FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 92 dotazů obsahujících »vakuu«

18) Teplota ve vakuu13. 03. 2008

Dotaz: Dobrý den. Kdybychom udělali obrovskou neprůhlednou kouli a pak v ní vakuum. Jaká by byla teplota někde v jejím středu? Děkuji (Miroslav Lukáč) (Miroslav Lukáč)

Odpověď: Pokud bude v kouli vakuum, má smysl mluvit o teplotě vakua - tedy o tom, jaká teplota se dá přisoudit elektromagnetickému záření v tomto vakuu (viz definice absolutně černého tělesa). Tato teplota bude po nějakém (tzv. relaxačním) čase prakticky tovna teplotě okolí. Při pokojové teplotě okolí lze tedy očekávat pokojovou teplotu.

(Jakub Jermář)   >>>  

19) Provrtaná Země III11. 02. 2008

Dotaz: Zajímalo by mě, jak se bude chovat těleso, které by bylo spuštěno volným pádem na Severním pólu skrz hypotetický otvor provrtaný skrz Zemi s vyústěním na Jižním pólu. Děkuji. (Martin Jirousek)

Odpověď: Za přepodladu, že by se Země v oné šachtě skrz Zemi bylo vakuum (abychom nemuseli složitě počítat s odporem vzduchu), padalo by těleso ke středu stále rychleji (rychlost by se zvětšovala ale čím dál méně, tj. zrychlení by klesalo), až by ve středu Země byla rychlost tělesa maximální (okolo 8 km za sekundu) a zrychlení nulové (gravitační zrychlení ve středu Země je nulové). Těleso má ale nějakou setrvačnost a tak by pokračovalo dále směrem k jižnímu pólu. Jeho rychlost by klesala (bylo by bržděno rostoucí gravitační silou) až (v ideálním případě) by se zastavilo u povrchu Země na jižním pólu. A okamžitě by zase začalo padat šachtou zpět...

V ideálním případě by se tedy těleso chovalo jako harmonický oscilátor a do nekonečna by kmitalo od pólu k pólu s periodou několik desítek minut.

(Jakub Jermář)   >>>  

20) Zmrzne kosmonaut bez skafandru?21. 01. 2008

Dotaz: Je všeobecně známo: Skafandr musí kosmonauta zásobovat kyslíkem, ochránit ho před extrémně vysokými i nízkými teplotami a před radioaktivním zářením. Dotaz: Proč ho musí chránit před extrémně vysokými i nízkými teplotami ? Ve vesmíru je přece vakuum, a vesmír by se tedy měl chovat jako termoska, tj. nedovolit odvodu nebo přísunu tepla z/do těla kosmonauta... (Kamil Balvar)

Odpověď: Je pravda, že vakuum neodvádí teplo tak intenzivně, jako třeba ledová voda, přesto i zde k tepelným ztrátám dochází. Obecně se teplo šíří vedením (zejména v pevných látkách, nejlépe krystalických), prouděním (v kapalinách a plynech) a sáláním. Ve vakuu se tedy proces ztráty tepla omezuje na sálání. Každé těleso sálá, a to tím víc, čím má vyšší teplotu (úměrně čtvrté mocnině své teploty). Nahý člověk (37 °C, povrch těla asi 1,5 m2) ve vesmíru by chladnul, ztrácel energii rychlostí až několik set J/s. S podobným tepelným výkonem září i každý z nás, zároveň však velkou část vyzářené energie kompenzuje tepelná energie, kterou na nás zase vyzařuje naše okolí (zahřáté oblečení a další i zdánlivě docela chladné předměty v našem okolí, stěny budov, podlaha, a další) a my ji příjímáme, absorbujeme. Díky tomu (jelikož jsme o něco teplejší než naše okolí, obečení, ...) ztrácíme spíše jen desítky či dokonce jednotky J/s a tuto energii tedy musíme doplněovat v podobě potravy.


Zdroj: cs.wikipedia.org


(Jakub Jermář)   >>>  

21) Rychleji než světlo19. 01. 2008

Dotaz: Dobrý den, před nedávnem udělal naší třídě náš velevážený vyučující termodynamiky do hodiny vsuvku o částici, která má být rychlejší než světlo. Z tohoto webu jsem usoudil, že se asi jedná o urychlený foton. Popisoval celou situaci na myšlenkovém pokusu ve kterém částice o rychlosti světla neměla žádný časový přírůstek (čas se pro ní z našeho pohledu zastavil). Tuto částici urychlil na rychlost vyšší než rychlost světla a ona pak "cestovala" do minulosti. To znamenalo, že částice dorazila do cíle ještě dříve, než vůbec byla vypuštěna na cestu. Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli již byl tento jev nějak testován a opravdu se lidstvu již podařilo překonat rychlost světla a odeslat tak foton do minulosti nebo se jedná jen o neuskutečnitelnou teorii a můžeme si ji sestrojit jen jako myšlenkový pokus. Děkuji za odpověď (Miroslav Kabát)

Odpověď: Světlo (fotony) se nemůže pohybovat jinak, než rychlostí světla, přičemž rychlost světla je dokonale konstantní (tedy myšleno ve vakuu - v látkových prostředích je rychlost světla obecně jiná). Z toho rovnou plyne, že takováto neobvykle rychlá částice by nemohla být foton. Existují spekulace, že by mohla existovat částice - většinou ji říkáme tachyon (z řeckého ταχύς [tachýs] = rychlý) - která by se rychleji než světlo ve vakuu pohybovala. Některé teorie ji připouštějí, některé ne. Z teorie relativity navíc plyne, že není možné pomalou částici urychlit na rychlost světla nebo vyšší, takže tachyon nemůžeme získat urychlením něčeho (pod)světelného, musel by se tedy pohybovat nadsvětelnou rychlostí pořád, po celou dobu své existence).

Existence takové nadsvětelné částice by skutečně znamenala, že bychom se museli důkladně revidovat své představy o plynutí času, s tím spojené rychlosti, kinetické energii a dalších.

Obecně se ale předpokládá, že žádná nadsvětelná částice neexistuje. Dosud nebyla nikdy pozorována a ani nevím o existenci nějakých pozorovaných jevů, které se pomocí tachyonů daly vysvětlit.

(Jakub Jermář)   >>>  

22) Gravitace ve vakuu20. 12. 2007

Dotaz: Dobry den. Co je vakuum? A ako je to s gravitaciou a vakuom. Posobi gravitacia Zeme na predmet ulozeny v nadobe s vakuom? Podla mna gravitacia pôsobi , pr. vesmir. Ako je to , lebo sa s kamosom nevieme dohodnut. On hovori opak. Kde je pravda? (Out there?) Dakujem velmi pekne (karol)

Odpověď: Vakuum je latinsky prázdnota. Obvykle tak označujeme prostor s extrémně malým množstvím (či spíše hustotou) částic.

Gravitace působí ve všech prostředích (tedy i ve vakuu) a nelze ji ani žádným prostředím nijak odstínit. Moderní fyzika popisuje gravitaci jako deformaci časoprostoru - takže vůbec nevadí, když v tom časoprostoru na konkrétním místě nic není (neboli je tam vakuum, prázdnota). Prostor může být zdeformován (vlivem třeba docela zdálených hmotných objektů) i na místech, kde je v tomto smyslu prázdný.

(Jakub Jermář)   >>>