FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 174 dotazů obsahujících »tlak«

84) Magnusův jev a pád ruličky21. 06. 2006

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat proč když toaletní ruličku namotáme na provázek a následně ji pustíme volným pádem a ona se začne odmotávat proč její pohyb není svisle k zemi ale nějaká síla ji vychyluje. Ptám se jaká a proč se to děje. Předem moc děkuji za vaši odpověď. Napište mi prosím co nejrychleji na můj mail Helenatyjo@seznam.cz. (Pavlová Helena)

Odpověď: V okamžiku, kdy rulička opouští provázek a měla by tedy už jenom padat volným pádem, rotuje. Vlivem rotace + pádu se na jedné straně tře o vzduch více (větší rychlostí) než na druhé, což vede (důsledek Bernoulliho rovnice) k rozdílným tlakům na stranách ruličky. Z jedné strany tedy na ruličku tlačí okolní vzduch více než z druhé a to zakřivuje její pád. Jde o efekt známý jako Magnusův jev.

Trochu důkladněji je Magnusův jev vysvětlen například na
http://fyzweb.cuni.cz/dilna/krouzek/k43.htm

(Jakub Jermář)   >>>  

85) Škodlivost helia29. 05. 2006

Dotaz: Ahoj! Chcela by som sa Vás opýtať ako veµmi je nebezpečné hélium. V mojej práci totiž skúšame funkčnosť komponentov do chladničiek. Tento stroj na toto meranie vužíva hélium. Počas merania komponentu je síce stroj zatvorený, ale domnievam sa, že po následnom domeraní a otvorení stroja, unikne nejaký ten zbytok hélia. Počas 12 hodinovej zmeny a po otvorení a zatvorení stroja asi tisícikrát by to mohlo byť pre jedného pracovníka aj škodlivé. Niektoré pracovníčky sa totiž pri tomto stroji sťažujú na bolesť alebo tlak hlavy taktiež slzenie očí. Ja osobne nepociťijem nič, ale aj tak ma zaujíma, či je to hélium škodlivé a čo si o tom myslíte. Ďakujem Katarína./SK/ (Katarína)

Odpověď: Helium je inertní plyn, takže styk s ním by neměl způsobovat žádné zdravotní potíže. Na fakultě občas pro pobavení publika necháme nějakého dobrovolníka z řad studentů pořádně se nadechnout čistého helia a on pak následně pár sekund až desítek sekund (dokud nedojde k vyprázdnění plic) mluví znatelně vyšším a zkresleným hlasem (vlivem jiných kinetických vlastností atomů helia oproti molekulám vzduchu). Pokud by nám byla známa nějaká zdravotní rizika, nemohli bychom tento žertovný kousek předvádět.

(Jakub Jermář)   >>>  

86) Vakuum při Torriceliho pokusu04. 05. 2006

Dotaz: Měl bych dotaz k Torriceliho pokusu, stručně a jednoduše, s kamarády se totiž nemůžeme dohodnout jestli je možné, aby v trubici vzniko vzduchoprázdno. Díky moc za odpověď (Pavel)

Odpověď: Přesně vzato, v trubici úplné vakuum nevznikne - rtuť se nepatrně odpaří, tak aby nad její hladinou vznikla její sytá pára. Přesto je zde tlak dostatečně nízký na to, abychom mohli rtuťové páry zanedbat a považovat je za vakuum.

(Jakub Jermář)   >>>  

87) Jeden mol ideálního plynu25. 04. 2006

Dotaz: Dobrý den, už od střední školy nerozumím jedné věci. Objem 1 molu ideálního plynu je 22,41. Jak to? Copak nemají plyny (i ideální) objem podle nádoby ve které se nacházejí? Samozřejmě po dosazení do stavové rovnice V = (n.R.T)/p toto číslo dostaneme, ale stejně si to pořád nemohu představit ve spojitosti s nádobou... předem děkuji za odpověď (J. Neuschwaiz)

Odpověď: Objem jednoho molu ideálního plynu závisí na jeho teplotě a tlaku. Lze jej tedy vypočítat ze stavové rovnice tak, jak jste naznačil. Udávaný objem 22,4 litru odpovídá tzv. normálním podmínkám (tj. teplotě 0°C a tlaku 101325 Pa). Když umístíte ideální plyn do nějaké nádoby, zaujme samozřejmě celý její objem, zároveň však se změní jeho teplota a tlak, tak aby byla splněna stavová rovnice.

(Jakub Jermář)   >>>  

88) Absolutní nula24. 04. 2006

Dotaz: Dobrý den, mě by zajímalo, jak fyzikové došli na to, že absolutní nula má hodnotu právě -273,15°C? Této teploty není možné dosáhnout, tak jak na to přišli, že je to právě tolik? Vychází se třeba z nějaké konstanty...? Děkuji za případnou odpověď. (Markéta Ondrušková)

Odpověď: Posunutí termodynamické teploty vůči Celsiově stupnici (tedy číslo 273,15) nevychází z žádné obecné konstanty. Parametry Celsiovy stupnice byly zvoleny zcela uměle lidmi, bez ohledu na hodnoty základních fyzikálních konstant (stupnice byla definovaná dle teplot tání a varu vody za určitých tlaků).

Kdybychom neznali termodynamickou teplotní stupnici, zjistili bychom (alespoň přiližně) hodnotu absolutní nuly tak, že bychom změřili například objem nějakého plynu při dvou různých teplotách za stejného tlaku. Pomocí přímé úměry bychom pak spočítali, za jaké teploty by plyn neměl žádný objem. Vycházíme přitom ze zjednodušujícího předpokladu, že plyn se chová téměř jako ideální plyn a je tedy tvořen pouze bodovými (bezrozměrnými) molekulami či atomy.

Ačkoli není možné absolutní nuly dosáhnout, lze se k ní prakticky libovolně přiblížit (samozřejmě čím jsme blíže, tím je další přiblížení obtížnější). Absolutní nula je tedy v podstatě jakousi limitou možného ochlazování. Dnes už je technologicky možné malé vzorky hmoty zmrazit na teplotu jen několik tisícin K.

(Jakub Jermář)   >>>