FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

135) Je voda popel?22. 07. 2008

Dotaz: Lze ríct o vodě(H2O), že je popel? (Pavel)

Odpověď: Pravděpodobně jde o obrazné vyjádření toho, že voda může být výsledným produktem hoření (v tomto případě slučování vodíku s kyslíkem) obdobně, jako je popel výsledným produktem hoření některých běžných paliv (tedy třeba dřeva).

(Jakub Jermář)   >>>  

136) Trik se svíčkou a nasáváním vody22. 07. 2008

Dotaz: Dobrý den. Mohl bych se zeptat, jak to je s vodou, která se vcucne do nádoby, která je otočená dnem nahoru a je ve vodě, když tam dohoří svíčka? Je to opravdu tím, že se tam spotřebuje kyslík? Děkuju. M. (Míra)

Odpověď: Spotřeba kyslíku při hoření není hlavní příčinou jevu. Kyslík (O2) se sice spotřebovává, ovšem za produkce obdobného množství oxidu uhličitého (CO2) nebo dokonce většího molárního množství oxidu uhelnatého (CO). K pochopení jevu přitom stačí pozorně sledovat celý proces od začátku - po přiklupení svíčky nádobou dojde k ohřátí vzduchu v nádobě. Takto ohřátý vzduch se rozpíná a část jej vybublá ven mimo nádobu (což je vidět). Když svíčka dohoří, vzduch opět chladne a zaujímá tedy čím dál menší prostor. Nyní by se tedy měl do nádoby nasávat vzduch z okolí - a jelikož tam žádný není, je tam jen voda, tak se do nádoby nasává voda.

(Jakub Jermář)   >>>  

137) Rychlost částic ideálního plynu22. 07. 2008

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se v ideálním plynu musí všechny částice pohybovat stejnou rychlostí. (Jiří Latner)

Odpověď: U ideálního plynu se obvykle předpokládá, že četnosti rychlostí částic plynu odpovídají tzv. Maxwellovu rozdělení rychlostí, obdobně, jako jsou rozděleny rychlosti u reálných plynů s vlastnostmi blízkými plynu ideálnímu. Molekuly (resp. částice plynu) se tedy pohybují různými rychlostmi.

(Jakub Jermář)   >>>  

138) Osa rotace setrvačníku21. 07. 2008

Dotaz: Roztočený volný setrvačník udržuje vektor osy otáčení ve stálé poloze vůči hvězdám. Hvězdy se ale také pohybují, byť velmi pomalu. Vůči čemu tedy vlastně udržuje setrvačník konstatní polohu? (Radim Pospěch)

Odpověď: Roztočený volný setrvačník udržuje osu rotace (neboli vektor osy otáčení) neměný vůči libovolnému inerciálnímu systému.

(Jakub Jermář)   >>>  

139) Životnost klasické žárovky21. 07. 2008

Dotaz: Dobry den chtel sem se zeptat co bych musel udělat abych vyrobil žárovku která vydrží 100let (nejsou žádná omezení) (Matěj Zeman)

Odpověď: Důležitým prvkem klasické žárovky je vlákno žhavené na vysokou teplotu - v nejběžnější dnes používané žárovce jde o wolframové vlákno (wolfram dobře snáší vysoké teploty, má poměrně vysokou teplotu tání), které se průchodem elektrického proudu zahřívá běžně až na teplotu okolo 2500 °C. Při takto vysokých teplotách ovšem snadno dochází k sublimaci (vypařování, odpařování) materiálu z povrchu vlákna, čímž se vlákno pomaloučku ztenčuje. Čím tenčí vlákno, tím více se ale zahřívá, až se jednou zahřeje na nějakém místě příliš, překročí lokálně teplotu tání a dojde k přetržení/"přepálení" vlákna. Tomuto jevu neumíme zabránit, můžeme se ale snažit jej zpomalit. Jednou z možností je nažhavit vlákno o něco méně - pak ale také méně svítí a přeměna elektrické energie na viditelné světlo je méně účinná. Další možností je vyplnit skleněnou baňku nějakou sloučeninou obsahující halogen - více viz článek Jak funguje žárovka a zářivka.

(Jakub Jermář)   >>>