FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

171) Výskok v padajícím výtahu10. 04. 2008

Dotaz: Dobrý den, pomuze mi když si v padajícím výtahu tesne pred dopadem nadskocím? A proc ano ci ne? Dekuji Miksik. (Jan Miksik)

Odpověď: Ano, trošku málo si tím pomůžete. Můžeme se na celou věc dívat tak, že výtah i vy máte před započetím pádu určitou potenciální (neboli polohovou) energii. Při samotném pádu se pak tato energie přeměňuje v energii kinetickou. Potenciální energie výtahu v kinetickou energii výtahu, vaše potenciální ve vaši kinetickou. Když tedy těsně před dopadem výtahu na zem vyskočíte, při odrazu o podlahu výtahu výtah trochu urychlíte a sebe trochu zpomalíte (nebili předáte výtahu část své energie). V konečném důsledku je to tedy podobné, jako by skokan padal z o něco málo menší výšky. Trochu málo si tím tedy pomůže.

(Jakub Jermář)   >>>  

172) Počet atomů ve vesmíru10. 04. 2008

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, jestli existuje nějaký odhad počtu atomů ve vesmíru. Ptám se kvůli tomu, že u hry Go se uvádí počet možných variant tahů jako 10800, což je prý víc než právě počet atomů ve vesmíru. Děkuji za odpověď (honza)

Odpověď: Odhad počtu atomů ve vesmíru se bude hodně lišit podle toho, co budeme považovat za vesmír. Většinou bereme tzv. viditelná část vesmíru (kam až můžeme při současném stáří vesmíru při principu konstantní rychlosti světla dohlédnout). Můžeme se pak pokusit odhadnout počet atomů na 1078, někdy se uvádí až 10100. Vzhledem k nejasným a nepřesným předpokladům a značné extrapolaci se takovému rozptylu nelze ani moc divit. V každém případě je vámi udávané číslo počtu variant hry (10800) rozhodně větší. V našem okolí se ale vyskytují i výrazně větší čísla: počet možných stavů paměti v obyčejném notebooku může být klidně 10100000000000.

(Jakub Jermář)   >>>  

173) Závislost tlaku na nadmořské výšce08. 04. 2008

Dotaz: Pěkný den Chtěl bych se zeptat jak bude vypadat závislost atmosferického tlaku na nadmořské výšce při adiabatickém chování. Pokud možno uveďte prosím i nějaké vysvětlivky z jakých zákonů a vztahů se vycházý. Díky moc (Marek Hušek)

Odpověď: Pod adiabatickým chováním neboli procesu nedochází k výměně tepla mezi vzduchovou částicí (pomyšlený malý objem vzduchu s homogenní teplotou, tlakem, hustotou i vlhkostí) a okolním vzduchem. Při vertikálním pohybu takové částice tedy platí zjednodušená podoba I. Termodynamického zákona: dU = -pdV, kde dU znamená změnu vnitřní energie, p je tlak vzduchu a dV odpovídá změně objemu vzduchové částice. Z tohoto vztahu lze po úpravě využitím stavové rovnice ideálního plynu (za jaký lze vzduch považovat): pV = mRT (m je hmotnost vzduchové částice, R je měrná plynová konstanta vzduchu při obvyklém složení a T je teplota), odvodit tzv. Poissonův zákon

(1)   

kde představuje poměr molární tepelní kapacity při stálém tlaku a molární tepelní kapacity při stálém objemu. Další často používaný tvar Poissonova zákona vyjadřující vztah mezi tlakem p a teplotou T:

(2)   

Dále využijeme rovnice hydrostatické rovnováhy

(3)    dp = -ρgdz

kde ρ značí hustotu vzduchu, g je gravitační konstanta, dp a dz představují změnu tlaku a výšky. Tato rovnice platí s dobrou přesností při běžných meteorologických podmínkách a přestává pouze za intenzivních vertikálních pohybů s vyššími hodnotami zrychlení.

Derivací vztahu (2), kombinací se vztahem (3) a následnou integrací podle tlaku a výšky lze dospět k rovnici vyjadřující závislost tlaku na nadmořské výšce v adiabatické atmosféře.

(4)   

kde a odpovídají tlaku a teplotě na zemském povrchu, je plynová konstanta pro suchý vzduch ( = 2.870×102 J/(kg*K)), cpd je měrná tepelná kapacita suchého vzduchu při stálém tlaku ( = 1005.7±2.5 J/(kg*K)) a g značí gravitační konstantu.

(Peter Huszár)   >>>  

174) Vliv rychlosti větru na teplotu08. 04. 2008

Dotaz: Dobrý den, na internetu nemohu najít tabuku vlivu rychlosti větru na teplotu. Můzete mi, prosím, poradit? Děkuji. (Pavel Martínek)

Odpověď: Pokud máte na mysli vliv rychlosti větru na efektivní teplotu (anglicky „wind chill“), tj. teplotu, kterou subjektivně vnímá pozorovatel vystavený aktuálním větrným podmínkám, dobré pojednání o jevu i s tabulky a doplňující vztahy podává Wikipedie (anglicky), nebo stránky Americké Meteorologické Služby (také anglicky).

Pro jednoduchost přikládám tabulku vlivu rychlosti větru na efektivní teplotu při různých skutečných teplotách vzduchu:


Pod uvedenými odkazy lze nalézt empirické vztahy pro výpočet efektivní teploty, na základě kterých byla sestavena také tabulka výš.

(Peter Huszár)   >>>  

175) Seebeckův a Peltierův jev07. 04. 2008

Dotaz: Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o vysvetlenie či peltierov a seebeckov jav prebieha aj pri vežmi nizkych teplotách (tekuté helium). Ako by sa správal termočlánok vytvoreny z kovov olova a zinku ktoré sú pri tejto teplote supravodivé. Bude dochádzať k prenosu tepla pri pretekaní elektrického prúdu takýmto článkom. (Ján Sojka)

Odpověď: Velikost Peltierova i Seebeckova jevu velmi silně klesá s klesající teplotou. Existuje několik kombinací kovů nebo slitin, které dávají ve spojení ještě rozumně měřitelné elektromotorické napětí termočlánku pod 100 K. Je to například Au s 0,03 % Fe proti Cu nebo chromelu, Au s 2,1 % Co proti mědi, s nimiž lze měřit až k héliové teplotě. Málo se používají, poněvadž jejich citlivost je velmi malá a je třeba také zabránit přítoku tepla po drátech (které nemohou být velmi tenké) z vyšší teploty na měřený objekt v nízké teplotě.

Seebeckův jev přestává být reálné použitelný k chlazení pod 100 K. Takovouto teplotu lze dosáhnout kaskádou chladicích článků, jimiž protéká poměrně silný proud. Je třeba efektivně odvést teplo z teplého konce článku i Joulovo teplo. Tyto články se vytvářejí ze směsných polovodičů, v nichž je tento efekt nejsilnější.

Supravodiče by zřejmě nic měřitelného nezpůsobilý, Zn je navíc supravodivý až pod 0,875 K.

(Miloš Rotter)   >>>