FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 92 dotazů obsahujících »vakuu«

74) Gravitační vlny04. 12. 2002

Dotaz: Jak se můžou gravitační vlny šířit vakuem, prázdnotou? Ohýbá antihmota prostoročas stejně, jako normální hmota? (Ondra)

Odpověď: Protože na šíření gravitačních a elektromagnetických vln není potřeba žádné médium jako je třeba vzduch potřeba na šíření našich řečí. V přírodě to tak je (jinak by světlo ze Slunce nedolétlo na Zemi, protože tam nahoře je přece vakuum) a my bychom tu nebyli. Tyto otázky řešili fyzici na přelomu předminulého a minulého století (je éter nebo není), mrkněte se do nějaké knihy o teorii relativity. Předpokládáme, že gravitační účinky antihmoty jsou stejné jako účinky hmoty, experimentálně je zatím ověřeno jen to, že na antiproton působí stejná gravitační síla, jako na proton.
(J.Dolejší)   >>>  

75) Násypný úhel19. 11. 2002

Dotaz: Prosím, můžete mi sdělit, zda hromada téhož písku na Měsíci, bude mít stejný úhel násypu, jako ve vakuu na Zemi? Jinými slovy: Má velikost gravitace vliv na přirozený násypný úhel materiálu? (Jirka Veselý)

Odpověď: Ano, bude mít stejný úhel násypu. Ten nezávisí na g; je-li g několikrát větší, je sice větší tíže, ale taky je tolikrát větší normálová složka tíže a tedy i třecí síla.
(J.Obdržálek)   >>>  

76) Sluch12. 11. 2002

Dotaz: Prosím vás o pomoc s referátem do fyziky na téma sluch (stavba ucha, vnímání zvuku...).Základní fakta už mám, ale ráda bych doplnila nějaké zajímavosti. (Daniela)

Odpověď: Milá Danielo, tady jsou odkazy na zajímavé stránky: stručný přehled sluchového ústrojí, smyslová soustava člověka i s obrázky, optické a akustické klamy, další informace se můžete dočíst ve starších dotazech Odpovědny - přenos zvuku, zvuk ve vakuu? apod.
(M.Urbanová)   >>>  

77) Hydrostatický tlak05. 11. 2002

Dotaz: Byl naměřen hydrostatický tlak ponorkou Batyskaf v hloubce 11034m? Jaká je jeho hodnota? (Petra Molová)

Odpověď: Milá Petro, hodnota hydrostatického tlaku v dané hloubce je přibližně 1,1.108 Pa. Hloubka moře se nejčasteji měří ultrazvukem nebo měřením tlaku vody a právě posledně jmenovaný je s největší pravděpodobností princip, jakým změřil velikost tlaku v 11 km i Batyskaf. Přesné technické detaily nevím.
Pro Vaši představu "různosti" tlaků: střed Slunce - 2.1016Pa, jehlový podpatek na podlahu - 1.106Pa, střed Země - 4.1011Pa, normální krevní tlak - 1,6.104Pa, největší tlak vyvinut v lab.- 1,5.1010Pa, největší vakuum vyvinuté v lab. - 10-12Pa.
(M.Urbanová)   >>>  

78) Teplota vakua16. 10. 2002

Dotaz: Jakou teplotu má vakuum? Má vůbec nějakou teplotu? (Ensy)

Odpověď: V nejjednodušším přiblížení je vakuum prázdný prostor, "obsahuje" NIC. Teplota je charakteristická vlastnost "něčeho".. Tedy vakuum nemá teplotu.V některých složitějších fyzikálních teoriích se ale můžete setkat hodnotou 0 K pro teplotu vakua.
(M.Urbanová)   >>>