FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 174 dotazů obsahujících »tlak«

139) Změna počasí11. 03. 2003

Dotaz: Jak zavisí změna počasí na atmosferickém tlaku? (Pelcova)

Odpověď: Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Platí sice pravidlo, že při nízkém tlaku bývá obvykle oblačné počasí často se srážkami a v oblastech vysokého tlaku spíše malá oblačnost a beze srážek. Toto u anticyklon ale neplatí v chladné části roku, kdy se může vyskytovat nízká oblačnost a někdy i srážky ve tvaru mrholení. Ani změna tlaku vzduchu nemá přímou souvislost s počasím. Lze říci, že při stoupajícím tlaku bude tendence ke zlepšování počasí, při klesajícím naopak. Jinak je počasí dáno vlastnostmi vzduchových hmot, přechody atmosférických front a složitými dynamickými procesy, které v atmosféře probíhají a které nemusí mít přímou souvislost s hodnotou tlaku vzduchu.
(Doc. RNDr. Jaroslav Kopáček, CSc.)   >>>  

140) Průjezd zatáčkou10. 03. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jestliže sledujeme průjezd dvou motocyklů klopenou zatáčkou (jeden silnější, težší a druhý slabši, lehčí) za přibližně stejných podmínek, při stejných konstrukcích strojů (výška těžiště atd.), která z motorek projede rychleji? Při uvolnění tělesa na něj působí reakce podložky Fn, tíha G, odstředivá síla Fod, třecí Ft a valivý odpor V. Co vlastně způsobí, že motorka ze zatáčky nevyletí, je to jen tření? Která složka je rozhodující? (Lukáš)

Odpověď: Při rovnoměrně jízdě je rychlost průjezdu dána při stejném výkonu motorek jen odporem vzduchu a tedy by štíhlejší motocyklista jel rychleji nejen v zatáčce, ale vůbec při stejném plynu, kterým by krmil motorku.Samo zatáčení nemá na rychlost podstatný vliv.
K druhé otázce. K zatáčení je potřebná dostředivá síla. Při průjezdu zatáčkou rychlostí, na kterou je klopení konstuováno, roli dostředivé síly hraje vodorovná výslednice tíhové síly a tlakové síly silnice (na obrázku červená síla).
Při větší rychlosti jsou zvýšené nároky na dostředivou sílu. (pro daný poloměr zatáčky roste s druhou mocninou rychlosti) "pomoc ji poskytne tření, pokud na to stačí, když nestačí (je třeba náledí), tak spadne motocyklista na bok a nezatáčejíc letí ze zatáčky.
(M.Rojko)   >>>  

141) Entalpie25. 02. 2003

Dotaz: Dočetla jsem se, že energie potřebná k rozkladu vody na kyslík a vodík je 241,9 kJ/mol, ale našla jsem i jiné hodnoty. Ráda bych věděla, zda je tato hodnota spávná a které aktivity člověka by tomu energeticky odpovídaly. (Jindřiška Drozenová)

Odpověď: V tabulkách lze najít "slučovací teplo", tedy entalpii*/ vztaženou na 1 mol látky za pokojové teploty (298,15 K) a atmosférického tlaku (101 325 Pa), pro nejrůznější látky - pozor ovšem na jejich stav, případně krystalovou modifikaci apod. Tak kapalná voda má slučovací teplo -285,830 kJ/mol, vodní pára téže teploty jiné, totiž -241,826 kJ/mol. Rozdíl mezi nimi připadá na výparné teplo, které musíme dodat kapalné vodě, aby se proměnila v páru téže teploty. Pro srovnání: uvádí se, že při spánku, trvajícím 1 hodinu vydají ženy 280 kJ, muži 310 kJ.
        Mimochodem právě velmi vysoké výparné teplo vody a její velká tepelná kapacita jsou odpovědné za to, že acetylenový plamen je teplejší než plamen etanový, i když má etam větší výhřevnost; při shoření 1 molu obou plynů vznikne z etanu (C2H6) mnohem víc vody než z acetylenu (C2H2).
*/   Pokud nevíte, co je to entalpie, tak zcela laicky: V systému s neproměnným objemem V (autokláv) zvyšuje dodané teplo vnitřní energii U, v systému s neproměnným tlakem p (otevřená zkumavka) zvyšuje dodané teplo entalpii H. Platí H=U+pV .
(J.Obdržálek)   >>>  

142) Od čeho jsou "čáry" za letadlem?17. 02. 2003

Dotaz: Můžete pomoci rozlousknout náš spor o to, "čím" vzniká viditelná čára za vysoko letícím letadlem (dejme tomu 8000 - 10000 m)? Jedni tvrdí, že turbulencemi (konce křídel, směrovka, motory apod.) druzí, že je to kondenzací spalin motorů za nízkých teplot ve velké výšče. (Daniel Selucký)

Odpověď: Milý Danieli, podle mého nejlepšího vědomí a svědomí to je díky spalinám a speciálně obsahu vody v nich. Turbulenci od konců křídel jsem nikdy na vlastní oči neviděl, ale je slyšet od přeletávajících letadel např. v Přední Kopanině, turbulence a horký vzduch za motory jsou vidět, když člověk sedí za křídlem a chce si něco z okénka vyfotit - pohled je pěkně rozostřený, nízké tlaky nad křídly při razentních obratech stíhaček při leteckých dnech jsou při vhodném počasí (vlhkosti) vidět jako obláčky, které se na chvilinku nad křídlem objeví...
(J.Dolejší)   >>>  

143) Úniková rychlost06. 02. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jak funguje úniková rychlost. Jde mi konkrétně o to, zda pokud by například byl Měsíc se Zemí propojen žebříkem, bylo možné na něj vylézt bez překonání únikové rychlosti Země a pokud ne, proč? (Miroslav Kravec)

Odpověď: Úniková rychlost V znamená jednoduše toto: nabyde-li těleso únikovou rychlost V směrem šikmo od Země, pak tato rychlost sama od sebe stačí k tomu, aby už těleso "nespadlo zpátky", ale - při první únikové rychlosti a směru rovnoběžným s povrchem Země - obíhalo kolem Země, při druhé rychlosti se pak vzdálilo principiálně libovolně daleko od Země, tj. vymanilo se z jejího vlivu. (Tady samozřejmě neuvažujeme, že je tu taky Slunce, v jehož silovém poli těleso pořád zůstává, nebude-li jeho rychlost větší než úniková rychlost od Slunce apod.) To "sama od sebe" znamená, že se těleso pohybuje dál jen setrvačností, bez nějakých dalších sil typu motoru. Únikové rychlosti pochopitelně klesají se vzdáleností od Země (resp. Slunce apod.).
Když ovšem lezete, třebas libovolně pomalu, po žebříku na Měsíc (a nemáte závrať a máte pořád co dýchat a neroztrhá vám tělo vnitřní přetlak jedné atmosféry proti té prázdnotě nahoře atd.), tak tam dolezete taky. To se ovšem nepohybujete setrvačností, ale pořád se "odstrkujete" od žebříku, tedy stále působí síla (vašich svalů), která vás prostřednictvím žebříku odstrkuje od Země.
(J.Obdržálek)   >>>