FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 92 dotazů obsahujících »vakuu«

81) Máslo v mikrovlnce11. 07. 2002

Dotaz: Proč se máslo v mikrovlnné troubě ohřívá od středu? Kam uteklo teplo z Apolla13, když okolo je nejlepší izolant=vakum? (David Kir±ner)

Odpověď: Milý kolego, 1) mikrovlny se absorbují v objemu potravin v mikrovlnné troubě, nemám ale hned při ruce údaje o charakteristické hloubce vniku pro jednotlivé materiály, speciálně vaše máslo. V hrubém přiblížení, že se absorbují rovnoměrně, se pak opravdu ohřeje nejdřív střed, protože kraje jsou ochlazovány vzduchem.
2) Vyzářilo se. To funguje i ve vakuu, jinak by se totiž kosmonauti upekli a jiné kosmické objekty taky, protože by akorát pžijímali/y teplo slunečním zářením a neměli/y cestu, jak se tepla naopak zbavit. Mrkněte se na záření absolutně černého tělesa do nějaké knihy o fyzice, kvantitativně je to tam pod heslem Stefan-Boltzmannův zákon.
(J.Dolejší)   >>>  

82) Posuvný proud08. 07. 2002

Dotaz: Můj dotaz souvisí s Maxwellovými rovnicemi - není mi jasné co přesne si mám představit pod posuvným proudem, který Maxwell doplnil do rovnice formulující zákon celkového proudu (kromě toho že díky němu mají rovnice obecnou platnost-tedy platí ve všech polích). A proč je možné ho vyjádřit jako parciální derivaci vektoru elektrické indukce podle času? Pak by mě ještě zajímalo, jestli byla rychlost světla určena poprvé řešením z maxwellových rovnic odvozené vlnové rovnice pomocí permeability a permitivity, nebo pomocí nějakého experimentu. (Petr Pokorný)

Odpověď: Milý pane kolego, možná Vás trochu zklamu, ale takový je život. Třeba ani není nic, co by bylo nutno si "představit". Představa pomůže, ale je vždycky jen jistým modelem, který něco podstatného znázorní, ale něco jiného zakryje nebo naopak přidává něco, co v reálu není. Budete-li svému mladšímu synovci vysvětlovat Vy, co je to elektřina a elektrický proud, asi řeknete něco jako "Elektrony jsou jako malí zelení mužíčci, co pobíhají uvnitř drátů a orientují se tam, kam je zrovna tlačíme vnějším napětím. A to napětí je, jako kdybychom tu trubici zvedli tam, kde má být napětí větší. A ti mužíčci nemůžou zmizet, (takže pro ně platí rovnice kontinuity), navíc je v obvyklých podmínkách ani nemůžeme nějak podstatněji stlačit k sobě, a proto elektrický okruh je vždycky uzavřený, má-li opravdu téci proud I." Jenomže to není tak docela pravda, protože když nabíjíte kondenzátor, tak okruh není uzavřený - obě desky jsou přece odděleny izolátorem! No ale doplníme-li člen Ip (posuvný proud) ke členu I, tak se jím elektrický proud uzavře. To samo o sobě by bylo dobrým důvodem k zavedení. Ale lze i potvrdit, že takto zavedený proud Ip má i všechny další vlastnosti "obyčejného" proudu, např. že vytváří magnetické pole. Proto ho také zavádíme. Říkáme mu ale raději "Maxwellův". To označení "posuvný" je z představ, že existuje všudypřítomný nevažitelný éter, jehož chvění se projevuje jako světlo, jehož vnitřní napětí je dáno elektrickým polem E a deformace (posunutí) se pak jeví jako elektrická indukce D (angl. Displacement = posunutí). Na posuvný proud se nenajde nějaký mechanický model. On totiž existuje i ve vakuu, kde není (z hlediska klasické elektrodynamiky) nic, co by se mohlo posouvat. Ale berme to jako fakt, že doplněním tohoto výrazu se nám náš starý známý proud "zacelí" - že to je právě to, co mu chybělo k dokonalosti. A proč je možné ho vyjádřit jako parciální derivaci vektoru elektrické indukce podle času? No to je právě ten výraz, který by nám chyběl pro rovnici kontinuity.
Rychlost světla byla nejprve změřena v dobách, kdy naoka o světle nebyla vůbec spojována s elektřinou a magneticmem. Až Weber vypočítal, že změny elektromagnetického pole by se měly šířit rychlostí, která se nápadně podobala rychlosti světla, a skvěle (tj. odvážně, ale pravdivě) z toho vydedukoval, že světlo je elektromagnetické povahy. Přečtete si o tom v učebnicích o historii fyziky.
(J.Obdržálek)   >>>  

