9,81 N/kg.20 m = přibližně 200000 J.
Přesněji bychom ještě měli ubírat zvýšení potenciální gravitační energie zvednutím kubíku vzduchu do výšky 20 m t.j. 1 kg . 9,81N/kg . 20 m = 200 J ale to je zanedbatelný prcek.
(M.Rojko)   >>>  

132) Pumpa12. 05. 2003

Dotaz: Mám dotaz ohledně sání vody. Je možné, abych mohl pomocí čerpadla umístěného více než 10 metrů nad hladinou i s pomocí nalití vody do čerpadla, sát vodu? (David Zaoral)

Odpověď: Není, pumpa totiž funguje tak, že vytváří prázdno, do kterého atmosferický tlak nažene vodu. Nanejvýš ji dokáže vyhnat do těch zmíněných deseti metrů, ale když pumpa nefunguje ideálně, tak ani to.
(J.Dolejší)   >>>  

133) Výšková nemoc12. 05. 2003

Dotaz: Chtěla bych se zeptat, jak reaguje lidský organismus na pokles tlaku. (Jana Wernerová)

Odpověď: Asi nejpraktičtější informace o tom, co prakticky souvisí s poklesem tlaku při výstupu do výšky, najdete v materiálech, resp. webových stránkách pojednávajících o akutní horské nemoci, např. http://www.hkvysehrad.cz/ahn.html , (ale i mnoha dalších, použijte hledače, případně hledejte Acute Mountain Sickness, dojdete např. k http://www.princeton.edu/~oa/safety/altitude.html a mnoha jiným).
(J.Dolejší)   >>>  

134) Henryho zákon29. 04. 2003

Dotaz: Potřebovala bych zjistit, kde bych nalezla tabulku závislosti mezi množstvím kyslíku ve vodě a jeho teplotou. (Pavlína Raková)

Odpověď: Milá Pavlíno, rozpustnost plynů v kapalině popisuje tzv. Henryho zákon - koncentrace rozpuštěného plynu ve vodě je přímo úměrná parciálnímu tlaku plynu nad její hladinou. Konstantou úměrnosti je tzv. absorpční koeficient, jehož hodnota závisí na teplotě vody a tlaku. Čím je teplota vody vyšší, tím méně plynu se v ní rozpustí. Podívejte se na následující stránky, doufám, že tam najdete hodnoty, které potřebujete: http://planta.aquariana.cz/plyny_ve_vode.htm , http://water.usgs.gov/owq/FieldManual/Chapter6/table6.2_6.pdf , http://www.thermidaire.on.ca/do.html .
(M.Urbanová)   >>>