FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

118) Princip mlžné komory29. 10. 2008

Dotaz: Nedávno jsme v semináři probírali mlžné komory, kde prolétávající částice za sebou zanechá ionty, na nichž kondenzuje voda. Proč ale voda kondenzuje na iontech? Proč kondenzuje na prachových částicích myslím chápu, ale u iontů mě žádné vysvětlení nenapadá... (Tereza Zábojníková)

Odpověď: Wilsonova mlžná komora pracuje s tzv. podchlazenou párou. To je takový stav látky, kdy by voda již (podle teploty a tlaku) měla přecházet do kapalného skupenství, ale jěště tak neučinila (podchlazení není příliš výrazné a vodě chyběl nějaký impulz, který by vedl ke změně skupenství). Proletí-li za takové situace podchlazenou párou elektricky nabitá částice, způsobí rozruch v elektromagnetickém poli a tento rozruch "šťouchne" i do molekul vody (která je ve stavu páry; molekuly vody mají dipólový moment, budou tedy na změny elektromagnetického pole reagovat). V podchlazeném stavu stačí páře i docela nepatrný "šťouchanec", aby přešla do kapalného stavu... a průchod nabité částice jej poskytne. Není to tedy tak, že by voda kondenzovala přímo na oněch nabitých částicích.

(Jakub Jermář)   >>>  

119) Jak lze ve stavu beztíže něco zvážit?29. 10. 2008

Dotaz: Jak lze ve stavu beztíže něco zvážit? (Josef Cabrnoch)

Odpověď: Když těleso vážíme, zjišťujeme jeho hmotnost. A hmotnost se neprojevuje pouze gravitačním působením, ale třeba i při urychlování tělesa (těžší těleso se hůře urychluje - potřebujeme na to například větší sílu). Návod, jak něco zvážit třeba na oběžné dráze je tedy takovýto: kopni do tělesa (působ na něj určitou silou po určitou dobu) a pozoruj, jak moc se těleso urychlilo. Čím rychleji se nyní pohybuje, tím bylo lehčí (a lze to i velmi přesně dopočítat).

(Jakub Jermář)   >>>  

120) Proč nosí na Sahaře černé oděvy?29. 10. 2008

Dotaz: Zajímá mě, proč nosí kmeny na Sahaře, černé šátky, když černá přitahuje teplo? Zajímá mě proč nenosí bílé věci, které odpuzují sluneční svit. Děkuji (Ondřej Franek)

Odpověď: Je-li teplota okolí vyšší než teplota těla, má člověk v podstatě jen jediný efektivní mechanizmus jak se ochlazovat - vypařováním vody neboli pocením. Udává se, že obyvatelé Sahary se oblékají do černých látek tak, aby pod látkou mohl dobře proudit vzduch. Ten se od černé prohřáté látky ohřeje, stoupá vzhůru a takto vzniklý průvan údajně výrazně napomáhá právě odpařování potu a tedy i ochlazování těla.

(Jakub Jermář)   >>>  

121) Spotřeba paliva v Temelíně29. 10. 2008

Dotaz: Dobrý den. Mohl byste mi prosím napsat, za jak dlouho by spotřebovala jaderná elektrárna (např. Temelín)1kg paliva a kolik el.energie by se tak získalo? Děkuju za odpověď. (Marek Pavelka)

Odpověď: Podle informací dostupných na internetu spotřebuje každý ze dvou reaktorů JETE 92 tun paliva za 4 roky, elektrárna jako celek tedy spotřebuje kilogram paliva za zhruba 11 minut. Zjíská z něj přitom okolo 1320 GJ elektrické energie, tedy asi 367 000 kWh (jde o přibližný odhad, přesná čísla závisí na konkrétním provozu elektrárny).

Tato odpověď byla aktualizována a opravena na základě podnětu Jana Urbánka. Děkujeme!

(Jakub Jermář)   >>>  

122) Rozdíl mezi párou a mlhou29. 10. 2008

Dotaz: Jaký je rozdíl mezi vodní parou a mlhou? (ADELA ZITOVA)

Odpověď: Vodní pára je bezbarvý (lze tedy říct v podstatě neviditelný) plyn. To, co vidíme nad hrncem (a nesprávně tomu říkáme vodní pára) a mlha jsou ve skutečnosti nepatrné kapičky vody ve vzduchu (neboli aerosol).

(Jakub Jermář)   >>>