FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 15 dotazů obsahujících »kinetická«

11) ZZ hybnosti a energie07. 10. 2002

Dotaz: Začal jsem se potýkat s takovou primitivní záležitostí, jako je zákon zachování hybnosti a energie. Konkrétně u rakety! Podle zákona zachování hybnosti se její rychlost rovná v(rakety)=v(zplodin)*m(zplodin)/m(rakety) . To je samozřejmé. Ale vezmeme-li rychlost rakety ze ZZ energie (kinetické), tam vyjde, že v(rakety)=v(zplodin)*sqrt(m(zplodin)/m(rakety)) ! To je dost podstatný rozdíl. My jsme ve škole vždy počítali příklady s tím, že lze počítat rychlost či jinou veličinu podle obou ZZ (příklady týkající se rázů), ale většinou jsme používali oba! Proč se v tomto případě výsledky liší? (Dave)

Odpověď: Zákon zachování hybnosti pri prvním vyplivnutí zplodin bude správne: v(rakety)=m(zplodin).v(zplodin)/[m(rakety)-m(zplodin)] zákon zachování hynosti vyžaduje jen nevmešování vnejších sil a platí i pri vkladu energie zevnitr. Zákon zachování energie ale v tomto prípade zní úplne jinak: Energie získaná spálením paliva = kinetická energie rakety + potenciální energie rakety (obojí bez vyplivnuté porce paliva) + totéž pro plivanec paliva. Mechanická energie se nezachovává. Vaše druhá rovnice je zcela nesprávná, o energii se obe telesa bratrsky nepodelí.
(M.Rojko)   >>>  

12) Rentgenové záření05. 08. 2002

Dotaz: Prosím Vás, je pravda, že za působení většího napětí na elektronovou trysku z televize nevyletují elektrony, ale rentgenové záření? Jak velké by muselo být napětí? (Dave)

Odpověď: Milý kolego, v běžných rentgenech vzniká rentgenové záření tím, že intenzivní paprsek urychlených elektronů dopadá na materiál (např. tepelně odolný kov s vysokým Z), brzdí se v něm a tím budí brzdné rentgenové záření (rentgenové záření odnáší jen část absorbované energie, proto musí materiál něco vydržet a ještě být chlazen). Vyrábí se na to speciální součástka, "rentgenka". Spektrum rentgenového záření závisí na energii dopadajících elektronů - elektrony letící obrazovkou s energií lehce nad 10 keV, které se zabrzdí v luminescenční vrstvě a případně skle, budí také rentgenové záření, ale tak měkké, že tloušťka např. hliníku potřebná na jeho zeslabení na polovinu ("polotloušťka") je něco kolem desetiny milimetru (takže tlusté sklo obrazovky ho prakticky pohltí), pro praktické účely, např. rentgenování zlomených kostí, je potřeba mít urychlovací napětí desítek kV, např. pro 100 keV je už buzené rentgenové záření tak pronikavé, že odpovídající polotloušťka hliníku je 1,6 cm.

Je to takto:
1) Napětí mezi rozežhavenou katodou obrazovky a okolím vytváří elektrické pole v okolí katody. Je-li toto pole dostatečně silné, vytrhne z ní elektron; část energie (tzv. výstupní práce) se přitom použila na "vytržení" elektronu z materiálu katody, zbytek si nese elektron s sebou jako kinetickou energii. V oblasti energií v televizoru nám stačí počítat nerelativisticky, tedy kinetická energie je rovna Ek = 1/2 m v2. Nic jiného z katody nevylétává.
2) Elektron je dále urychlován a usměrňován elektrickým i magnetickým polem v obrazovce, až dopadne na příslušné místo stínítka. Během svého letu neztrácí energii žádným vyzařováním. (To by přicházelo v úvahu až v mnohem mohutnějších zařízeních typu synchrocyklotronu s mnohem většími energiemi.)
3) Dopadem na příslušné místo stínítka se elektron zabrzdí. Část jeho energie se spotřebuje mechanismem, který vede k tomu, že stínítko na tom místě zasvítí, zbytek energie se promění dílem na zahřátí a deformaci prostředí, kam elektron dopadl, dílem na elektromagnetické záření, tzv. brzdné záření. To má dvě výrazně rozlišné části - spojité spektrum vznikající principiálně vždy, když se elektricky nabitá částice urychluje (anebo brzdí, to je prostě urychlování se záporným znaménkem), a čárové spektrum, určené materiálem, v němž se elektron brzdí. Část brzdného záření padne i do rentgenových oblastí elektromagnetických vln ("měkké rentgenovo záření"), ovšem je poměrně slabá. Urychlující napětí obrazovky je deset až pětadvacet tisíc voltů, což není zas pro tento účel tak moc, záření se na své další cestě pohlcuje a samozřejmě na rozdíl od rentgenky je obrazovka koncipována tak, aby rentgenova záření k divákovi došlo co nejméně.

