FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 12 dotazů obsahujících »zářivk«

10) Ruhmkorfův induktor06. 01. 2003

Dotaz: Zajímalo by mně, jaké maximální napětí a proud může dávat školní Ruhmkorfův induktor, a jestli je toto napětí nebezpečné. Pokud není nebezpečné, může Teslův transformátor připojený k tomuto induktoru být nebezpečný ? V souvislosti s Teslovým transformátorem jsem slyšel o "bezpečnostním jiskřišti". Co to je ? Jak se dá multimetrem změřit proud v obvodu vysokého napětí ? (Pavel Tomáško)

Odpověď: Napěťový pík běžných školních tranformátorů je řádově desetitisíce voltů, Teslova transformátoru k němu připojeného pak asi o řád vyšší. Ani v jednom případě však nejde o nebezpečí vážného úrazu při manipulaci. Proudy z Ruhmkorfova induktoru jsou malé (nic příjemného to neni, ale ne bezprostředně nebezpečné, leda z leknutí), napětí z Teslova transformátoru je vysokofrekvenční a tam dokonce ani nic neucítíme, protože tyto proudy běží po povrchu (skinefekt). Při předvánoční produkci pro mladé debrujáry si to všichni účastníci sami vyzkoušeli a hrdě mávali zářivkou, která jim svítila v ruce.
(M.Rojko)   >>>  

11) "Škodlivé" zářivky23. 10. 2002

Dotaz: Proč jsou starší typy zářivek lidskému zraku škodlivé ? Jde o vlnovou délku světla? (Tomas Voltr)

Odpověď: "Škodlivé zářivky" je asi trochu silné slovo, ale škodlivé vlivy jsou nevhodné spektrální složení viditelného světla, eventuálně pronikající ultrafialová složka a "mrkání" zvláště déle používaných zářivek.
(J.Obdržálek)   >>>  

12) Proč vidíme předměty?17. 10. 2002

Dotaz: Jak můžeme viět věci - nemyslím tím ustrojí zraku -ale to, že předměty musejí - dle mého názoru- vyzařovat nějakou viditelnou energii. (Jirka Svatoš)

Odpověď: Milý Jirko, věci kolem nás, které nejsou zdroje světla nevyzařují žádnou energii. Vidíme je díky odrazu světla od nějakého zdroje. Tedy světlo ze zdroje (kterým může být Slunce, zářivka, svíčka, ale i světluška) dopadá na nějaký předmět, od něho se odráží do našeho oka a vyvolá v něm zrakový vjem. Pokud nevěříte, zkuste se zavřít potmě do koupelny a číst si noviny. Proč to nejde? Bílé světlo je směsice barev, různé materiály různé barvy pohlcují, jiné barvy zase odrážejí, proto vidíme předměty nějak barevné.
(M.Urbanová)   >>>