FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 174 dotazů obsahujících »tlak«

66) Vodíková a neutronová bomba06. 11. 2006

Dotaz: Dobrý den, tuším, jaký je rozdíl mezi uranovou (plutoniovou) a vodíkovou bombou. Slyšela jsem o "neutronové" bombě. Jde o lidový název nějaké z uvedených zbraní, nebo je to specifický druh? Existuje nukleární zbraň, jejíž použití nevede k radiačnímu zamoření? Děkuji za odpověď, nebo odkazy (dickie)

Odpověď: Uranová či plutoniová bomba se častěji označuje jako atomová bomba (a v angličtině pak termíny atomic bomb, A-bombs, případně fission bomb). Tato bomba je založená na principi neřízené štěpné reakce. Vodíková bomba (neboli termojaderná, termonukleární bomba, anglicky hydrogen bomb, H-bomb, thermonuclear bomb, případně fusion bomb) je jakýmsi zdokonalením atomové bomby - výbuchem atomové bomby dojde k zažehnutí krátce trvající jaderné fůze izotopů vodíku, čímž dojde k uvolnění ještě podstatně většího množství energie.

Neutronová bomba je vodíková bomba poupravená tak, aby vyprodukovala co nejsilnějí záření, zejména pak proud neutronů, a naopak měla co nejmenší destruktivní účinek (v podobě tepelného záření a tlakové vlny). V důsledku toho dochází k menšímu poškození nepřátelského území (lze jej rychleji a s větším ziskem obsadit vlastní armádou), avšak má zničující dopad na živé organismy (ty jsou poškozeny zářením, hlavně proudy neutronů, a do několika dnů umírají).

Další možnou variantou vodíkové bomby je tzv. kobaltová bomba. Přidáním kobaltu je docíleno vyššího radioaktivního zamoření oblasti výbuchu.

(Jakub Jermář)   >>>  

67) Vysoké vakuum02. 11. 2006

Dotaz: Zajimalo by mě, jakou "hustotu" má vakuum, které lze vytvořit bežnými přístroji a jakou má takový přístroj hmotnost (Robin Kouba)

Odpověď: Běžnými rotačními, membránovými nebo kryosorpčními vývěvami se vytváří primární vakuum na úrovni 10-3 torr (0,1 Pa) (760 torr = 101 325 Pa, 1 torr = 133,32 Pa).

Vysoké vakuum (HV, VHV) se získá zařazením dalších vývěv: Rootsových, difúzních nebo turbomolekulárních. Dosahuje se tak až 10-6 torr (10-4 Pa).

Výrobci vývěv nabízejí špičkové systémy s doplňkovým kryočerpáním až na úroveň 5·10-10 torr (6·10-4 Pa). Mám tušení, že rekordní vakuum, které se dosahuje v malých objemech při dlouhodobém čerpání a desorpci plynu že stěn trvalým ohříváním, může dojít až k 10-12 torr (10-10 Pa).

Problematikou extrémně vysokého vakua se zabývají doc. RNDr. Petr Řepa, CSc. a RNDr. Ladislav Peksa, CSc. z KEVF. Ti by Vám o tom mohli říct více.

Zařízení VHV jsou rozměrná a nákladná. Vysoké vakuum s pomocí primární a turbomolekulární vývěvy se vejde na polovinu psacího stolu, váží do 10 kg a přijde asi na 150 tisíc Kč, lze s ním snadno získat 10-4 Pa.

Hustotu si snadno spočtete. Při normálním tlaku p = 101 325 Pa je v 1 molu (v objemu V = 22,4 litrů) Avogadrova konstanta (A = 6,023·1023) atomů nebo molekul. Při nejhlubším dosažitelném vakuu (10-10 Pa) se v 1 cm3 nachází stále asi 26 tisíc atomů.

Snad jsem se ve výpočtech nespletl. Ve světle těchto čísel je pozoruhodné, že ve výsledků experimentu Bosého-Einsteinovy kondenzace zůstává v hluboce ochlazeném kondenzátu jen několik tisíc atomů, tedy vlastně nesmírně dokonale vakuum.

(Miloš Rotter)   >>>  

68) Největší hustota vody18. 10. 2006

Dotaz: Já bych se chtěla zeptat v jaké teplotě má voda největší hustotu. Předem děkuji Roušalová (LENKA ROUŠALOVÁ)

Odpověď: Voda má nějvětší hustotu za běžného tlaku při teplotě 3,95°C.

(Jakub Jermář)   >>>  

69) Tlak v pneumatice16. 10. 2006

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, zda se změní tlak v pneumatice po její montáži na automobil a spuštění heveru. V pneuservisu mi tvrdili že ne, mě se to nezdá. Předem děkuji. (Petr Suber)

Odpověď: Plyn v pneumatice můžeme (alespoň přibližně) považovat za ideální plyn, pro který platí stavová rovnice ideálního plynu: p·V = n·R·T. Jestliže tedy nedojde ke změně teploty či množství plynu uvnitř pneumatiky, musí být tlak nepřímo úměrný vnitřnímu objemu pneumatiky. Lze předpokládat, že při spuštění automobilu z heveru dojde k deformaci pneumatik (a tím i ke snížení jejich objemu), takže tlak v pneumatikách skutečně vzroste. Jsou-li ale pneumatiky dostatečně natlakovány, bude deformace pneumatik malá, a spolu s tím tedy bude relativně malé i zvýšení tlaku uvnitř pneumatik.

(Jakub Jermář)   >>>  

70) Přepočet barů a atmosfér16. 10. 2006

Dotaz: Koupil jsem si na kontrolu pneumatik přístroj,který ukazuje jen v barech.Jde mi o to,jak tyto jednotky budu převádět na atmosféru.Např. klasické 2 atmosféry jsou kolik barů?Děkuji. (mike)

Odpověď: Jeden bar odpovídá 100 000 Pa, jedna atmosféra (atm) je definována jako 101 325 Pa. Známe-li tedy hodnotu tlaku v barech a chceme spočitat, kolik to je atmosfér, vydělíme počet barů číslem 1,01325. Chceme-li naopak přepočítat atmosféry na bary, pak číslem 1,01325 násobíme.

2 atm = 2 × 1,01325 bar = 2,0265 bar


(Jakub Jermář)   >>>