83) Interference elmag. vln28. 05. 2002

Dotaz: Dvě elektromagnetické vlny se při interferenci ve vakuu zruší.Co se stane s energií vln ? (Jezek Vlastimil)

Odpověď: Ono to "zrušení" není tak docela pravda. Za prvé: elektromagnetická vlna má nejen elektrickou, ale i magnetickou složku. Obě nesou STEJNĚ VELKOU energii. Za druhé: Dvě vlny jdoucí proti sobě (a každá z nich přenášející energii) dají vzniknout stojaté vlně - tedy stojatým kmitům, které energii nepřenášejí, jenom si ji přelévají na místě z elektrické složky do magnetické.
Představte si to na provázku, který kmitá nahoru a dolů tak, že zprvu jde jedna vlna napravo a druhá nalevo; když se (šikovně) sejdou, tak vznikne "stojatá vlna", v níž se přelévá kinetická energie rychle letícího kousku provázku (blízko rovnovážné polohy) do potenciální energie "našponovaného" kousku provázku daleko od rovnovážné polohy.
(J. Obdržálek)   >>>  

84) Proč se komety nevypaří27. 05. 2002

Dotaz: Mám pár dotazů, se kterými si nevím rady: 1) Doslechl jsem se, že kdybychom se dostali nechráněni do kosmického prostoru, tak by se naše krev a vůbec všechny tělní tekutiny vyvařili, protože při neexistenci tlaku(např. vzduchu) zaniká také bod varu, a tak se tekutina může vařit při jakékoli teplotě. Je to pravda? Asi ano a pokud opravdu ano, tak proč se nevypaří samostatná kapička vody letící vesmírem, ale naopak zmrzne? Proč se vůbec komety, tvořené převážně ledem, nevypaří? 2) Potřeboval bych se dozvědět vysvětlení Coriolisovy síly. Vlastně ani nevím, co to je. 3) Nemohl byste mně vysvětlit na vyšší než laické úrovni, ale nižší než vysokoškolské důvod, proč mají tělesa ve vesmíru sklon rotovat? (Země,satelit,sonda,...) 4) Neporadil byste mně nějaké dobré stránky o magnetické levitaci? (Vlastimil Kůs)

Odpověď: Milý pane kolego,
1) Pro otázku, jestli se vyvaříme ve vakuu, je dobré se podívat na hodnoty měrného tepla (4,2 kJ/kgK pro vodu) a skupenského tepla varu (2,3 MJ/kg). Z nich je vidět, že na vyvaření je potřeba obrovské množství tepla. Jinak řečeno, když dáte hrníček s teplým čajem (člověka s krví) do vakua, čaj nebo krev sice třeba zabublá, ale bez dodatečného přívodu tepla se nebude dále vařit, protože var stojí moc energie. Místo toho bude chladnout všemi možnými způsoby včetně vypařování. Až zmrzne, bude nadále sublimovat. Ale vodní molekuly při sobě drží - abyste je od sebe dostal, musíte dodávat energii, například zahřívat ledové jádro komety Sluníčkem.
2) Sedněte si na otáčecí židli v klidu a razantně mávněte tak, byste se strefil prstem do špičky nosu (nevypíchněte si oko..). Zkuste totéž na roztočené židli! Na roztočené židli působí na Vaši ruku kromě odstředivé síly ješte jedna divná síla, která Vám ji hází nějak stranou, takže strefit se do nosu není už snadné. Téhle síle se říká Coriolisova síla a spočítá se, když pořádně popíšete přechod z normální (inerciální) soustavy do soustavy rotující. Tahle síla například vysvětluje směr proudění větru kolem tlakových níží a výší.
3) Já nevím, jestli mají sklon rotovat, ale když už se nějak rozrotují (to se snadno stane např. při jakéekoli srážce), tak díky malému tlumení rotují dost dlouho (z pozemských hlediskek furt). Podobně když třeba slaňujete ve volném prostoru, máte taky sklon rotovat - stačí totiž krut lana, aby Vás roztočil, a Vy tu rotaci nezastavíte (nemáte-li třeba přripravena brzdící křídla).
4) O magnetické levitaci se můžete dočíst například na stránce: http://spin.fzu.cz/texty/brana/supravodivost2/.
(J. Dolejší, M. Urbanová)   >>>  

