FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 174 dotazů obsahujících »tlak«

67) Vysoké vakuum02. 11. 2006

Dotaz: Zajimalo by mě, jakou "hustotu" má vakuum, které lze vytvořit bežnými přístroji a jakou má takový přístroj hmotnost (Robin Kouba)

Odpověď: Běžnými rotačními, membránovými nebo kryosorpčními vývěvami se vytváří primární vakuum na úrovni 10-3 torr (0,1 Pa) (760 torr = 101 325 Pa, 1 torr = 133,32 Pa).

Vysoké vakuum (HV, VHV) se získá zařazením dalších vývěv: Rootsových, difúzních nebo turbomolekulárních. Dosahuje se tak až 10-6 torr (10-4 Pa).

Výrobci vývěv nabízejí špičkové systémy s doplňkovým kryočerpáním až na úroveň 5·10-10 torr (6·10-4 Pa). Mám tušení, že rekordní vakuum, které se dosahuje v malých objemech při dlouhodobém čerpání a desorpci plynu že stěn trvalým ohříváním, může dojít až k 10-12 torr (10-10 Pa).

Problematikou extrémně vysokého vakua se zabývají doc. RNDr. Petr Řepa, CSc. a RNDr. Ladislav Peksa, CSc. z KEVF. Ti by Vám o tom mohli říct více.

Zařízení VHV jsou rozměrná a nákladná. Vysoké vakuum s pomocí primární a turbomolekulární vývěvy se vejde na polovinu psacího stolu, váží do 10 kg a přijde asi na 150 tisíc Kč, lze s ním snadno získat 10-4 Pa.

Hustotu si snadno spočtete. Při normálním tlaku p = 101 325 Pa je v 1 molu (v objemu V = 22,4 litrů) Avogadrova konstanta (A = 6,023·1023) atomů nebo molekul. Při nejhlubším dosažitelném vakuu (10-10 Pa) se v 1 cm3 nachází stále asi 26 tisíc atomů.

Snad jsem se ve výpočtech nespletl. Ve světle těchto čísel je pozoruhodné, že ve výsledků experimentu Bosého-Einsteinovy kondenzace zůstává v hluboce ochlazeném kondenzátu jen několik tisíc atomů, tedy vlastně nesmírně dokonale vakuum.

(Miloš Rotter)   >>>  

68) Největší hustota vody18. 10. 2006

Dotaz: Já bych se chtěla zeptat v jaké teplotě má voda největší hustotu. Předem děkuji Roušalová (LENKA ROUŠALOVÁ)

Odpověď: Voda má nějvětší hustotu za běžného tlaku při teplotě 3,95°C.

(Jakub Jermář)   >>>  

69) Tlak v pneumatice16. 10. 2006

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, zda se změní tlak v pneumatice po její montáži na automobil a spuštění heveru. V pneuservisu mi tvrdili že ne, mě se to nezdá. Předem děkuji. (Petr Suber)

Odpověď: Plyn v pneumatice můžeme (alespoň přibližně) považovat za ideální plyn, pro který platí stavová rovnice ideálního plynu: p·V = n·R·T. Jestliže tedy nedojde ke změně teploty či množství plynu uvnitř pneumatiky, musí být tlak nepřímo úměrný vnitřnímu objemu pneumatiky. Lze předpokládat, že při spuštění automobilu z heveru dojde k deformaci pneumatik (a tím i ke snížení jejich objemu), takže tlak v pneumatikách skutečně vzroste. Jsou-li ale pneumatiky dostatečně natlakovány, bude deformace pneumatik malá, a spolu s tím tedy bude relativně malé i zvýšení tlaku uvnitř pneumatik.

(Jakub Jermář)   >>>  

70) Přepočet barů a atmosfér16. 10. 2006

Dotaz: Koupil jsem si na kontrolu pneumatik přístroj,který ukazuje jen v barech.Jde mi o to,jak tyto jednotky budu převádět na atmosféru.Např. klasické 2 atmosféry jsou kolik barů?Děkuji. (mike)

Odpověď: Jeden bar odpovídá 100 000 Pa, jedna atmosféra (atm) je definována jako 101 325 Pa. Známe-li tedy hodnotu tlaku v barech a chceme spočitat, kolik to je atmosfér, vydělíme počet barů číslem 1,01325. Chceme-li naopak přepočítat atmosféry na bary, pak číslem 1,01325 násobíme.

2 atm = 2 × 1,01325 bar = 2,0265 bar


(Jakub Jermář)   >>>  

71) Celsiova, Fahrenheitova a Réaumurova stupnice11. 10. 2006

Dotaz: Dobrý den! Už mnohokrát jsem měřil teplotu nějaké látky v Celsiově stupnici. A slyšel jsem, že určení stupnice vzniklo tak, že se ve chvíli, kdy voda začala mrznout, vyryl bod 0 °C na teploměr a ve chvíli, kdy se začala voda odpařovat, označil se bod jako 100 °C. Ale slyšel jsem i o tom, že se dá měřit pomocí stupně Fahrenheita či Réaumura. Jak vznikla stupnice na teploměru pro tyto fyzikální veličiny a jaké jsou jejich přepočty na stupnici pana Celsia? Mockrát děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den! (Tomáš Urbánek)

Odpověď: Cesliovu teplotní stupnici vytvořil v roce 1742 švédský astronom Anders Celsius, přičemž stanovil hodnoty 0 °C pro teplotu varu vody a 100 °C pro teplotu tání vody - tedy obráceně, než jsme zvyklí dnes. Do dnešní podoby stupnici upravil až o něco pozdeji švédský přírodovědec Carl Linné, když stupnici otočil (a tedy stanovil bod tání na 0 °C a bod varu na 100 °C).

Fahrenheitova teplotní stupnice je pojmenována po německém fyzikovi Gabrielu Fahrenheitovi, který roku 1724 stanovil teplotu 0 °F jako nejnižší teplotu, jíž se mu podařilo dosáhnout smícháním soli, vody a ledu a teplotu 96 °F jako teplota lidského těla. Později byly z praktických důvodů (přesněji a objektivněji je lze měřit) zvoleny referenční body 32 °F jako teplota mraznutí vody a 212 °F jako teplota varu vody. Dnes se Fahrenheitova teplotní stupnice používá například v USA. Je-li F teplota ve stupních Fahrenheita a C teplota ve stupních Celsia, potom platí převodní vztahy:

F = (9/5 * C) + 32
C = (F - 32) * 5/9

Réaumurova teplotní stupnice je pojmenovaná po francouzském přírodovědci René Réamurovi, který ji zavedl roku 1730. Svého času byla velmi rozšířená, dnes se již prakticky nepoužívá. Stupnice je definována opět pomocí bodu mrznutí vody (0 °R) a bodu varu vody (80 °R). Je-li R teplota ve stupních Réamura a C teplota ve stupních Celsia, pak platí:

R = 4/5 * C
C = R * 5/4

Poznámka: Všechny referenční teploty jsou udávány při normálním atmosférickém tlaku.

(Jakub Jermář)   >>>