(J.Dolejší,J.Obdržálek)   >>>  

13) Studená fúze09. 07. 2002

Dotaz: Včera byl na kanálu Spectrum odvysílán dokument o tzv. Studené fúzi. Pojednával o pokusu fyziků Pondse a Fleischmanna (snad jsem pochytil ta jména O.K.) z roku 1989, kdy se při reakci uvolnilo zajímavé množství "zbytkového" tepla. Při ověřování však nebylo dosaženo pokaždé stejného výsledku a na popud prezidenta Busche (staršího) byla ustavena vyšetřovací komise, která pokus vyvrátila. V průběhu 90. Let pak docházelo ke střetnutí mezi přívrženci a odpůrci této metody, přičemž vždy měli navrch odpůrci. Dokument však naznačuje, že odpůrci nikdy nejednali zcela nezaujatě. Můžete to prosím nějak nezávisle komentovat? (Jan Rechnovský)

Odpověď: Nevylučuji v principu, že by šla najít nějaká ta "studená fúze", tj. že by šlo nějakým trikem nechat k sobě přiblížit např. dvě jádra vodíku, tedy protony, aby z nich vzniklo jádro deuteria (p+n+e+neutrino). Toto splynutí se nazývá fúze. Je ale nutno dodat oběma jádrům velikou energii (420 keV, tedy urychlit je napětím 420 000 V a strefit se čelně), protože se na dálku odpuzují (tak, jak bychom taky čekali od elektricky stejně nabitých částic). Pravda je, že po překonání této energiové bariéry se nám všechna dodaná práce nejenom vrátí, ale ještě kus přibyde - ale kde si půjčit na ten začátek?
Klasická "horká fúze" spočívá prostě v tom, že vodík dostatečně zahřejeme. Spočítáte-li si ale teplotu, která odpovídá oné energiové bariéře, dostanete nesmírně vysokou teplotu, překračující podstatně teplotu ve Slunci (asi 15 milionů stupňů, což je jen 1,3 keV). Jeden trik je ale v tom, že má-li látka nějakou teplotu, pak odpovídající střední kinetická energie je opravdu jen STŘEDNÍ, tedy některé částečky (molekuly, atomy, ionty, podle toho, o co jde) budou v daném okamžiku mít energii menší, jiné větší. Nepatrná část může mít i energii podstatně větší, takže jí to stačí na fúzi - a to je případ Slunce, které taky spíše "doutná" než "hoří".
Další trik je v tom, najít nějaký šikovný mezistupeň, přes který by se dala bariéra přelézt třeba tím, že by se menší dávky energie složily dohromady - asi jako přelezete zeď, bude-li u ní žebřík. Nalezení takového žebříku by bylo právě onou studenou fúzí. Objektivně vzato se to zatím nepodařilo, i když takový jev není vyloučen. (Není také tak docela snadné poznat, zda na pár atomech k tomu došlo a zda by to v takovém případě mělo vůbec význam.) Ovšem to, že někdo bude zarputile hájit tézi, které věří, i když nebyla pokusem ověřena - to už je otázka spíše psychologická, ne-li psychiatrická.
(J.Obdržálek)   >>>  

14) Kyvadla28. 05. 2002

Dotaz: Prosím, objasněte mi pojem kyvadla. Jaká známe a kdo je jejich objevitem. (Barbora Kvasničková)