85) Kmitání fotonů13. 05. 2002

Dotaz: Dá sa povedat že: Intenzita je výkon, kolik energie za jednotku času vyzarime, zatimco frekvence je typ svetla, v prípadě viditelného svetla jeho barva. V prípadě rádiových vln je to to, co ladíte na rádiu, frekvence udává počty kmitů za sekundu, ale nerika, jak silne kmitaji, jen jak rychle. Fotony kmitaju predsa stale ryczhlostou svetla? Dalo by sa to vysvetlit aj rozdielnou rychlostou kmitania. Ked si predstavite , ze svetelna vlna sa siri rovnobezne po povrchu stola z jedneho konca na druhy. A fotony v tejto vlne kmitaju nahoru a dolu, teda kolmo na povrch stola. A ked kmitaju pomalsie ako sa svetlo siri a drahu jednotlivych fotonov si zakreslite v case dostanete pomale radiove vlny. A ked kmitajú rychlejsie ako sa svetlo siri! , teda rychlejsie ako "c" ich draha bude vyzerat ako rychle vysokoenergeticke kmity gama paprskov s kratkou vlnovou dlzkou. Takze ako to je môzu kmitat fotony rychlejsie alebo pomalsie ako rychlost svetla? (Marek K.)

Odpověď: Věta "Fotony kmitajú predsa stále rychlosťou svetla" nedává smysl. Fotony nejsou kuličky na gumičce, které by kmitaly kolmo ke gumičce v klidu (a tedy kolmo ke směru šíření), aby se dalo uvažovat o jejich rychlosti ve směru kolmém k šíření vlny. Gumička (bez jakýchkoliv kuliček) zobrazuje pole jako jakýsi "stav napjatosti protostoru", který je "napjatý" (tj. je tam nenulová intenzita E elektrického pole resp. indukce B magnetického pole) někde a někdy víc, jinde a jindy méně, a tyto změny se dějí úhlovou rychlostí (počet kmitů za dobu), a nikoli posupnou rychlostí (dráha za dobu), která je pro světlo ve vakuu vždy rovna c, tj. zhruba 300 000 000 km/s. "Kuličky" (fotony) se tam neuplatňují jinak, než tím, že energie gumy (pole) se mění jen v určitých dávkách (kvantech). Fotony tedy nekmitají, ale řekněme, že každý z nich, jak tak letí (rychlostí světla ve směru šíření vlny), má svou barvu, která odpovídá frekvenci kmitů. Představte si, že mají barvu, a navíc pro nás pro teď třebas střídavě světlají a tmavnou s touto frekvencí, tj. jeden kmit jim trvá dobu T. Pokud byste si značili jejich na cestě (kudy letí) body, kde měly barvu nejsilnější, pak dvě značky na cestě budou vzdáleny o délku L vlny. Ta je rovna L = c.T, kde T je doba kmitu. Modrý foton bude mít tuto vzdálenost zhruba poloviční oproti červenému, třebaže se šíří ve vakuu přesně stejně rychle. Jenže ten modrý kmitá rychleji.
(J. Obdržálek)   >>>