FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

140) Sluneční spektrum21. 07. 2008

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych vědět jestli se skládá sluneční záření jen z UV, světelného a IČ záření? Nebo i další složky jako je gama záření atd. Jaké složky to tedy jsou? (Jana)

Odpověď: Slunce emituje záření prakticky v celém elektromagnetickém spektru (samozřejmě s různou intenzitou pro různé vlnové délky), jeho záření před vstupem do zemské atmosféry zhruba odpovídá záření absolutně černého tělesa oteplotě okolo 6000 °C. Nejintenzivněji Slunce září ve viditelné části spektra (maximum je okolo vlnové délky 500 nm; uvádí se, že na viditelné světlo připadá až 48 % vyzářené energie), dále pak v infračerveném oboru (až 45 %) a ultrafialovém oboru (7 %). Ostatní části spektra jsou ve slunečním spektru sice také zastoupeny, ale v porovnání s viditelným světlem a IR ne nijak výrazně. V rentgenové a gama oblasti září zejména Slunční koróna.

(Jakub Jermář)   >>>  

141) Médium pro nízkoteplotní parní stroj20. 06. 2008

Dotaz: Uvažuji teoreticky o nízkoteplotním parním stroji. Narážím ale na problém vhodného média - jde mi o látku s nižším bodem varu než voda, ale všechny co znám jsou buď prudce hořlavé nebo jedovaté či jinak neekologické. Existuje, prosím, něco vhodného? (Ivan)

Odpověď: Ať přemýšlím, jak přemýšlím, vypadá to, že Vám neporadím. Nižší teploty varu mají aceton, estery, alkoholy - vysoce hořlavé, jedovaté, chlorované deriváty, které sice nejsou hořlavé, ale jedovatostí to vynahrazují, uhlovodíky - toxické i hořlavé... Z běžných kapalin zřejmě nebude použitelné nic. Což je asi jeden z důvodů, proč se parní stroje konstruují pro vodu.

(Hanka Böhmová)   >>>  

142) Závislost teploty vzduchu na nadmořské výšce17. 06. 2008

Dotaz: Zavislost teploty vzduchu na nadmorske vysce Dobry den, chtel bych se zeptat z jakeho duvodu klesa teplota vzduchu s nadmorskou vyskou, mereno do par metru na povrchem zeme. Kdyz vezmu v uvahu, ze teplo pravdepodobne vznika dopadem infracerveneho zareni na zemsky povrch, dale cim je nadmorska vyska vetsi, tim vice zareni dopadne na povrch a take skutecnost, ze vzduch je temer stejny tepelny izolant jako vakuum (tj. husty vzduch, ridky vzduch i vakuum by mely izolovat stejne) tak mi vychazi, ze by ta zavislost mela byt minimalni, ne-li dokonce opacna :) (Petr Helcl)

Odpověď: Teplota povrchu Země je určována dopadem krátkovlnného slunečného záření. Primárním zdrojem tepelné energie atmosféry je výměna tepla mezi zemským povrchem a atmosférou nad ní. Na teplotě vzduchu se dále, ale v poněkud menší míře, podílí absorbce infračerveného (tepelného) záření zemského povrchu. Oba tyto zdroje tedy v důsledku pusobí, že nejvíc tepla je atmosférou přijato v nižších vrstvách, kde je tím pádem její teplota v důsledku vyšší.

Dalo by se namítat, že teplý vzduch je lehčí než studený a proto by měl proudit do vyšších vrstev atmosféry. Tato úvaha je však špatná, poněvadž je to vzduch s menší hustotou, který by se měl takto chovat; a vzduch při povchu Země - navzdory faktu, že je teplejší - má hustotu vyšší, než vzduch ve vyšších vrstvách atmosféry, kde je nižší teplota kompenzována mnohem rychlejším exponenciálním poklesem tlaku.

(Peter Huszar)   >>>  

143) Kmitání a vlnění ve vakuu17. 06. 2008

Dotaz: Dobrý den, měl bych dotaz týkající se akustiky. Pokud bude zdroj vlnění umístěn ve vakuu, tak co se stane se vzniklou energií (vlněním)? Je jasné, že vlnění se nebude šířit. Ale jak říkam, jak se bude chovat vlnění? Bude snad soustředěné v jednom bodu? Nebo snad dokonce se energie vlnění přemění na tepelnou energii? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Petr Jirásek (Petr Jirásek)

Odpověď: Pro jednoduchost si představme obyčejnou ladičku:


Když do jejího dvojitého konce ťukneme, bude vydávat zvuk. Co se vlastně děje? Ťuknutím jsme způsobili, že se kunce ladičky od sebe rychle vzdalují a přibližují (tak rychle, že to očima nepostřehneme - jde to ale ukázat buď na zpomaleném filmovém záběru nebo třeba jednoduchým pokusem). Ťuknutím jsme tedy ladičce dodali energii. Také ze zkušenosti víme, že ladička po chvíli přestane znít, ptejme se tedy, kam se ta energie ztrácí. Důležité jsou zejména dva jevy. První je asi jasný - ladička při svém chvění naráží na vzduch, periodicky jej ve smém okolí svým chvěním/pohybem stlačuje a takto se měnící hustota vzduchu má charakter podélného vlnění šířícího se od ladičky. Prostřednictvím vlnění je ladičce postupně odebírána její kinetická/potenciální (deformační) energie uložená v jejím chvění, kmitání. Když řeknu totéž více lidově, tak ladičku "brzdí" vzduch, do kterého při kmitání naráží.

Druhou příčinou ztráty energie je pak cosi, co by se dalo nazvat jakési "vnitřní tření" v ladičce. To, že se chvěje, vlastně znamená, že se opakovaně trošku deformuje. A tato deformace a následná relaxace do původního stavu se neobejde (jako prakticky nic v libovolném látkovém prostředí) bez ztráty energie - ladička se přitom bude velmi velmi nepatrně zahřívat. Velmi jednoduše řečeno i v ladičče uvnitř materiálu dochází ke tření a ladička se tak při své deformaci v důsledku toho nemřitelně maličko zahřívá.

A jak to bude ve vakuu? První možnost odvodu energie - vlněním, zvukovými vlnami - zde není možná, nebude tedy nastávat. Druhá možnost se bude realizovat i ve vakuu. Výsledkum bude, že ladička nebude vyvolávat žádný slyšitelný zvuk (nemá se čím šířit), bude se jí tedy snáze kmitat/chvět. V důsledku vnitního tření v jejím materálu se ale bude pomalu nepatrně ohřívat na úkor svého chvění, až se její pohyb úplně zastaví. Kinetická/potenciální energie jejího chvěníse tedy plně přemění na vnitřní energii (laicky řečeno na teplo).

(Jakub Jermář)   >>>  

144) Komunikace se sondou Phoenix17. 06. 2008

Dotaz: Sonda Phoenix úspěšně dosedla na povrch Marsu. Prosím o sdělení, jak bude zajištěna signalizace k její ovládání v případě poruchy jejího naprogramování. Děkuji.Zdraví a zdraví přeje Antonín O. (Antonín Omega)

Odpověď: Sonda Phoenix se Zemí rádiově komunikuje pomocí družice Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), která nyní obíhá okolo Marsu a slouží k přeposílání jako prostředník (tzv. retranslační družice). V případě jejího výpadku (který mimochodem už stihnul nastat hned druhý den, ale podařilo se vše vyřešit), jsou v záloze další dvě družice obíhající Mars - americká sonda Mars Odyssey a evropská sonda Mars Express.

(Jakub Jermář)   >>>