Odpověď: Já bych to nebral tak formálně. Kyvadlo - jak název napovídá - je cokoliv, co se kýve, tedy pohybuje tam a zpátky. Nejjednodušší je mít v poli zemské tíže malé tělísko (které pak můžu pokládat za hmotný bod o hmotnosti m) na provázku (tedy: nehmotné niti délky L), aby bylo pořád stejně daleko od bodu závěsu. Tomu se říká MATEMATICKÉ kyvadlo. Jeho energie je složena z potenciální energie (mgz) a kinetické (1/2 m v2). Pokud je to tělísko tak velké, že ho nemůžu s klidným svědomím pokládat za bod (anebo to je například připevnění na tyči, a její hmotnost už nemůžu zanedbat), tak se tomu říká FYZIKÁLNÍ kyvadlo. Tam je potenciální energie stejná - beru-li za z souřadnici těžiště -  ale ke kinetické energii posuvného pohybu přibývá kinetická energie pohybu rotačního, kde se uplatní moment setrvačnosti kývajícího se tělesa. Pro malé výchylky je doba kyvu (polovina doby kmitu) úměrná odmocnině z podílu L/g, kde g je tíhové zrychlení a je nezávislá na hmotnosti m. (Tak se dá taky měřit g.) Na fyzikálním kyvadlu záleží pochopitelně na poloze osy, kolem které těleso kýve. REVERZNÍ kyvadlo (fyzikální) má dvě osy tak nalezené, že doby kyvu podle obou jsou stejné, a pak se dá snadno převést na kyvadlo matematické. Tahle kyvadla zatím všechna kývala v rovině. FOUCALTOVO kyvadlo kýve taky "v rovině", ale ta sestáčí s časem tak, jak se otáčí Země, a jak tedy tomu kyvadlu "ujíždí pod nohama"; tohle ujíždění by bylo jasné tomu, kdo by to pozoroval nikoli ze Země, ale z nějaké inerciální, neotáčející se soustavy. Ten, kdo to pozoruje ze soustavy spjaté se Zemí (a tedy neinerciální), si musí doplnit k působícím silám ještě tzv. síly setrvačné, které nejsou povahy fyzikální, ale geometrické - mají za účel vyrovnat to, že pohyb popisuji ze systému neinerciálního. Z nich se zde uplatní právě Coriolisova síla, kterou si (vůči Zemi) vysvětlíme stáčení roviny.
Vsuvka: představte si kyvadlo na severním pólu. Kmitá chudák pořád v jedné rovině, ale Země se pod ním podtáčí, jednou za 24 hodin, proti směru hod.ruč.. Když ho tedy pozorujeme ze Země,  tak se nám jeho rovina kmitů naopak stáčí, vůči Zemi po směru ruč.hod., celou obrátku za 24 hod. Pochopíte-li tohle, pochopili jste právě "Coriolisovu sílu".
Taky se říká KÓNICKÉ kyvadlo takovému, které nekmitá v rovině, ale v prostoru, takže vlastně šňůrka vytváří kužel (konus). Průmět jeho pohybu do libovolné roviny obsahující svislici dálá obyčejné kmitání. A ještě si vzpomínám na TORZNÍ kyvadlo, což je např. visící čtvercový stůl přivázaný za každý roh ke stropu. Když ho trošku zkroutíte, tak ty šňůry jsou sice pořád rovné, ale směr mají šikmý a snaží se dostat zpět do svislice. Takováhle kyvadla mívají sloupkové hodiny. Víc už mne nenapadá.
(J. Obdržálek)   >>>  

15) Interference elmag. vln28. 05. 2002

Dotaz: Dvě elektromagnetické vlny se při interferenci ve vakuu zruší.Co se stane s energií vln ? (Jezek Vlastimil)

Odpověď: Ono to "zrušení" není tak docela pravda. Za prvé: elektromagnetická vlna má nejen elektrickou, ale i magnetickou složku. Obě nesou STEJNĚ VELKOU energii. Za druhé: Dvě vlny jdoucí proti sobě (a každá z nich přenášející energii) dají vzniknout stojaté vlně - tedy stojatým kmitům, které energii nepřenášejí, jenom si ji přelévají na místě z elektrické složky do magnetické.
Představte si to na provázku, který kmitá nahoru a dolů tak, že zprvu jde jedna vlna napravo a druhá nalevo; když se (šikovně) sejdou, tak vznikne "stojatá vlna", v níž se přelévá kinetická energie rychle letícího kousku provázku (blízko rovnovážné polohy) do potenciální energie "našponovaného" kousku provázku daleko od rovnovážné polohy.
(J. Obdržálek)   >>>