FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 174 dotazů obsahujících »tlak«

98) Řezání vodním paprskem10. 01. 2006

Dotaz: Na stránkách nějaké firmy, která se zabývá řezáním materiálu vodním paprskem jsem četl, že při tom dochází ke stlačení vody až o 20 %. Je to možné? Kapaliny mají být nestlačitelné. Nemůže docházet jen ke stlačení plynů rozpoštěných ve vodě? Dík. (Hajšman Luboš)

Odpověď: Pro potřeby vysvětlení jevů okolo nás se obvykle předpokládá, že voda stlačitelná není. Není to ale zcela pravda - voda je stlačitelná, jen je k jejímu stlačení potřeba obrovského tlaku. Pokud bych například chtěl litr vody stlačit na 990 ml, tj. zmenšit objem o pouhé 1%, potřeboval bych vyvinout tlak přes 20 MPa. To je 200x více, než je běžný atmosférický tlak okolo vás. Při řezání materiálů proudem vody (vodním paprskem) se ale dosahuje tlaku až 600 MPa. Za těchto podmínek je stlačení vody o zmíněných 20% možné.
(Jakub Jermář)   >>>  

99) Čištění skla ultrazvukem13. 12. 2005

Dotaz: Dobry den, potreboval bych vedet na jakem principu funguje čištění skla ultrazvukem. Predem dekuji (Adam)

Odpověď: Má-li ultrazvuk (akustické vlnění 20-100 kHz) dostatečnou intenzitu, vyvolává při průchodu kapalinou jev zvaný kavitace. Ta se projevuje intenzívním kmitáním částeček kapaliny a vznikem miniaturních bublinek. V jejich nejbližším okolí dochází k prudkému nárůstu teploty, tlaku a zrychlení - tyto jevy velice agresivně narušují mechanickou vazbu nečistot na povrch čištěného předmětu a ve spojení s vhodným čistícím médiem dochází k jejich odplavování.

Více si o čištění ultrazvukem můžete přečíst na stránkách www.ultrasonic.cz/vyuziti.htm.
(Jakub Jermář)   >>>  

100) Rychlost změny tlaku v kapalině22. 11. 2005

Dotaz: Mám kapalinu v nádobě s dvěma otvory, ve kterých jsou písty. Jedním z nich vyvolávám v kapalině tlak. Za jakou dobu se vyvolá síla i na druhém pístu? Podle klasické newtonovské fyziky a za použití nestlačitelné látky by to mělo být "hned". Jak by to ale vypadalo podle teorie relativity? (Petr Urbančík)

Odpověď: V reálném světě samozřejmě nedojde ke změně tlaku uvnitř celého objemu okamžitě. Rychlost, s jako se změna tlaku šíří, odpovídá přibližně rychlosti zvuku v daném prostředí. Rychlost šíření zvuku ve vodě je přibližně 1,5·103m·s-1 - to je dost na to, abychom mohli v běžném životě změny tlaku ve vodě považovat za okamžité. Zárověň to ale není zas tak moc, takže nemusíme uvažovat relativistické efekty.
(Jakub Jermář)   >>>  

101) Kolik váží litr propanu?01. 11. 2005

Dotaz: Jaký je poměr mezi jedním kilogramem propanu a jedním litrem propanu? Děkuji předem za odpověď (Dalibor Rybka)

Odpověď: Jeden litr propanu bude vážit za standardních podmínek (tedy při pokojové teplotě a tlaku) okolo 2 gramů. Jinak řečeno 1kg propanu se za standardních podmínek rozepne přibližně do objemu 500 litrů. Situace uvnitř tlakové láhve (bomby) je ale výrazně odlišná, neboť zde je plyn udržován zkapalněný a pod vyšším tlakem.
(Jakub Jermář)   >>>  

102) Zemské jádro18. 10. 2005

Dotaz: Chtěla bych se zeptat, jak to, že je vnitřní zemské jádro tuhé a vnější tekuté, když to vnitřní má vyšší teplotu a obě jsou ze železa? Děkuji. (Hana Vyroubalová)

Odpověď: Železo se může ve vnitřním zemském jádře vyskytovat v pevném skupenství i přes svoji vysokou teplotu (odhaduje se až na 5800°C) díky obrovskému tlaku, který zde panuje. Na skutečnost, že je vnitřní zemské jádro skutečně v pevném skupenství, usuzujeme mimo jiné proto, že se v něm šíří nejem podélné, ale i příčné vlnění.
(Jakub Jermář)   >>>