FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1 dotazů obsahujících »protonu)«

1) A zase duha10. 12. 2001

Dotaz: 1. Slyšel jsem, že při pohledu z letícího letadla je vidět duha ve tvaru uzavřeného kruhu. Co je na tom pravdy?
2. Jaké je největší (resp. nejmenší) prakticky použitelné číslo? (např. číslo udávající počet částic ve vesmíru) (Václav Voráček)

Odpověď: 1. My nelétáme tak často, abychom ji viděli na vlastní oči. Poletíte-li ale poblíž vhodného závoje deště a bude-li svítit sluníčko z druhé strany letadla, měl byste opravdu vidět duhu v podobě uzavřeného kruhu charakterizovaného vrcholovým úhlem asi 42°.
Vysvětlení vzniku duhy a dalších atmosférických úkazů můžete najít na stránkách Tomáše Tržického: http://www.astro.cz/projekty/ukazy/duha.htm#kanimaci Další zajímavé články týkající se této problematiky najdete na: http://dir.seznam.cz/Veda/Fyzika/
2. Odhad celkové hmoty viditelné vesmíru je 1023 Slunečních hmot, tj. asi 1081 nukleonů, nezanedbatelná je ale i neviditelná hmota (viz např. pěkný článek http://www.sciam.com/specialissues/0398cosmos/0398peebles.html Za nejmenší prakticky použitelné číslo považuji nulu! Jinak třeba nejmenší rozměr ve světě bezprostředně kolem nás by mohl být třeba poloměr elektronu, který je podle rozptylových experimentů určitě menší než 1018 m (to je asi tisíckrát méně než poloměr protonu).
(M. Urbanová, J. Dolejší)   >>>