FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 92 dotazů obsahujících »vakuu«

50) Podivný pád válce28. 11. 2005

Dotaz: Mám dotaz ohledně nakloněné roviny: Když máme nějakou nakloněnou rovinu v nějaké výšce a z jejího vrcholu necháme kutálet kuličku, tak po dosažení kraje roviny padá k zemi po dráze opisující parabolu. Když však to samé uděláme s papírem slepeným do válce, tak po dosažení kraje vyletí mírně vpřed a poté jakoby zaletí pod nakloněnou rovinu. Čím je to způsobené? Za odpověď předem děkuji. (Ondra)

Odpověď: Válec se na nakloněné rovině roztočí a i během svého pádu nadále rotuje. Svým povrchem se tak tře o vzduch (na různých stranách různě), což zakřivuje dráhu jeho pádu. U kuličky se tento jev prakticky neprojeví, neboť má výrazně menší povrch i moment setrvačnosti v poměru ke své hmotnosti. Pokud bychom tento pokus dělali ve vakuu, chovala by se obě tělesa stejně.
(Jakub Jermář)   >>>  

51) Frekvence světla a index lomu11. 09. 2005

Dotaz: Mění se frekvence světla o určité vlnové délce v závislosti na indexu lomu optického prostředí? (katka)

Odpověď: V různých prostředích se světlo šíří různou rychlostí. Poměr rychlosti ve vakuu ku rychlosti v daném prostředí je bezrozměrné číslo zvané index lomu. Při přechodu světla z jednoho prostředí do druhého se změní vlnová délka světla v závislosti na poměru indexů lomu těchto prostředí, frekvence zůstává stejná.
(Jakub Jermář)   >>>  

52) Překonání rychlosti světla08. 09. 2005

Dotaz:

Překonání rychlosti světla je úplně nemožné, nebo stačí nekonečné množství energie? Mohla by nějaká civilizace teoreticky vlastnit nekonečno energie?

(Leinad)

Odpověď:

Žádný hmotný předmět nemůže nikdy překonat rychlost světla ve vakuu. Pokud byste například roztláčel automobil, pak čím více by se jeho rychlost blížila rychlosti světla, tím by se vám zdál těžší a bylo by tak stále těžší a těžší urychlit jej ještě více. V limitním případě byste pak potřeboval na roztlačení nekonečně těžkého automobilu nekonečnou sílu a energii. Disponovat nekonečnou energií ale nejde, přičemž důvodů je několik. Předně byste ji musel někde vzít a je otázka, zda vůbec ve vesmíru nekonečně energie je. Ale ikdyby bylo, bude problém s její kumulací - i energie má svou hmotnost (vzpomeňte na E=m·c2) a akumulace velikého množství energie (hmoty) na malém místě vede ke vzniku černé díry.

(Jakub Jermář)   >>>  

53) Proč náboj v gravitačním poli nevyzařuje?10. 03. 2004

Dotaz: Když je elektrický náboj urychlovaný, tak vyzařuje elektromagnetické vlny. Podle obecné teorie relativity je v laboratoři fyzikálně nerozlišitelné, jestli je laboratoř urychlovaná se zrychlením "a", nebo je v klidu v gravitačním poli, kde působí tíže g=a. To ale znamená, že nabité těleso, které je v klidu v gravitačním poli by také mělo vyzařovat(?). V tom případě by ale bylo v principu nevyčerpatelným zdrojem energie (např. když by bylo umístěno v uzavřeném prostoru ve vakuu, aby se jeho náboj nezmenšoval), takže perpetum mobile. Někde je v úvaze chyba ....? (František Kříž)

Odpověď: Řešení vašeho "paradoxu", totiž že i těleso stojící v klidu v homogenním gravitačním poli vyzařuje elektromagnetické a gravitační vlny, spočívá v tom, že "záření" je GLOBÁLNÍ pojem, který není definovatelný jen pomoci čistě lokálních úvah a charakteristik. Proto nelze v tomto případě použít argumentů opírajícího se o princip ekvivalence: ten totiž právě platí POUZE LOKÁLNĚ.
Abychom mohli hovořit o záření, je nutno vyšetřovat asymptotické chování polí (elektromagnetických nebo gravitačních) dostatečně daleko od zdrojů. Musíme tedy především vědět, kde se nekonečno nachází (to není v obecné relativitě vůbec triviální otázka), a pak zkoumat, jak rychle klesá velikost příslušného pole, když se do takového nekonečna blížíme.
Prakticky většinou uvažujeme situaci, kdy zdroj je izolovaný (jedná se například o elektrony pohybující se ve vysílací anténě, anebo o dvojhvězdný systém, který periodicky deformuje prostoročas). Pak "zářivé" složky pole jsou takové, které klesají jako 1/r, kde r je vzdálenost od těžiště zdroje. Abychom tedy mohli hovořit o záření, používáme speciálně zvolenou nerotující vztažnou soustavu, ve které se dají příslušné složky pole dobře a snadno analyzovat. Konkrétně: pokud jde o gravitační pole, platí, že každé těleso, které se pohybuje zrychleně vůči této speciální soustavě, bude vyzařovat gravitační vlny, jež budou odnášet část energie zdroje. Bude-li například těleso padat volným pádem v gravitačním poli Země, bude se pohybovat ze zrychlením VŮČI zemskému středu, který je totožný s počátkem výše zmíněné speciální soustavy. Proto bude vyzařovat gravitační vlny, jejichž energie bude úměrná hmotnosti tělesa, jeho zrychlení a gravitační konstantě, a nepřímo úměrná páté mocnině rychlosti světla (což je nesmírně malé číslo, a proto budou takové vlny velmi slabé). Podobně také družice obíhající po kruhové dráze okolo Země bude vyzařovat (rovněž slabě) gravitační vlny. Naproti tomu těleso, které bude vůči centru v klidu nebo pohybu rovnoměrně přímočarém, zářit nebude.
Náboj stojící na jednom místě v gravitačním poli Země tedy nebude vyzařovat elektromagnetické vlny (zanedbáme-li ovšem malé zrychlení způsobené rotací Země či oběhem Země kolem Slunce), nelze ho tedy použít coby "perpetum mobile".
(Doc. RNDr. Jiří Podolský, Csc.)   >>>  

54) Jak funguje termoska?23. 02. 2004

Dotaz: Chtěla bych se zeptat, proč vydrží zmrzlina v termosce studená a čaj teplý? (petra)

Odpověď: Termoska je nádoba s dvojitými skleněnými stěnami, mezi kterými je vyčerpán vzduch a stěny jsou zevnitř stříbrně pokoveny. Teplo se tedy přes stěny špatně šíří, tepelnému záření brání kovový povlak, který ho odráží, vedení a proudění je potlačeno tím, že mezi stěnami je skoro vakuum. Teplo z čaje proto nemůže snadno unikat ven do chladnějšího prostředí a obráceně teplo z venku se špatně dostává dovnitř ke studenější zmrzlině.
(M. Rojko)   >>>