FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 174 dotazů obsahujících »tlak«

77) Bubliny a brčko12. 09. 2006

Dotaz: Dobrý den. Kdysi jsem viděl pokus, kdy dvě bubliny byly spojeny brčkem. Jedna bublina byla větší a jedna menší. Došlo k tomu, že méně nafouklá bublina ještě více nafoukla tu původně více nafouknutou. Tehdy jsem pokus vůbec nepochopil. Dnes se domnívám, že to mohlo způsobit větší povrchové napětí měnší bubliny. Je tomu tak? Dále by mě zajímalo, zda tento jev bude fungovat i pokud bubliny zaměním za gumové balonky. Předem děkuji. (Petr Suber)

Odpověď: Ano, za to, že se menší bublina brčkem přefoukne do té větší, je skutečně následek povrchového napětí. Menší bublina má více zakřivený povrch (je více zakulacená či chcete-li méně plochá) a proto je v ní větší kapilírní tlak. Při spojení bublin brčkem se tedy přirozeně bude vzduch přesouvat z místa s větším tlakem tlakem (menší bublina) do místa s menším tlakem (větší bublina), dokud se menší bublina zcela nevyfoukne.

S gumovými balónky dopadne pokus podobně, nepůjde však o povrchové napětí kapaliny ale o napětí vzniklé deformací (napínáním) gumy.

(Jakub Jermář)   >>>  

78) Tlak pod vodou12. 09. 2006

Dotaz: Pracuji v obchodě s hodinkami a stále nevím, jak je to s tlakem pod vodou. Uvádí se, že hodinky např. označené 50M = 5atm. Mně se to jeví jako podezřelé, protože podle dalšího vysvětlení tyto hodinky můžete jen ponořit do vody (povrchové plavání), ale není možné s nimi skočit do vody nebo se potápět. Jsem absolutní laik, ale byla bych moc ráda, kdyby mi to někdo jednoduše osvětlil. Jaký je tedy tlak pod vodou a jak to srovnat s označením pro hodinky. Předem děkuji. Nada (nada)

Odpověď: Ve vodě je potřeba počítat s hydrostatickým tlakem, který je součinem hloubky pod hladinou h, hustoty vody ρ a tíhového zrychlení g

hydrostatický tlak=h·ρ·g

Výpočtem se tedy můžeme přesvědčit, že na každých 10m ponoření ve vodě se skutečně tlak zvýší přibližně o hodnotu atmosférického tlaku (standardní atmosférický tlak při povrchu Země je okolo 105Pa). I já bych tedy předpokládal, že s hodinkami označenými 5atm je možné se bezproblému potápět i nekolik desítek metrů. Dotaz proč tomu tak není a proč jsou přesto hodinky takto označeny tedy bude rozumné směřovat na konkrétního výrobce hodinek.

(Jakub Jermář)   >>>  

79) Měření nadmořské výšky05. 09. 2006

Dotaz: Jakým způsobem a podle čeho se měří nadmořská výška? A jak mohou přístroje v letadle měřit výšku když letí nad pokaždé jinak vysokým terénem? Děkuji. (irena)

Odpověď: Nadmořskou výšku lze měřit více způsoby. Nejpřímočařejší je geodetické měření, kdy vyjdeme od hladiny moře a postupně měříme vzálenosti jednotlivých stanovišť a vertikální úhly, pod kterými je z ostatních stanovišť vidíme. Jednodušší a méně přesné (spíše orientační) je pak barometrické měření využívající rozdílů atmosférických tlaků - se vzrůstající nadmořskou výškou klesá tlak. Zde však měření značně komplikuje počasí, díky němuž není ani na jednom a tomtéž místě tlak stále stejný. Další a asi nejpohodlnější možností je pak použítí systému GPS (případně jiné družicové navigace), kdy měřící přístroj přijme signál z několika družic na obloze a z těchto signálů a z informací dodaných družicemi o jejich aktuální poloze pak vypočte svoji polohu a nadmořskou výšku. Předpokládám, že letadla využívají barometrické měření a družicovou navigaci.

(Jakub Jermář)   >>>  

80) Rázová vlna05. 09. 2006

Dotaz: Proč, když nějaké těleso (např. letadlo) překročí rychlost zvuku, vnímáme tuto skutečnost jako jednu ránu (bouchnutí)? Vznikají při překročení ryclosti zvuku ještě jiné zajímavé jevy např. pozorovatelné pouhým okem třeba z jiného letadla (např. je-li v prostředí vysoká vlhkost a pod.)? Děkuji (Jan Včelák)

Odpověď: Při překročení rychlosti zvuku dochází ke vzniku tzv. rázové vlny - tedy vlny, na jejímž čele se teplota tlak a hustota mění skokem. Za rázovou vlnou je oblast s výrazně výšším tlakem následovaná oblastí s tlakem nižším, než je průměrný tlak v okolním prostředí.

Zajímavé efekty v prostředí s vyšší vlhkostí skutečně vznikají, neboť vlivem změny tlaku zde může dojít ke kondenzaci vodních par, což je pozorovatelné pouhým okem. Můžete se o tom přesvědčit například na této videonahrávce:
(Jakub Jermář)   >>>  

81) Podmínky jaderného výbuchu28. 06. 2006

Dotaz: Dobrý den, můj dotaz souvisí se sázkou, kterou jsem uzavřel při konzumaci tekutého chleba v mé oblíbené „pekárně“ s kamarádem :-). Předem se omlouvám za jeho položení, ale MMF UK je podle mě natolik prestižní zdroj informací, že jistě nedojde k jejich zpochybnění z nějaké pokoutné stránky nejlépe ekologických aktivistů. Dotaz: Je nadkritické množství štěpného materiálu jedinou podmínkou vzniku nekontrolované štěpné reakce tzn. stačí k sobě stačit (je li to vůbec nutné) dostatečné množství štěpného materiálu a dojde k explozi (případně jaké asi řádově tlaky jsou k tomu potřeba a je zde nějaké omezení okolním prostředím - vzduch)? Pokud ano, znamená to, že (jak právě zněla sázka) stačí navážet štěpný materiál na hromadu a jednoho krásného dne to bouchne? Za odpověď předem velice děkuji - pevně doufám, že bude z valné části negativní :-) - a přeji hodně úspěchů a trpělivosti s touto bohulibou aktivitou - zodpovídání zvídavých dotazů. S pozdravem Jiří Doležal (Jiří Doležal)

Odpověď: V podstatě ano, ke vzniku štěpné reakce opravdu může dojít i pouhým navršením hromady patřičného materiálu, jen je třeba dodat, že štěpný materiál musí být v náležitě koncentraci. Když totiž buďte vozit na hromadu přírodní uran, který obsahuje 0,7% štěpitelného izotopů U235 (zbytek je U238), tak asi kritického stavu nedosáhnete. Dá se tomu ale pomoci moderátorem, tj. materiálem, který zpomaluje neutrony a tak zvětšuje pravděpodobnost, že tyto pomaleji letící neutrony způsobí další štěpení, záleží má geometrii.

Viz například: http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_fission, dobrou inspiraci může být také první reaktor (http://www.atomicarchive.com/History/firstpile/index.shtml)

(Jiří Dolejší)   >>>