FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 92 dotazů obsahujících »vakuu«

76) Sluch12. 11. 2002

Dotaz: Prosím vás o pomoc s referátem do fyziky na téma sluch (stavba ucha, vnímání zvuku...).Základní fakta už mám, ale ráda bych doplnila nějaké zajímavosti. (Daniela)

Odpověď: Milá Danielo, tady jsou odkazy na zajímavé stránky: stručný přehled sluchového ústrojí, smyslová soustava člověka i s obrázky, optické a akustické klamy, další informace se můžete dočíst ve starších dotazech Odpovědny - přenos zvuku, zvuk ve vakuu? apod.
(M.Urbanová)   >>>  

77) Hydrostatický tlak05. 11. 2002

Dotaz: Byl naměřen hydrostatický tlak ponorkou Batyskaf v hloubce 11034m? Jaká je jeho hodnota? (Petra Molová)

Odpověď: Milá Petro, hodnota hydrostatického tlaku v dané hloubce je přibližně 1,1.108 Pa. Hloubka moře se nejčasteji měří ultrazvukem nebo měřením tlaku vody a právě posledně jmenovaný je s největší pravděpodobností princip, jakým změřil velikost tlaku v 11 km i Batyskaf. Přesné technické detaily nevím.
Pro Vaši představu "různosti" tlaků: střed Slunce - 2.1016Pa, jehlový podpatek na podlahu - 1.106Pa, střed Země - 4.1011Pa, normální krevní tlak - 1,6.104Pa, největší tlak vyvinut v lab.- 1,5.1010Pa, největší vakuum vyvinuté v lab. - 10-12Pa.
(M.Urbanová)   >>>  

78) Teplota vakua16. 10. 2002

Dotaz: Jakou teplotu má vakuum? Má vůbec nějakou teplotu? (Ensy)

Odpověď: V nejjednodušším přiblížení je vakuum prázdný prostor, "obsahuje" NIC. Teplota je charakteristická vlastnost "něčeho".. Tedy vakuum nemá teplotu.V některých složitějších fyzikálních teoriích se ale můžete setkat hodnotou 0 K pro teplotu vakua.
(M.Urbanová)   >>>  

79) Zvuk02. 10. 2002

Dotaz: Potřebovala bych ještě dneska 29.9.2002 odpovědět na otázku co je to zvuk, jak vzniká,... Potřebuju toho co nejvíc na referát do fyziky. (Markéta)

Odpověď: Milá Markéto, zvuk je každé mechanické vlnení hmotného prostredí, které pusobí na lidské ucho a vyvolává v nem zvukový vjem. Frekvence tohoto vlnení je v mezích 16 - 16 000 kHz. Neslyšitelné zvuky pod dolní mezí nazýváme infrazvuk, nad horní mezí jde o ultrazvuk. Spoustu duležitých a zajímavých informací pro svuj referát najdete na webu na stránkách: http://www.steiner.cz/david/akustika/, o záznamu zvuku se doctete na: http://mujweb.cz/www/historie_zvuku/, jestli se zvuk šírí i ve vakuu je jeden ze starších dotazu Odpovedny (viz. níže), další informace se doctete v ucebnicích fyziky pro základní i strední školy. Pokud Vám tyto informace nestací, dejte mi vědět.
(M.Urbanová)   >>>  

80) Relativita26. 07. 2002

Dotaz: Mám dotaz, týkající se teorie relativity. Tento případ se často na přednáškách/učebnicích zmiňuje a je bez vysvětlení brán jako "fakt", přičemž mě to stále není jasné. Představme si člověka, který stojí vedle kolejí, po kterých jede vlak rychlostí blížící se rychlosti světla V tom vlaku je zdroj světla. V okamžiku, kdy zdroj světla míjí pozorovatele, se pozorovatel přemístí za vlak a pozoruje zdroj světla v posledním vagónu, který se zrovna rozsvítil. Uvidí tento pozorovatel světlo? A uvidí ho, v případě, že se vlak bude pohybovat rychlostí světla? Proč neplatí princip skládání rychlostí? Světlo je přece "jenom vlnění"? Pro něj to neplatí? Světlo se "prý" pohybuje stále rychlosti c a nic se rychleji pohybovat nemůže... Ani když se ty dvě soustavy navzájem pohybují? (Vladimir Busek)

Odpověď: Milý Vladimíre, světlo má ve vakuu vždycky tutéž rychlost, ať ho vytvoří cokoli (zdroj stojící anebo letící libovolnou podsvětelnou rychlostí) a ať ji měříš v kterékoliv inerciální soustavě. To ber NIKOLI jako (podivný) důsledek speciální teorie relativity, ALE jako experimentální fakt - tedy něco, s čím se musí jakákoliv teorie vyrovnat, má-li být pravdivá. Světlo má prostě stejnou rychlost, ať je ze Slunce, z hvěz nebo z pozemských zdrojů, ať ho měříš ráno nebo večer, ačkoliv se ráno pohybujeme spolu s otáčející se Zemí na rovníku rychlostí 40 000 km za 24 hodin (spočti si číselně, kolik to je v m/s, člověk by to nevěřil! rychleji než zvuk) a navečer stejnou rychlostí opačným směrem, na jaře jako na podzim, ačkoliv rychlost Země na dráze kolem Slunce je 2.pí.150 000 000 km za 1 rok (a to je bezmála úctyhodných 30 km/s !). Tohle musí vysvětlit každá teorie, která chce popisovat jevy v blízkosti rychlosti světla. No a Lorentzovy vzorce pro transformaci - přechod z jedné soustavy do druhé - to umějí. Galileiho jednodušší vzorce nikoli.
Z tohoto experimentálního faktu je vidět, že skládání rychlostí nemůže být (při těchto rychlostech) popsáno sčítáním, ale jinak. V Galileově transformaci (GT) se rychlosti sčítají a čas v každé soustavě "tiká" stejně rychle: co je současné v jednom systému, je současné i v jiném. O soumístnosti to neplatí - co je soumístné v jedoucím vlaku (např. že si na tomtéž místě objednám kávu, dostanu, vypiju a zaplatím), není soumístné vůči Zemi (je to na různých místech zemského povrchu, třeba v různých městech). Současnost je v GT invariantní, soumístnost nikoli. V Lorentzově transformaci (LT) není invariantní ani soumístnost, ani současnost. Co je ale invariantní, je "čtyřinterval":
 ds . ds = dx . dx + dy . dy + dz . dz - c.dt . c. dt ,
tedy čtverec vzdálenosti dvou událostí, zmenšený o čtverec vzdálenosti, kterou by světlo uletělo za dobu, která mezi událostmi uplynula. Podrobný výklad z obrázky a fotografiemi, na úrovni srozumitelné na střední škole je např. v učebnici FYZIKA (Halliday, Resnick, Walker, např. PROMETHEUS, 2001), ve čtvrtém dílu - celá kapitola 38 Relativita.
(J.Obdržálek)   >>>